3-martdan O‘zbekiston banklari o‘z kassalarida (ayriboshlash shoxobchalarida) rublni sotib olish va sotishni boshladi. Bu haqda birinchilardan bo‘lib iqtisodchi Otabek Bakirov xabar berdi.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya rubli ayirboshlash kursi keskin tebranayotgan hamda birja va birjadan tashqari kurslar o‘rtasida sezilarli tafovutlar yuzaga kelayotgan paytda Rossiyadagi O‘zbekiston fuqarolari o‘z mablag‘larini erkin valyutaga almashtirish jarayonida yo‘qotishlariga olib kelmoqda.
Shu munosabat bilan Markaziy bank barcha tijorat banklariga Rossiya rublidagi pul o‘tkazmalari bo‘yicha ayirboshlash operatsiyalarini uzluksiz amalga oshirish hamda valyuta kursini belgilashda “sotib olish va sotish kurslari o‘rtasidagi farqni maqbul darajada saqlab turish”ni tavsiya qildi.
Banklarning valyuta xavf-xatarlarini minimallashtirish maqsadida Rossiya rublini sotish va sotib olish kurslarini joriy xalqaro kotirovkalarga asosan kun davomida o‘zgartirib borish yuzasidan tavsiyalar berildi.
“Bu Rossiya Federatsiyasidagi O‘zbekiston fuqarolariga pul mablag‘larini Rossiya rublida yuborish va respublika hududida ushbu mablag‘larni ixtiyoriy valyutada qabul qilib olish imkonini beradi”, — deyiladi Markaziy bank xabarida.
Regulyator joriy vaziyatni kuzatib borishini, zarurat tug‘ilganda aholi manfaatlarini hamda milliy valyuta va bank tizimi barqarorligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rishini ma’lum qildi.
Iqtisodchilarning reaksiyasi
Moliyachi Otabek Bakirovning ogohlantirishicha, agar rubl olish va sotish bo‘yicha toraytirilgan ma’muriy koridor, masalan ±1% qo‘llaniladigan bo‘lsa, O‘zbekistonga vagonlarda rubl kiradi va O‘zbekistondan vagonlab dollar chiqib ketadi.
“Hech kim rubl olish va sotishga qarshimas, lekin bu majburiyat ham bo‘lmasligi kerak. Mazkur jarayon ochiq bozor qoidalari, rublning konvertatsiyasi kundan kunga cheklanayogani va uning ustiga ag‘anagan tog‘dek risklarni inobatga olgan holda yuz berishi lozim”, — deya ta’kidladi u.
valyuta bozorи, rubl
Material e’lon qilingan paytda Rossiyaning bir rubli 97−102 so‘m oralig‘ida bo‘lgan. Otabek Bakirovning hisob-kitobiga ko‘ra, agar Rossiyadan rubl keltirib uni so‘mga aylantirib, keyin dollar sotib olinsa, 1 dollar 112,78 rublga tushadi.
“Solishtirish uchun, Moskva ayirboshlash shoxobchalarida 1 dollar 130−160 rubldan sotilmoqda. Ma’muriy yo‘l bilan Moskva birjasida shakllanayotgan kurs umuman bozorni belgilamaydi. Rossiyaliklarning jamg‘argan rubllarini O‘zbekistonga keltirib, dollarga aylantirib olishlari uchun barcha sharoitlar yaratilish boshlandi”, — deya ta’kidladi u.
Iqtisodchi Behzod Hoshimov aytishicha, “rubl bilan so‘mni bir savatga qo‘yish — rubldagi barcha risklarni so‘mga yuklashga teng bo‘ladi”.
“Ming marta aytgan bo‘lsa-da aytaman: bozorga qo‘yib berish kerak. O‘zbekistonliklar xohlasa — rublni olishsin, xohlamasa — olishmasin”, — dedi u.

С 3 марта банки Узбекистана начали куплю-продажу рубля в своих кассах (обменных пунктах). Об этом первым сообщил финансист Отабек Бакиров.
По данным Центрального банка, в условиях резких колебаний курса российского рубля и существенных различий между обменным и внебиржевым курсами граждане Узбекистана в России теряют деньги в процессе конвертации своих средств в свободную валюту.
В связи с этим регулятор рекомендовал всем банкам бесперебойно проводить обменные операции по денежным переводам в рублях и поддерживать «приемлемый уровень разницы» между курсами покупки и продажи при определении курса обмена.
Для минимизации валютных рисков банкам даны рекомендации по изменению курсов продажи и покупки российского рубля в течение дня в соответствии с текущими международными котировками.
«Это позволит гражданам Узбекистана в РФ отправлять деньги в российских рублях и получать эти средства на территории республики в любой валюте», — заявили в ЦБ.
Центробанк сообщил, что отслеживает текущую ситуацию и при необходимости примет дополнительные меры для обеспечения интересов населения и стабильности национальной валюты и банковской системы.
Реакция экономистов
Финансист Отабек Бакиров предупредил, что если будет применяться «узкий административный коридор» купли-продажи рубля, например, ±1%, то «рубль будет входить в Узбекистан вагонами, а доллар вывозиться из Узбекистана вагонами».
«Никто не против купли-продажи рублей, но это и не должно быть обязательством. Этот процесс должен учитывать правила открытого рынка, тот факт, что изо дня в день ограничивается конвертация рубля, и на него падают риски размером в гору», — отметил он.
На момент публикации материала российская валюта торгуется в коридоре 97−102 сумов за рубль. Отабек Бакиров посчитал, что если привезти рубль из России и перевести его в сумы, а потом купить доллар, то 1 доллар снизится до 112,78 рубля.
«Для сравнения, в московских обменных пунктах 1 доллар продается за 130−160 рублей. Курс, который административно формируется на Московской бирже, рынок вообще не определяет. Созданы все условия для того, чтобы россияне могли привозить свои сбережения в Узбекистан и конвертировать их в доллары», — отметил он.
Экономист Бехзод Хошимов заявил, что «положить рубль и сум в одну корзину равносильно тому, чтобы переложить все риски в рублях на сум».
«Я уже тысячу раз говорил: нужно позволить рынку самому регулировать это. Если узбекистанцы хотят — пусть покупают, не хотят — не покупают», — сказал он.