Endilikda «Toshkent» xalqaro aeroportiga kelgan yo‘lovchilar o‘z bagajlarini onlayn-efir orqali tomosha qilish imkoniga ega bo‘ldilar. Bu haqda Uzbekistan Airports kompaniyasi matbuot xizmati xabar berdi.
Bagaj bo‘linmasidan olingan video uchish zalida ikki tomondagi yuk lentalarining tepasiga o‘rnatilgan monitorlarda ko‘rsatiladi.
«Bu dunyoning ko‘plab aeroportlarida qo‘llanilayotgan tajriba. Bagaj lentaga tushiriladi va har bir kishi o‘z narsalariga qanday munosabatda bo‘layotganini ko‘rishi mumkin», — deydi Uzbekistan Airports boshqaruvi raisi Ra’no Jo‘rayeva.
Uning ta’kidlashicha, bu yukchilarni ham intizomga chaqiradi, chunki ular kameralar orqali video uchib kelish zalida ko‘rsatayotgani haqida ogohlantiriladi.
Bundan tashqari, Uzbekistan Airports Handling hendling kompaniyasi bagajni kutish vaqti o‘rtacha 20 daqiqadan oshmasligi kerakligiga e’tibor qaratayotgani aytildi.
«Toshkent» xalqaro aeroportida bunday yangilik ilk marotaba amalga oshirildi va yo‘lovchilar uchun xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilashga, shuningdek, boshqaruv kompaniyasi hamda aeroportning ochiq axborot siyosatini shakllantirishga qaratildi, deyiladi xabarda.
Qayd etish joizki, bugunga qadar ko‘plab yo‘lovchilar o‘z jomadonlari va ulardagi buyumlarga shikast yetkazilganidan ko‘p marotaba shikoyat qilgan. «Gazeta.uz» muxbiri ham yukchilarning jomadonlarni yerga otib yuborayotganiga guvoh bo‘lgan.

У пассажиров, прибывших в международный аэропорт «Ташкент», появилась возможность наблюдать за своим багажом с помощью онлайн-трансляции. Об этом сообщила пресс-служба компании Uzbekistan Airports.
Видео из багажного отделения выводится на мониторы, установленные в зале прилёта с двух сторон над багажными лентами.
«Это мировая практика, которая применяется во многих аэропортах мира. Багаж выгружают на ленту, и каждый сможет видеть, как обращаются с его вещами», — сказала председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева.
По её словам, это также будет дисциплинировать грузчиков. Не секрет, что в прошлом многие пассажиры встречали свои чемоданы в повреждённом виде. Корреспонденты «Газеты.uz» были свидетелями, как грузчики бросали чемоданы.
Хэндлинговая компания Uzbekistan Airports Handling также уделяет повышенное внимание времени ожидания багажа — в среднем оно должно быть не более 20 минут, отметила Рано Джураева.
Нововведение реализовано в международном аэропорту Ташкента впервые и направлено на улучшение качества сервиса, а также формирование открытой информационной политики управляющей компании и аэропорта, говорится в сообщении.