15 апрель, душанба куни Киевда Ўзбекистон-Украина бизнес кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди, деб ёзди мазкур кенгаш ҳамраиси, «Корзинка» супермаркетлар тармоғи асосчиси Зафар Ҳошимов.
Эслатиб ўтамиз, ушбу Кенгаш 2021 йилда Ўзбекистон ва Украина Савдо-саноат палаталари томонидан тузилган. Ундан кўзланган мақсад икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашдан иборат.
Учрашувда Ўзбекистон ва Украина элчилари Алишер Курманов ҳамда Николай Дорошенко, Украина ССП раҳбари Геннадий Чижиков, шунингдек, Украина ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Учрашувда томонлар ўзаро ҳамкорликдаги мавжуд муаммоларни қайд этиб, уларни бартараф этиш чораларини белгилаб олди.
«Шундай муаммолардан бири, мисол учун келтирсам, Украинага Ўзбекистондан келадиган текстиль маҳсулотларининг божхона қиймати биздан келаётган инвойс ва декларация асосида эмас, балки қатор холларда украин божхонаси белгилайдиган қимматроқ қийматда қайд этилиб, маҳсулотларимиз Украина бозорига кираётган пайтида юқорироқ ҚҚСга тортиляпти», — деб ёзади Зафар Ҳошимов.
Унинг сўзларига кўра, бу муаммо украиналик ҳамкорлар ва расмийлар эътиборига ҳавола қилинган ва уларни бартараф этиш чораларини кўришга келишиб олинган.
Бундан ташқари, Украинанинг урушдан жабр кўрган бир қатор ишлаб чиқариш корхоналарини Ўзбекистонга релокация қилиш, шунингдек, креатив иқтисодиёт (иқтисодиётнинг асосий қиймати интеллектуал фаолият маҳсулотлари бўлган тармоғи) соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Украинанинг Ўзбекистондаги элчиси Николай Дорошенко ҳарбий ҳаракатлар туфайли Ўзбекистон ва Украина ўртасида 2022 йил бошига келиб ўсишни бошлаган товар айирбошлаш яна пасайганини маълум қилганди. 2023 йил охирида у 320 миллион доллардан ортиқни ташкил этган, 2021 йил охирида эса бу кўрсаткич 747 миллион доллар бўлган.
«Бу аввалги ҳажмнинг ярмига тенг. Аммо савдо ҳали ҳам позицияларни босқичма-босқич қайта тиклаш, ўсиш билан давом этмоқда. Ва бу динамика давом этишига чин дилдан умид қиламиз», — деганди дипломатик миссия раҳбари.

В понедельник, 15 апреля, в Киеве состоялось очередное заседание узбекско-украинского делового совета, сообщил сопредседатель этого совета, основатель сети супермаркетов «Корзинка» Зафар Хашимов.
Напомним, этот Совет был создан в 2021 году Торгово-промышленными палатами Узбекистана и Украины. Его назначение — укрепить сотрудничества между предпринимателями обеих стран.
На встрече присутствовали послы Узбекистана Алишер Курманов и Украины Николай Дорошенко, глава ТПП Украины Геннадий Чижиков, а также представители деловых кругов Украины.
На встрече стороны отметили имеющиеся проблемы взаимодействия и определили меры по их устранению.
«Одной из таких проблем, например, является то, что таможенная стоимость текстильной продукции, поступающей в Украину из Узбекистана, учитывается не на основании наших счетов-фактур и деклараций, а во многих случаях по более высокой стоимости, определяемой украинской таможней, и когда наша продукция поступает на рынок Украины, она облагается повышенным НДС», — написал Зафар Хашимов.
По его словам, эта проблема была доведена до сведения украинских партнёров и официальных лиц, решено принять меры по их устранению.
Кроме того, обсуждались предложения по переводу в Узбекистан ряда украинских производственных предприятий, пострадавших от войны, а также по расширению сотрудничества в сфере креативной экономики (сектор экономики, в котором главную ценность представляют продукты интеллектуальной деятельности).
Ранее посол Украины в Узбекистане Николай Дорошенко сообщил, что в связи с военными действиями товарооборот Узбекистана и Украины, который к началу 2022 году обрёл тенденцию к росту, вновь упал. По итогам 2023 года он составил более 320 млн долларов, хотя к концу 2021-го достигал 747 млн долларов.
«Это половина от прежнего объёма. Но торговля все же идёт, с постепенным возобновлением позиций, с наращиванием. И мы очень надеемся, что такая динамика будет сохраняться», — сказал тогда глава дипмиссии.