S&P xalqaro reyting agentligi tomonidan e’lon qilingan hisobotga ko‘ra, O‘zbekiston suveren kredit reytingi bahosi «BB-» (barqaror kutilma) darajasida tasdiqlandi, deya xabar qildi Moliya vazirligi matbuot xizmati.
Hisobotga ko‘ra, O‘zbekiston kredit reytingi bo‘yicha «barqaror» kutilmaning saqlab qolinishi nisbatan mustahkam fiskal va tashqi zaxiralari mavjudligi tufayli respublika iqtisodiyoti kelgusi 12 oy davomida tashqi shoklarning salbiy ta’sirini kamaytirish imkoniyatiga egaligini aks ettiradi. Gap mamlakatning Ukraina atrofidagi voqealarning salbiy makroiqtisodiy yon ta’siriga dosh bera olishi haqida bormoqda.
Agentlikning hisob-kitoblariga ko‘ra, hukumat likvid aktivlari YAIMga nisbatan 22,5 foizni, foydalaniladigan xalqaro zaxiralar YAIMga nisbatan 38,8 foizni tashkil etgan. Shu bilan birga, mamlakatning sof tashqi kreditor pozitsiyasi va sof davlat qarzi yukining mo‘’tadilligi respublika kredit reytingini qo‘llab-quvvatlovchi omillar sifatida keltirilgan.
«Finmarket»ning S&P hisobotiga tayanib yozishicha, Rossiyadagi iqtisodiy inqiroz, shuningdek, Rossiyaning qator kompaniyalari va iqtisodiyot tarmoqlariga joriy etilgan sanksiyalar ikki davlat o‘rtasidagi yaqin aloqalarni hisobga olgan holda O‘zbekistondagi faollikka bosim o‘tkazadi. Rossiya O‘zbekistonning eng yirik savdo sherigi bo‘lib, O‘zbekiston eksportining 12 foizi, importining 23 foizi uning hissasiga to‘g‘ri keladi.
Qolaversa, O‘zbekiston Rossiyada ishlayotgan muhojirlarning pul jo‘natmalariga sezilarli darajada qaram. O‘zbekiston 2021 yilda 8,1 mlrd dollar (YAIMning 12 foizi) pul o‘tkazmalarini oldi, uning 70 foizi Rossiyadan kelgan.
Hozirda sanksiyalar ostida qolgan Rossiya kompaniyalari O‘zbekistonda, ayniqsa, tog‘-kon sanoati va energetika sohalarida ko‘plab loyihalarni moliyalashtirish majburiyatini olgan. Savdodagi uzilishlar, pul o‘tkazmalarining va moliyalashtirish manbalarining qisqarishi bu yil iqtisodiy o‘sish sur’atlarini hamda hukumatning fiskal konsolidatsiya rejalarini sekinlashtiradi, deydi agentlik.
Shu bilan birga, agentlik tomonidan O‘zbekiston tashqi iqtisodiy shok va noaniqliklarga bardosh berishiga va kelgusi yillarda o‘sish sur’atlari (2023 yilda — 5 foiz, kelgusi yillarda — o‘rtacha 5,5 foiz) tiklanishiga ishonch bildirilgan.
Hisobotda amalga oshirilayotgan investitsiya dasturlari va davlat korxonalarini isloh qilinishi, shu jumladan xususiy sektorning rivojlanishi va biznes muhitining yaxshilanishi iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlashga yordam berishi qayd etilgan.
S&P xalqaro reyting agentligi 2017 yildan buyon hukumat islohotlar va iqtisodiy modernizatsiya bo‘yicha o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlarida sezilarli ravishda ildamlaganini qayd etgan.
Xususan, hukumat tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar — sud hokimiyati mustaqilligining mustahkamlanishi, so‘z erkinligiga qo‘yilgan ta’qiqlarni olib tashlanishi, hisobdorlikning oshishi, korrupsiyaga qarshi kurashish, iqtisodiy ma’lumotlar ochiqligi, savdo va valyuta kursi liberalizatsiyasi, davlat korxonalari islohoti va xususiylashtirish rejalari alohida e’tirof etilgan.
Hisobotda davlat qarzi o‘rta muddatda barqarorlashishi va, asosan, imtiyozli kreditlardan tashkil topganligi hisobiga davlat qarzi xarajatlarining pastligi keltirib o‘tilgan.
Shu bilan birga, O‘zbekistonning monetar siyosati ta’sirchanligining keyingi yillarda oshib borayotganligi va bu boradagi eng muhim islohotlardan biri sifatida valyuta kursi liberalizatsiyasi bo‘lganligi e’tirof etilgan.
S&P reyting agentligi hisobotida O‘zbekistonning global iqtisodiyotga integratsiyalashuvi va islohotlar iqtisodiy o‘sish salohiyati, fiskal hamda tashqi zaxiralarning oshishiga xizmat qilishini respublika kredit reytingini oshiruvchi omillar sirasiga kiritilgan.
Respublika kredit reytingini pasaytiruvchi omillar sifatida quyidagilar qayd etilgan:
• tashqi savdo va pul o‘tkazmalari kamayishi sababli agentlik kutilmalariga nisbatan O‘zbekistonning fiskal va tashqi zaxiralari zaiflashsa;
• davlat va moliya sektorining tashqi qarzlari o‘sish sur’atlarining mo‘’tadil darajada saqlanishi bo‘yicha agentlik kutilmalaridan farqli o‘laroq, mazkur qarzlar tez sur’atlar bilan o‘sishda davom etsa;

Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings сохранило суверенный кредитный рейтинг Узбекистана на уровне «BB-/B» со «стабильным» прогнозом, говорится в сообщении S&P, передаёт пресс-служба Министерства финансов.
Согласно отчету, сохранение «стабильного» прогноза по кредитному рейтингу Узбекистана отражает способность страны смягчить последствия внешних шоков в течение следующих 12 месяцев благодаря относительно сильным фискальным и внешним резервам. Речь идёт о способности страны противостоять негативным макроэкономическим побочным эффектам событий вокруг Украины.
По данным агентства, ликвидные активы правительства составили 22,5% от ВВП, а используемые международные резервы — 38,8% ВВП. Кредитный рейтинг республики поддерживает также позиция страны по внешнему долгу и снижение долговой нагрузки.
Как сообщает «Финмаркет» со ссылкой на отчёт S&P, экономический спад в России, а также санкции, введенные в отношении ряда российских компаний и секторов экономики, окажут давление на активность в Узбекистане, учитывая тесные связи между двумя странами. Россия является крупнейшим торговым партнером Узбекистана, на ее долю приходится 12% узбекского экспорта и 23% импорта.
Кроме того, Узбекистан в значительной степени зависит от денежных переводов работающих в России мигрантов. В 2021 году Узбекистан получил 8,1 млрд долларов (12% ВВП) в виде денежных переводов, 70% из которых поступили из России.
Российские компании, находящиеся в настоящее время под санкциями, обязались финансировать многочисленные проекты в Узбекистане, особенно в горнодобывающем и энергетическом секторах. Перебои в торговле, сокращение денежных переводов и сужение источников финансирования, по мнению агентства, замедлят экономический рост и планы правительства по бюджетной консолидации в этом году.
Поэтому S&P понизило прогноз роста реального ВВП республики на 2022 год с 5,5% до 3,5%.
При этом агентство выразило уверенность, что Узбекистан выдержит внешнеэкономические шоки и неопределенности в течение всего периода российского вторжения в Украину. В 2023 году рост ВВП ожидается на уровне 5%, в ближайшие годы — в среднем 5,5%.
В отчете отмечается, что текущие инвестиционные программы и реформы государственных предприятий, включая развитие частного сектора и улучшение деловой среды, будут способствовать экономическому росту.
В то же время ВВП на душу населения, гибкость денежно-кредитной политики, уровень подотчетности и развития институтов в настоящее время ограничивают возможности для улучшения суверенного кредитного рейтинга страны.
«Наши рейтинги сдерживаются низким экономическим благосостоянием Узбекистана, измеряемым ВВП на душу населения, и низкой, хотя и улучшающейся гибкостью денежно-кредитной политики. На наш взгляд, ответные меры политики также трудно предсказать, учитывая высокую степень централизации процесса принятия решений и менее развитую подотчетность, и систему сдержек и противовесов между учреждениями», — говорится в сообщении.
S&P может понизить рейтинги, если финансовые и внешние позиции Узбекистана ослабнут сильнее, чем агентство ожидает в настоящее время.
«Это может быть, например, результатом более значительных последствий российско-украинского конфликта для Узбекистана через канал торговли и денежных переводов. Помимо конфликта, это также может иметь место, если внешний долг государственного и финансового секторов продолжит расти быстрыми темпами, в отличие от наших текущих ожиданий замедления роста», — поясняет S&P.
Кроме того, рейтинги могут оказаться под давлением, если уровень долларизации в экономике значительно возрастет или финансовые показатели ключевых государственных предприятий ослабнут, что приведет к переводу условных обязательств на баланс правительства (то есть государство начнёт погашение долгов госпредприятий).
Наоборот, повышение рейтингов Узбекистана могло бы произойти в будущем году, если экономические реформы в республике и усиление интеграции с мировой экономикой приведут к усилению потенциала экономического роста и улучшению финансовых и внешних показателей. При этом S&P считает сценарий повышения рейтингов маловероятным.