China Eastern Airlines aviakompaniyasiga tegishli Boeing-737−800 yo‘lovchi samolyoti Xitoy janubidagi Guansi avtonom viloyati tog‘lariga qulab tushdi, deya xabar bermoqda CGTN. Samolyot bortida 123 nafar yo‘lovchi va 9 nafar ekipaj a’zosi bo‘lgan. Fojea sabablari va omon qolganlar haqida hozircha ma’lumot yo‘q.
Layner Guanchjoudagi Kunmin shahridan havoga ko‘tarilgan bo‘lgan. Samolyot qulashi oqibatida o‘rmonda yong‘in boshlandi, lekin u o‘chirildi. 540 qutqaruvchidan iborat guruhlar qidiruv-qutqaruv ishlarini olib bormoqda.
China Eastern Airlines Boeing 737−800 samolyotlarining uchishini vaqtincha to‘xtatib qo‘ydi. Samolyot qulaganidan so‘ng ishlab chiqaruvchi kompaniyaning (Boeing) aksiyalari 7,8% ga arzonladi.

Дополнение от 23:05: Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования председателю КНР Си Цзиньпину в связи с крушением самолета, сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Пассажирский Boeing-737−800 со 123 пассажирами и 9 членами экипажа на борту, принадлежащий авиакомпании China Eastern Airlines, упал в горах недалеко от города Учжоу в Гуанси-Чжуанском автономном районе Китая, сообщает CGTN. Информации о причинах катастрофы и выживших пока нет.
Лайнер совершал рейс из города Куньмин в Гуанчжоу. В результате падения начался лесной пожар, который удалось потушить. Группы из около 540 спасателей ведут поисково-спасательные работы.
China Eastern Airlines временно приостановила все полёты Boeing 737−800. После новости о падении лайнера акции компании-производителя Boeing подешевели на 7,8%.