O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati juma kuni bo‘lib o‘tgan 15-yalpi majlisda kelinlarning farzandlari bilan turmush o‘rtog‘ining doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tmasligi muhokama qilindi, deya xabar berdi «Gazeta.uz» muxbiri.
Senator Murtazo Rahmatovning ta’kidlashicha, kvartirani sotishda ularning roziligi talab qilinmasligi sababli kelinlar farzandlari bilan ko‘chada qolishlari mumkin.
Adliya vaziri o‘rinbosari Alisher Karimov bu kabi holatlar ayniqsa Toshkentda uchrab turishini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kelinlarda propiska yo‘qligi sababli ajrimlar vaqtida va da’vo talablari yuzaga kelganida ularning haq-huquqlari kamsitilmoqda.
Adliya vaziri o‘rinbosari muammoning ikkinchi tomoni sifatida mulk egasi o‘zining mulkini erkin tasarruf eta olmay qolayotganini ta’kidladi.
«Ayrim holatlarda mulk egasi o‘zining mulkini erkin tasarruf eta olmayotgani holatlari ham mavjud. Bizning qonunchilikda ajrimdan keyin uydan majburiy tartibda chiqarib yuborish degan qoida yo‘q. Agar kelin o‘sha xonadonga ajrimdan keyin ham har olti oyda bir kelib-ketadigan bo‘lsa, buni qo‘shnilar, guvohlar tasdiqlaydigan bo‘lsa, uy egasi uyini sotish masalasida albatta uning roziligini olishi kerak», — dedi u.
Alisher Karimov bu masalani jumda ham muammoli, kazusli deb atadi. Adliya vazirligi ushbu masalani yana qo‘shimcha ravishda o‘rganib chiqadi va huquqiy baho beradi.
Senat raisi Tanzila Narbayeva prezidentning oila qonunchiligini ayollarning manfaatlaridan kelib chiqqan holda takomillashtirish to‘g‘risidagi topshirig‘ini eslatib o‘tdi.
«Muls egasi — mulk egasi, lekin ayol kishi hech qachon ko‘chada farzandlari bilan uysiz-joysiz qolishi mumkin emas», — dedi u.
Mazkur masala 2018 yil oxirida ham ko‘tarilgan edi. O‘shanda bosh vazir o‘rinbosari, Xotin-qizlar qo‘mitasi rahbari ravozimida ishlagan Tanzila Narboyeva ko‘plab holatlarda kelinlarni turmush o‘rtog‘ining uyiga propiskaga qo‘yish masalasi qasddan ortga surilayotganini ta’kidlagan edi. U qonunchilikka kelin yangi uyda yashashni boshlashi bilanoq uni propiskaga qo‘ymagan oila a’zolari javobgarligini oshirishga oid me’yorni kiritish taklif qilgandi.
«Amaldagi tartibga ko‘ra, fuqaro qayerdaki vaqtincha yashasa ham, propiskaga qo‘yilishi lozim. Biroq propiskaga qo‘yishni to‘sqinlik qilayotgan qaynonalar uchramoqda. Ular: bir oz vaqt o‘tsin, birga yashasin, deydi va propiskadan o‘tkazmaydi. Mavjud mexanizmni takomillashtirish lozim», — degan edi Tanzila Narboyeva.
Bosh vazir Abdulla Aripov bunga javoban Adliya vazirligini yosh oilalarni propiskadan o‘tkazish mexanizmlari ishlamayotgani uchun tanqid qilgandi.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на 15-м пленарном заседании в пятницу обсудил проблему невесток, которых вместе с детьми не регистрируют по месту постоянного жительства в доме супруга, сообщает корреспондент «Газеты.uz»
Сенатор Муртаза Рахматов отметил, что в таких случаях при продаже квартиры собственнику не требуется их согласие, из-за чего невестка с детьми может остаться на улице.
Заместитель министра юстиции Алишер Каримов заявил, что такие случаи чаще встречаются в Ташкенте. По его словам, отсутствие прописки у невесток приводит к тому, что при разводе и исковых заявлениях ущемляются их права.
При этом замглавы Минюста указал на вторую сторону проблемы — право собственника свободно распоряжаться имуществом.
«В некоторых случаях собственник не может свободно распоряжаться своим имуществом. В нашем законодательстве нет правила принудительного выселения после развода. Если невестка после развода будет хотя бы раз в шесть месяцев посещать квартиру, если это подтвердят соседи или очевидцы, то в этом случае собственник жилья при продаже квартиры должен взять её согласие», — рассказал он.
Алишер Каримов назвал этот вопрос «очень проблемным и казусным». Министерство юстиции повторно изучит проблему и даст правовую оценку.
Председатель Сената Танзила Нарбаева напомнила о поручении президента по совершенствованию семейного законодательства, исходя из интересов женщин.
«Собственник имущества — это собственник имущества, но в наше время женщина с детьми не должна оставаться на улице без дома», — подчеркнула она.
Этот вопрос поднимался ещё в конце 2018 года. Тогда Танзила Нарбаева, работавшая заместителем премьер-министра, главой Комитета женщин, заявила о частых случаях намеренного затягивания вопроса прописки невесток в доме супруга. Она предложила внести норму, повышающую ответственность членов семьи за прописку невестки сразу после того, как она начинает жить в новом доме.
«Согласно действующему порядку, гражданин должен прописаться, пусть временно, там, где живет. Но встречаются свекрови, препятствующие прописке. Они говорят: пусть пройдет некоторое время, пусть поживут вместе, и не прописывают. Имеющийся механизм нужно совершенствовать», — сказала тогда она.
Премьер-министр Абдулла Арипов в ответ подверг критике Министерство юстиции за «неработающий механизм прописки» молодожёнов.