Prezident Shavkat Mirziyoyev 14 iyun kuni sog‘liqni saqlash va kommunal xizmat sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar berdi davlat rahbari matbuot xizmati.
Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vaziri Sherzod Xidoyatov «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida Tataristonning «KER-Holding» kompaniyasini jalb qilgan holda qozonxonalarni modernizatsiya qilish rejalari haqida so‘zlab berdi.
«Hozirgi kunda eng asosiy masala — issiqlik ta’minoti. Bizni qozonxonalarimiz 1970 yillarda tashkil topgan. Hozirgi kunga kelib, ularni modernizatsiya qilish kerak edi. Lekin buni modernizatsiyani yaxshi yo‘lga qo‘ygan davlatlar bilan amalga oshirishimiz, ko‘p ish o‘rganishimiz kerak. Qozon shahrida nafaqat Tatariston, balki Rossiya, qo‘shni hamda Yevropa davlatlarida ham bu loyihani amalga oshirgan „KER-Holding“ bor», — dedi u.
Bundan tashqari, ushbu holding O‘zbekistonda kogeneratsiya tizimlarini ham o‘rnatish bilan shug‘ullanadi.
«[Kogeneratsiya tizimi] gazdan foydalanib ham elektr energiya ishlab chiqaradi, ham issiqlik beradi. Shuning hisobiga aholiga beradigan issiqligini arzonlashtirib beradi, elektr energiyada ham uzulish bo‘lmaydi», — dedi vazir.
Kogeneratsiya — elektr va issiqlik energiyasining birgalikda hosil bo‘lishi jarayoni. Ushbu tizimda gaz turbinasi birlamchi energiyasi (yoqilg‘i) bilan harakatga keltiriladi va uzluksiz ravishda har xil ikkilamchi energiya (elektr, bug‘, va boshqalar) ishlab chiqariladi. Gaz turbinali kogeneratsiya tizimi yordamida umumiy energiya samaradorligini oshirgan holda, yoqilg‘ining yonishi orqali birlamchi va turli xil ikkilamchi energiya olinadi.
Sherzod Xidoyatovning ma’lum qilishicha, «KER-Holding» bilan hamkorlik qilish bo‘yicha kelishuvga ham erishilgan.
«Gazeta.uz»ga Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi taqdim etgan ma’lumotga ko‘ra, «KER-Holding» bilan hamkorlikda Toshkentning Bektemir tumanidagi «Toshissiqquvvati» korxonasining 91 ko‘p qavatli uy (3961 ta xonadon) va 39 ta ijtimoiy obyektlarga xizmat ko‘rsatuvchi «Vodnik» qozonxonasini modernizatsiya qilish rejalashtirilgan. Isitish tarmoqlarining umumiy uzunligi 21,8 kmni tashkil etadi.
Tahminan 42 mln dollarga baholanayotgan loyiha doirasida 130 dona individual issiqlik punktlarini o‘rnatish ($3 mln), 10 km issiqlik tarmoqlarini almashtirish ($11 mln), 30 Gkal qozonxonani modernizatsiya qilish ($5 mln) va kogeneratsiya tizimini joriy qilish orqali 20 MVt quvvatga ega gaz turbinasini o‘rnatish — ($23 mln) ko‘zda tutilgan.
Buning natijasida har yili 2,1 mlrd so‘mni tejash kutilmoqda.
«KER-Xolding» — bu energetika, neft kimyosi va neftni qayta ishlash, metallurgiya, mashinasozlik va neft-gaz sanoati sohasida muhandislik, ta’minot va qurilish boshqaruvining barcha siklini pudratchi sifatida amalga oshiradigan injiniring kompaniyasi hisoblanadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 июня ознакомился с презентацией проектов в сфере коммунального обслуживания и здравоохранения, сообщила пресс-служба главы государства.
В интервью телеканала «Узбекистан 24» министр жилищно-коммунального обслуживания Шерзод Хидоятов заявил о планах по модернизации котельных с привлечением компании «КЭР-Холдинг» из Татарстана.
«Самый главный вопрос сегодня — теплоснабжение. Наши котельные были созданы в 1970-е годы, они устарели. На сегодняшний день их необходимо модернизировать. Но нам нужно проводить модернизацию со странами, которые наладили хорошую работу в этой сфере, мы должны многому научиться. В Казани есть крупный холдинг „КЭР-Холдинг“, которая реализовала эти проекты не только в Татарстане и России, но и в соседних странах, в Европе», — заявил он.
Кроме того, ожидается, что холдинг займётся установкой когенерационных систем в Узбекистане.
«[В системе когенерации] за счёт использования газа вырабатывается и электроэнергия, и тепло. Это позволит удешевить стоимость услуг по теплоснабжению населения и предотвратить перебои в электроснабжении», — заявил министр ЖКО.
Когенерация (название образовано от слов «комбинированная генерация электроэнергии и тепла») — процесс совместной выработки электрической и тепловой энергии. В когенерационной системе газовая турбина приводится в действие за счет первичной энергии (топлива) и непрерывно производит различные виды вторичной энергии (электричество, пар и т. п.). Газотурбинная когенерационная система получает первичную энергию от сжигания топлива и разные виды вторичной, повышая общую энергоэффективность.
Шерзод Хидоятов сообщил, что с «КЭР-Холдинг» достигнута договорённость о сотрудничестве.
Согласно презентации, предоставленной «Газете.uz» в пресс-службе МинЖКО, в сотрудничестве с «КЭР-Холдинг» планируется модернизация котельной «Водник» предприятия «Тошиссиккуввати» в Бектемирском районе Ташкента, которая обслуживает 91 дом (3961 квартиру) и 39 социальных объектов. Общая длина теплосетей составляет 21,8 км.
В рамках проекта, предварительно оцениваемого в 42 млн долларов, намечено установить 130 индивидуальных тепловых пунктов ($3 млн), заменить 10 км теплосетей ($11 млн), модернизировать котельную 30 Гкал ($5 млн) и внедрить систему когенерации с установкой газовой турбины мощностью 20 МВт ($23 млн).
Ожидается, что в результате это позволит сэкономить 2,1 млрд сумов ежегодно.
«КЭР-Холдинг» — инжиниринговая компания, реализующая весь цикл работ по управлению инжинирингом, поставками и строительством в энергетике, нефтехимии и нефтепереработке, металлургии, машиностроении и нефтегазовой отрасли в качестве подрядчика.