Тошкент шаҳри ИИББ пойтахтда фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида ходимлар савдо мажмуалари, кўнгилочар масканлари, бозорлар ва бошқа жамоат жойларида кучайтирилган тартибда хизмат олиб бораётганини маълум қилди.
«Мамлакатимиз, шаҳримиз ва ҳар бир маҳаллада тинчлик ва осойишталикни янада мустаҳкамлаш учун барчамиз бирдек масъулмиз. Бефарқ бўлманг!» — дейилади хабарда.
Ички ишлар вазирлиги эса бу тадбирлар бутун мамлакат бўйлаб ўткизилаётганини маълум қилди.
«Гувоҳи бўлаётганимиздек, замонамизда рўй бераётган аянчли воқеликлар макон ёки жой, миллат ёки ёш танламаяпти. Биз тинч ва осойишта, дориламон кунларда яшар эканмиз, юртимизни турли ташқи таъсирлардан, ёмон ниятли кимсалардан ҳимоя қилишга ўзимизни дахлдор ҳис этишимиз муҳим ҳисобланади. Яқин ўтмиш халқимиз учун изтиробли, аламли хотиралар билан муҳрланган 16 февраль воқеаларига, Сариосиё туманидаги террористик таҳдидларга, Андижондаги хунрезликларга гувоҳ бўлган. Ғаразгўй, ватансиз кимсаларнинг бу ҳаракати тарихга қонли террор сифатида муҳрланган», — дейилади хабарда.
«Мана шунга ўхшаш хунрезликлардан ва мудҳиш воқеалардан ҳимояланиш учун, юртимиз, шаҳримиз, маҳалламиз тинчлиги учун барчамиз бир бўлиб бирлашишимиз, огоҳликни кучайтиришимиз зарур. Бунинг учун, жамоат жойларида шубҳали кўринган шахсларга эътибор қаратишимиз ҳамда улар ҳақида зудлик билан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга хабар беришимиз муҳим», — дея қайд этилган вазирлик хабарида.
Вазирлик турли манзилларда қаровсиз қолдирилган ҳар қандай буюмни эътибордан четда қолдирмасдан, улар ҳақда дарҳол 102 рақамига хабар бериш кераклигини эслатди.
тошкент, қўриқлаш-патруль хизмати
Миллий гвардия матбуот хизмати Рамазон ойи муносабати билан ва фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида бошқарма ходимлари барча масжидларда намоз вақтида, шунингдек, оммавий тадбирлар ўтказиладиган жойларда, йирик савдо мажмуалари, бозорлар, кинотеатрлар, боғлар ва кўчаларда кучайтирилган режимда хизмат кўрсатаётгани ҳақида хабар берди.
Аввалроқ Қозоғистон Ички ишлар вазирлиги Россиядаги «Крокус сити ҳолл»да содир этилган терактдан кейин майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлган барча йирик савдо марказлари ва концерт заллари, шунингдек, таълим, соғлиқни сақлаш объектлари ҳамда одамлар гавжум бўладиган бошқа муассасаларни текширишини маълум қилганди.
Эслатиб ўтамиз, 22 март куни Москва вилоятидаги «Крокус сити ҳолл» концерт залига бир неча қуролланган шахс бостириб кириб, ўт очди. Улар, шунингдек, бинони бутунлай ёқиб юборди. Сўнгги маълумотларга кўра, теракт оқибатида 143 киши ҳалок бўлган, 360 дан ортиқ киши жароҳатланган. Ҳужумни содир этганликда гумон қилиниб, 11 киши қўлга олинган.

Сотрудники правоохранительных органов в Ташкенте усилили контроль по обеспечению безопасности граждан, сообщили в пресс-службе ГУВД столицы.
Правоохранители перешли на усиленный режим службы в торговых центрах, парках, рынках и других общественных местах.
На опубликованных фотографиях видно сотрудников МООН (мобильного отряда особого назначения) с автоматами рядом со спецтранспортом. Представители ППС с металлодетекторами проверяют сумки посетителей перед входом в парк.
В пресс-службе Национальной гвардии сообщили, что в связи с месяцем Рамазан и для обеспечения безопасности граждан сотрудники ведомства несут службу в усиленном режиме во всех мечетях во время молитвы, а также в местах проведения массовых мероприятий, крупных торговых комплексах, рынках, кинотеатрах, парках и проспектах.
В МВД напомнили о событиях 16 февраля 1999 года (теракт в Ташкенте), террористических угрозах в Сариасийском районе (в августе 2000 года), кровопролитии в Андижане, которые отмечены «болезненными воспоминаниями для нашего народа».
«Подобные ситуации неоднократно случались и в других развитых странах мира. Некоторые все ещё находятся в состоянии войны. В результате погибает много невинных людей. Присутствие среди них маленьких детей глубоко печалит человечество», — говорится в сообщении.
Министерство призывает всех объединиться и повысить осведомлённость, чтобы «защитить себя от такого кровопролития и ужасных событий, ради мира нашей страны, города, махалли».
«Для этого важно обращать внимание на людей, которые выглядят подозрительно на публике, и немедленно сообщать о них правоохранительным органам. Кроме того, о любом предмете, оставленном без присмотра, следует немедленно сообщать по номеру 102», — указали в МВД.
- 22 марта несколько вооружённых людей ворвались в концертный зал «Крокус сити холл» в Подмосковье и открыли стрельбу. Они также подожгли здание, оно полностью сгорело. По последним данным, в результате теракта погибли 143 человека, пострадали более 360. По подозрению в совершении нападения были задержаны 11 человек.
- После теракта в России правоохранительные органы Казахстана начали проверки всех больших торговых центров, концертных залов, а также других объектов массового скопления людей.