Toshkent viloyati prokuraturasi xodimlari Qibray tumanida yer qonunchiligini buzish bilan bog‘liq ikkita yangi holatni aniqladi, deb xabar qildi O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati.
Jumladan, «S. I.» MCHJ va «D. M.» XK norasmiy rahbari B. I. va rahbari F. K. tomonidan «S. I.» MCHJ balansidagi Qibray tumani Salar massivi Bobur MFY hududida 66,02 ball bonitetli 1 gektar yer uchastkasidagi issiqxonani qayta rekonstruksiya qilishga «ruxsatnoma» olib, qishloq xo‘jaligi uchun mo‘ljallangan yer uchastkasida qurilish ishlarini boshlagan va sug‘oriladigan ekin yer maydonini muomaladan chiqarib, 1 mlrd 29 mln so‘m miqdorda zarar yetkazgan.
Bundan tashqari, F. K. bir vaqtning o‘zida «S. I.» MCHJ va «D. M.» XK rahbari bo‘laturib, ushbu jamiyatlarning norasmiy rahbari B. I. bilan birgalikda «Agrokimyohimoyaservis» MCHJ balansidagi, 2021 yilda auksion savdolari orqali «D. M.» XKga sotib yuborilgan Qibray tumani Bobur MFY hududidagi qishloq xo‘jaligi xaritasining 2393 konturida 66,02 ball bonitetli 4,13 gektar sug‘oriladigan yer uchastkasining 0,75 gektar qismida qurilish ishlarini boshlab, 774 mln so‘m miqdorda zarar yetkazgan.
Mazkur holat yuzasidan «S. I.» MCHJ va «D. M.» XK rahbari F. K., norasmiy rahbari B. I. va boshqalarga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalar bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Сотрудники Ташкентской областной прокуратуры выявили два новых случая нарушения земельного законодательства в Кибрайском районе, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Получив разрешение на реконструкцию теплицы на участке сельскохозяйственного назначения площадью 1 га в махалле «Бобур» на массиве Салар, руководитель ООО «С. И.» и частного предприятия «Д. М.» Ф. К., а также их неофициальный руководитель Б. И. начали здесь строительство. В результате вывода из оборота находящихся на балансе компании «С. И.» орошаемых земель нанесён ущерб на сумму 1,029 млрд сумов.
В 2021 году ЧП «Д. М.» приобрело через аукцион участок орошаемой земли площадью 4,13 га, находившийся на балансе «Агрокимёхимоясервис», в этой же махалле. Указанные два человека начали строительство на 0,75 га территории участка, нанеся ущерб в 774 млн сумов.
По выявленным фактам в отношении Ф. К., Б. И, и других граждан возбуждено уголовное дело и ведётся предварительное следствие, говорится в сообщении.