Energetika vazirligi Jahon banki hamkorligida 2022 yilda O‘zbekistonning «ko‘k» vodorod ishlab chiqarish salohiyatini baholaydi, deb xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati.
Baholash O‘zbekistonda uglerodli vodorodga mintaqaviy va global talabning kutilayotgan rivojlanishi fonida vodorod ishlab chiqarishning qiyosiy afzalliklari va kamchiliklarini o‘rganishga ko‘maklashadi. O‘rganishlar yakuniga ko‘ra, «ko‘k» va «yashil» vodorodni rivojlantirish bo‘yicha «Yo‘l xaritasi» ishlab chiqiladi.
Vodorodning rangi gradatsiyasi uni ishlab chiqarish usuliga va bir vaqtning o‘zida chiqarilgan uglerod iziga bog‘liq. Sanoatda eng «toza» vodorod «yashil» hisoblanib, qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan energiya yordamida suvni elektroliz qilish yo‘li bilan olinadi. «Havorang» yoki «ko‘k» vodorod — tabiiy gazdan olinadi. Uni ishlab chiqarish vaqtida karbonat angidrid olinadi va maxsus joylarda saqlanadi. «Kulrang» vodorod ishlab chiqarishda esa karbonat angidrid atmosferaga chiqariladi.
Shuningdek, 2022−2023 yillarda vodorod sanoatini rivojlantirish maqsadida «Air Products», «ACWA Power» va «Siemens Energy» kabi xorijiy kompaniyalari bilan respublika hududida pilot loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, vodorod energetikasining yetakchi xorijiy texnologik obyektlarida amaliy mashg‘ulotlar olib boradigan qisqa va uzoq muddatli o‘quv dasturlarini tashkil etish bo‘yicha muayyan kelishuvlarga erishildi.
Eslatib o‘tamiz, prezidentning 2021 yil 9 apreldagi tegishli qarori bilan O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalari va vodorod energetikasini rivojlantirish maqsadida Qayta tiklanuvchi energiya manbalari milliy ilmiy-tadqiqot instituti tashkil etilgandi.

Министерство энергетики Узбекистана совместно со Всемирным банком в 2022 году проведёт оценку потенциала производства «синего» водорода в стране, сообщила пресс-служба Минэнерго.
Оценка позволит выявить сравнительные преимущества и недостатки производства водорода в Узбекистана на фоне ожидаемого развития регионального и глобального спроса на низкоуглеродный вид топлива.
По итогам изучения будет разработана «дорожная карта» по развитию «синего» и «зеленого» водорода в стране. Отметим, что градация водорода по цвету зависит от способа его производства и выделяемого при этом углеродного следа. Наиболее «чистым» водородом в отрасли считается «зелёный», получаемый за счёт электролиза воды с применением энергии из возобновляемых источников. «Голубой», или «синий» водород — из природного газа. При его производстве побочный углекислый газ улавливается и содержится в специальных хранилищах. «Серым» считается водород, при получении которого углекислый газ выбрасывается в атмосферу.
В целях развития индустрии водорода в 2022—2023 годах с компаниями Air Products, Acwa Power и Siemens Energy достигнуты договорённости по реализации пилотных проектов в данной отрасли на территории республики, а также организации программ подготовки кадров для работы на объектах водородной энергетики.
Напомним, в апреле президент Узбекистана подписал постановление о создании в стране научно-исследовательского центра водородной энергетики и лаборатории по испытанию и сертификации технологий возобновляемой и водородной энергетики.