Xalq bankida muammoli kreditlar salmog‘i oshib ketgani sababli tijorat kreditlari vaqtincha to‘xtatildi, deya xabar qildi bank matbuot xizmati.
«Ammo yaqin kunlarda qaytgan mablag‘lar hisobidan ushbu kreditlarni berish yo‘lga qo‘yiladi», — deyiladi xabarda.
Davlat dasturlari doirasidagi imtiyozli kreditlar esa berilmoqda. Bu yo‘nalishdagi kreditlar muammoli kreditlari ko‘p bo‘lmagan va kreditlar o‘z vaqtida qaytayotgan filiallarda qaytgan mablag‘lar hisobidan beriladi.
Markaziy bank statistikasiga ko‘ra, 1 iyul holatida Xalq banki portfelidagi muammoli kreditlar (NPL) ulushi 15 foizni (21,3 trln so‘mning 3,2 trln so‘mi). Bu esa davlat banklari o‘rtasida «O‘zagroeksportbank»dan (62,6%) keyingi ikkinchi ko‘rsatkich hisoblanadi. Iyun oyi boshida esa Xalq bankining muammoli kreditlari hajmi 6 foiz (20,9 rln so‘mdan 1,26 trln so‘mi) darajasida edi.
Ma’lumot uchun: Muammoli kreditlar (NPL, Non-performing loan, ishlamaydigan kreditlar) to‘lash muddati 90 kundan oshib ketgan hamda qoniqarsiz, shubhali va umidsiz deya toifalanuvchi kreditlarni o‘z ichiga oladi.

В Народном банке приостановлено коммерческое кредитование из-за увеличения доли проблемных кредитов, сообщила пресс-служба банка.
«Однако в ближайшие дни будет возобновлено выделение кредитов за счет возвращенных средств», — говорится в сообщении.
Ограничение не коснулось льготных кредитов, предоставляющихся в рамках государственных программ. Кредиты в этом направлении выдаются за счёт средств, возвращаемых в филиалах, у которых не так много проблемных кредитов.
По статистике Центрального банка, на 1 июля доля проблемных кредитов (NPL) в портфеле Народного банка составляет 15% (3,2 из 21,3 трлн сумов), что является вторым показателем среди банков с государственной долей после «Узагроэкспортбанка» (62,6%). Хотя ещё в начале июня доля NPL Народного банка была на уровне 6% (1,26 из 20,9 трлн сумов).
Для справки: Проблемные кредиты (NPL, Non-performing loan, неработающие кредиты) включают в себя кредиты, просроченные более чем на 90 дней и классифицируемые как неудовлетворительные, сомнительные и безнадежные.