Тошкент шаҳри ИИББ пойтахтда фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида ходимлар савдо мажмуалари, кўнгилочар масканлари, бозорлар ва бошқа жамоат жойларида кучайтирилган тартибда хизмат олиб бораётганини маълум қилди.
«Мамлакатимиз, шаҳримиз ва ҳар бир маҳаллада тинчлик ва осойишталикни янада мустаҳкамлаш учун барчамиз бирдек масъулмиз. Бефарқ бўлманг!» — дейилади хабарда.
Ички ишлар вазирлиги эса бу тадбирлар бутун мамлакат бўйлаб ўткизилаётганини маълум қилди.
«Гувоҳи бўлаётганимиздек, замонамизда рўй бераётган аянчли воқеликлар макон ёки жой, миллат ёки ёш танламаяпти. Биз тинч ва осойишта, дориламон кунларда яшар эканмиз, юртимизни турли ташқи таъсирлардан, ёмон ниятли кимсалардан ҳимоя қилишга ўзимизни дахлдор ҳис этишимиз муҳим ҳисобланади. Яқин ўтмиш халқимиз учун изтиробли, аламли хотиралар билан муҳрланган 16 февраль воқеаларига, Сариосиё туманидаги террористик таҳдидларга, Андижондаги хунрезликларга гувоҳ бўлган. Ғаразгўй, ватансиз кимсаларнинг бу ҳаракати тарихга қонли террор сифатида муҳрланган», — дейилади хабарда.
«Мана шунга ўхшаш хунрезликлардан ва мудҳиш воқеалардан ҳимояланиш учун, юртимиз, шаҳримиз, маҳалламиз тинчлиги учун барчамиз бир бўлиб бирлашишимиз, огоҳликни кучайтиришимиз зарур. Бунинг учун, жамоат жойларида шубҳали кўринган шахсларга эътибор қаратишимиз ҳамда улар ҳақида зудлик билан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга хабар беришимиз муҳим», — дея қайд этилган вазирлик хабарида.
Вазирлик турли манзилларда қаровсиз қолдирилган ҳар қандай буюмни эътибордан четда қолдирмасдан, улар ҳақда дарҳол 102 рақамига хабар бериш кераклигини эслатди.
тошкент, қўриқлаш-патруль хизмати
Миллий гвардия матбуот хизмати Рамазон ойи муносабати билан ва фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида бошқарма ходимлари барча масжидларда намоз вақтида, шунингдек, оммавий тадбирлар ўтказиладиган жойларда, йирик савдо мажмуалари, бозорлар, кинотеатрлар, боғлар ва кўчаларда кучайтирилган режимда хизмат кўрсатаётгани ҳақида хабар берди.
Аввалроқ Қозоғистон Ички ишлар вазирлиги Россиядаги «Крокус сити ҳолл»да содир этилган терактдан кейин майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлган барча йирик савдо марказлари ва концерт заллари, шунингдек, таълим, соғлиқни сақлаш объектлари ҳамда одамлар гавжум бўладиган бошқа муассасаларни текширишини маълум қилганди.
Эслатиб ўтамиз, 22 март куни Москва вилоятидаги «Крокус сити ҳолл» концерт залига бир неча қуролланган шахс бостириб кириб, ўт очди. Улар, шунингдек, бинони бутунлай ёқиб юборди. Сўнгги маълумотларга кўра, теракт оқибатида 143 киши ҳалок бўлган, 360 дан ортиқ киши жароҳатланган. Ҳужумни содир этганликда гумон қилиниб, 11 киши қўлга олинган.

Law enforcement officers in Tashkent have intensified surveillance to ensure citizen safety, according to a statement from the capital city’s Main Department of Internal Affairs (MDIA).
Officers have implemented heightened security measures in shopping centers, parks, markets, and other public areas.
Photos released by the MDIA depict Special Mobile Force Division (SMFD, unofficial translation) officers armed with automatic rifles next to specialized vehicles, while police officers equipped with metal detectors are seen inspecting visitors' bags at park entrances.
The National Guard’s press service shared that, aiming to ensure public safety and considering the month of Ramadan, officers have been placed on heightened alert in all mosques during prayer times and at locations of mass gatherings, including large shopping malls, markets, cinemas, parks, and streets.
The Ministry of Internal Affairs (MIA) recalled the past instances of violence, such as the terrorist attack in Tashkent on February 16, 1999, terrorist threats in the Sariasi district in August 2000, and the bloodshed in Andijan, which are marked by “painful memories for our people”.
“Similar situations have occurred many times in other developed countries around the world, with some still experiencing ongoing war. As a result, numerous innocent people are killed. Humanity is deeply saddened by the presence of young children among them,” the statement read.
The ministry urges everyone to unite and raise awareness to “protect themselves from such bloodshed and terrible events, for the sake of the peace of our country, city, mahalla.”
“Therefore, it is important to remain vigilant in public spaces and promptly report any suspicious individuals to law enforcement agencies. Additionally, any unattended objects should be reported immediately by calling 102,” MIA pointed out.
On March 22, several armed men broke into the Crocus City Hall concert venue in the Moscow area, opening fire against people, setting the building ablaze and completely burning it down. The terrorist attack resulted in the loss of 143 lives and left over 360 injured, according to the latest reports. Eleven people were detained on suspicion of involvement in the attack.
Following the terrorist attack in Russia, law enforcement agencies in Kazakhstan initiated inspections of all large shopping malls, concert halls, and other venues hosting mass gatherings.