Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari mintaqani rivojlantirish masalalarini muntazam ko‘rib chiqish uchun doimiy maslahat platformasi sifatida Markaziy Osiyoda xavfsizlik va hamkorlik bo‘yicha muloqotni tashkil etish chora-tadbirlarini ishlab chiqishga kelishib oldilar. Turkmanistonda bo‘lib o‘tgan uchinchi Maslahat uchrashuvi yakunlari bo‘yicha qabul qilingan mintaqa davlatlari rahbarlarining qo‘shma баёнотида bu haqda so‘z boradi.
Tomonlar, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatni tezroq tartibga solish Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqarorlikni saqlashning muhim omillaridan biri ekanini tasdiqladilar hamda mazkur mamlakatda tinchlik va kelishuvga erishishga ko‘maklashishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Markaziy Osiyo davlatlari barcha manfaatdor davlatlar va xalqaro tashkilotlarning Afg‘onistonda xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash hamda uning ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmalarini qayta tiklashga qaratilgan sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydilar.
Mintaqa mamlakatlari moliya tizimini birgalikda rivojlantirish va mintaqaga investitsiyalarni jalb qilish maqsadida «Astana» Xalqaro moliya markazidan Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlari hamda xorijiy investorlarni bog‘laydigan iqtisodiy platforma sifatida foydalanishga kelishib oldilar.
Markaziy Osiyo davlatlari mintaqa davlatlari o‘rtasidagi migratsiyani nazorat qilish sohasida tegishli organlarning o‘zaro aloqalarini kuchaytirish, shuningdek, mehnat migrantlarining huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularga huquqiy, ijtimoiy, informatsion-konsultativ yordam ko‘rsatishning ahamiyatini tan oldilar.
Mintaqaning besh davlati tovar va yuklarning erkin va to‘siqlarsiz tranziti uchun transport-tranzit sohasida hamkorlik, jumladan, aviatsion, avtomobil, temir yo‘l, daryo va dengiz transporti uchun xalqaro yo‘nalishlarni, multimodal transport yo‘laklari, xalqaro ko‘p funksiyali logistika, savdo va turizm markazlarini modernizatsiya qilish, innovatsion, energiyatejamkor va elektron texnologiyalarni joriy etish hamda transchegaraviy jarayonlarni soddalashtirishning muhimligini ta’kidladilar.
Tomonlar «Shimol-Janub» va «Sharq-G‘arb» xalqaro yo‘laklarini birgalikda rivojlantirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni maksimal kuchaytirishni qayd etdilar.
Markaziy Osiyoda transport kommunikatsiyalari va transport tizimini birgalikda rivojlantirish bo‘yicha dastur va bitimlarni kelishib olish bo‘yicha mintaqaviy uchrashuvlarni tashkil etish tezlashtiriladi. Bundan tashqari, Markaziy Osiyo davlatlari O‘zbekistonning BMT shafeligida Transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish mintaqaviy markazini tashkil etish tashabbusini qo‘llab-quvvatladilar.
Mintaqa davlatlari savdo-iqtisodiy, energetika, transport-logistika va innovatsiya yo‘nalishlaridagi hamkorlikka maqsadga qaratilgan va tizimli tus berish uchun Markaziy Osiyo davlatlari sanoatchilari va tadbirkorlarining besh tomonlama kengashini tashkil etish zarurligini ma’lum qildilar.
Tomonlar innovatsion dastur va loyihalarni birgalikda amalga oshirish, ilm-fan, texnologiyalar va innovatsiyalar sohasida samarali hamkorlik qilish, ilmiy tadqiqotlarni birgalikda o‘tkazish, ijtimoiy va iqtisodiy o‘sishning yangi manbalarini topish maqsadlarida ilmiy-tadqiqot markazlari o‘rtasida tajriba almashishda kuchlarni birlashtirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Ular, shuningdek, OTMlararo va ilmiy almashinuvlar bo‘yicha mintaqaviy dasturni ishlab chiqishga kelishib oldilar.
Markaziy Osiyoning barcha davlatlari iqlim o‘zgarishlari oqibatlarini yumshatish va ularga moslashish, cho‘llashishga qarshi kurashish, suv-energetika resurslaridan ratsional foydalanish, atrof-muhit va ekologiyani muhofaza qilish, muzliklarni saqlash va uran chiqindilari omborlarini rekultivatsiya qilish, resurstejamkor va yashil texnologiyalarni, jumladan, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish bo‘yicha loyiha va dasturlarni ilgari surish sohalarida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash zarurligini qayd etdilar.
Global iqlim o‘zgarishlarining dunyodagi, jumladan Markaziy Osiyodagi muzliklarga salbiy ta’sirini hisobga olib, mintaqa davlatlari Tojikistonning 2025 yilni Muzliklarni saqlab qolish xalqaro yili deb e’lon qilish hamda Muzliklarni himoya qilish xalqaro jamg‘armasini tashkil etish taklifini qo‘llab-quvvatladilar.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyo davlatlari Turkmanistonning past uglerodli energiya bo‘yicha BMT strategiyasini, shuningdek, BMT shafeligida energetikadagi ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida vodorodni rivojlantirish bo‘yicha xalqaro yo‘l xaritasini ishlab chiqish tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Uchrashuv ishtirokchilari mintaqadagi, shu jumladan, Orol dengizi havzasi, ayniqsa ekologik inqirozga yuz tutgan hududlardagi ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik vaziyatni sog‘lomlashtirish, iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta’sirlari bilan bog‘liq muammolarni hal etishda kuchlarni birlashtirish, shuningdek, suv, atmosfera havosining ifloslanishi, yerlar degradatsiyasi, muzliklarni saqlab qolish, o‘rmon maydonlarini kengaytirish, tabiiy ofatlar, jumladan, suv toshqinlari, sellar, qurg‘oqchilik xavfini kamaytirish hamda toza ichimlik suvi ta’minoti bo‘yicha hamkorlikdagi chora-tadbirlarni qabul qilishga kelishib oldilar.
Mintaqa davlatlari Qozog‘istonning BMT shafeligida kasalliklar va bioxavfsizlik ustidan nazorat bo‘yicha mintaqaviy markazlar tarmog‘ini tashkil etish, shuningdek, BMT shafeligida maxsus ko‘p tomonlama organ — BMT Xavfsizlik kengashiga hisob beradigan Biologik xavfsizlik bo‘yicha xalqaro agentlik ta’sis etish tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladilar.
Tomonlar, shuningdek, viruslar va boshqa infeksiyalarning yuzaga chiqish sabablari, ular keltirib chiqaradigan kasalliklarning paydo bo‘lish shakllari, yuqumli kasalliklarni davolash va profilaktika usullarini o‘rganish bo‘yicha mintaqaviy mexanizmni tashkil etishga kelishib oldilar.
Markaziy Osiyo davlatlari oziq-ovqat va birlamchi ehtiyoj tovarlari uchun «yashil yo‘lak» mexanizmlarini joriy etish va yetkazib berish zanjirini qo‘llab-quvvatlashlarini ma’lum qildilar.
Mintaqa davlatlari turizm sohasida, jumladan, pandemiyadan keyin mazkur sektorning qayta tiklanishini tezlashtirish va mintaqa davlatlari o‘rtasida sayyohlik almashinuvini qayta yo‘lga qo‘yish zarurligini qayd etdilar, transchegaraviy hududlarda turistik zonalar va klasterlarni tashkil etish bo‘yicha ishlarni jadallashtirishga kelishib oldilar.

Страны Центральной Азии договорились проработать вопрос о создании диалога по безопасности и сотрудничеству в Центральной Азии в качестве постоянно действующей консультативной платформы для регулярного рассмотрения вопросов развития региона. Об этом говорится в совместном заявлении глав государств региона, принятом по итогам третьей Консультативной встречи в Туркменистане.
Стороны также подтвердили, что одним из важнейших факторов сохранения безопасности и стабильности в Центральной Азии является скорейшее урегулирование ситуации в Афганистане, и выразили готовность содействовать достижению мира и согласия в этой стране. Страны ЦА также поддерживают усилия всех заинтересованных государств и международных организаций, направленные на обеспечение безопасности и стабильности в Афганистане и восстановление его социально-экономической инфраструктуры.
Государства региона согласились использовать площадку Международного финансового центра «Астана» в качестве экономической платформы, связывающей страны региона Центральной Азии, а также с иностранными инвесторами, в целях совместного развития финансовой системы и привлечения инвестиций в регион.
Страны ЦА признали важность усиления взаимодействия органов в области регулирования миграции между государствами региона, а также необходимость обеспечения защиты прав и интересов трудовых мигрантов, оказания им правовой, социальной, информационно-консультативной помощи.
Пять государств региона подчеркнули важность сотрудничества в транспортно-транзитной сфере для свободного и беспрепятственного транзита товаров и грузов, включая создание модернизацию международных маршрутов для авиационного, автомобильного, железнодорожного, речного и морского транспорта, мультимодальных транспортных коридоров, международных многофункциональных центров логистики, торговли и туризма, внедрение инновационных, энергосберегающих и электронных технологий и упрощение трансграничных процедур.
Стороны отметили, что приложат максимальные усилия по совместному развитию международных коридоров «Север-Юг» и «Восток-Запад».
Будет ускорено создание регионального Совещания по транспортным коммуникациям и согласование программы и соглашения по совместному развитию транспортной системы в Центральной Азии. Кроме того, страны ЦА поддержали инициативу Узбекистана о создании Регионального центра развития транспортно-коммуникационной взаимосвязанности, под эгидой ООН.
Государства региона заявили о необходимости создания пятистороннего Совета промышленников и предпринимателей стран Центральной Азии для придания сотрудничеству в торгово-экономическом, энергетическом, транспортно-логистическом и инновационном направлениях целенаправленного и системного характера.
Стороны выразили намерение объединить усилия для совместной реализации инновационных программ и проектов, а также содействовать эффективному сотрудничеству в области науки, технологий и инноваций, совместному проведению научных исследований, обмену опытом между научно-исследовательскими центрами в целях поиска новых источников социального и экономического роста. Они также договорились разработать региональную Программу межвузовских и научных обменов.
Все государства Центральной Азии отметили необходимость укрепления регионального сотрудничества в области смягчения последствий изменения климата и адаптации к нему, борьбы с опустыниванием, рационального использования водно-энергетических ресурсов, охраны окружающей среды и экологии, сохранения ледников и рекультивации урановых хвостохранилищ, продвижения проектов и программ по внедрение ресурсосберегающих и зеленых технологий, включая развитие возобновляемых источников энергии.
Учитывая негативное влияние глобального изменения климата на ледники в мире и, в частности, в Центральной Азии, государства региона поддержали предложение Таджикистана об объявлении 2025 года Международным годом сохранения ледников и создании Международного фонда защиты ледников.
Кроме того, страны ЦА выразили поддержку инициативе Туркменистана о разработке стратегии ООН по развитию низкоуглеродной энергетики, а также созданию под эгидой ООН международной дорожной карты по развитию водорода в качестве одного из приоритетных направлений в энергетике.
Участники встречи договорились о консолидации усилий по решению проблем, связанных с оздоровлением социально-экономической и экологической обстановки в регионе, в том числе в бассейне Аральского моря, особенно в зонах, подверженных экологическому кризису и негативному воздействию изменения климата, а также о принятии согласованных мер по уменьшению загрязнения вод, атмосферного воздуха, деградации земель, по сохранению ледников, увеличению площадей лесопосадок, и снижению рисков стихийных бедствий, в том числе наводнений, селей, засух, а также обеспечению чистой питьевой водой.
Государства региона выразили поддержку инициативе Казахстана о создании под эгидой ООН сети региональных центров по контролю за заболеваниями и биобезопасностью, а также учреждении специального многостороннего органа под эгидой ООН — Международного агентства по биологической безопасности, подотчетного Совету Безопасности ООН.
Стороны также намерены вопрос о создании регионального механизма по изучению природы происхождения вирусов и других инфекций, форм проявления заболеваний, вызываемых ими, методов лечения и профилактики инфекционных болезней.
Страны ЦА согласились поддерживать цепочки поставок и внедрять механизмы «зелёных коридоров» для продовольствия и товаров первой необходимости.
Государства региона отметили необходимость тесного взаимодействия в сфере туризма, в том числе в целях ускоренного восстановления данного сектора после пандемии и возобновления туристического обмена между странами региона, и согласились активизировать работу по созданию туристических зон и кластеров на трансграничных территориях.