Бир неча ой давомида Россия қўшинлари қурол ва ўқ-дорилар етишмаётган Украина қўшинларига қарши фақат «чекланган даражадаги муваффақиятларга» эришди, деб ёзмоқда Bloomberg.
Ҳозирда Америка ва Европа иттифоқчиларидан Украинага қурол етказиб бериш қайта бошланганидан сўнг Россия Украина шаҳарларидаги энергетика инфратузилмасига ракета ва дронлардан зарба беришда давом этаётган бўлса-да, «Россия ютуғи учун ойналар ёпилиб бормоқда», — дейилади материалда.
Агентликнинг қайд этишича, Россиянинг Харьков вилоятида янги фронт очишга уриниши Россия президенти Владимир Путин томонидан белгилаб берилган чегара бўйлаб буфер зона яратиш мақсадига эриша олмагани учун «боши берк кўчага кириб қолган».
Россия қўшинлари, шунингдек, февраль ойида Украинанинг Авдеевка шаҳрини «катта йўқотишлар эвазига» қўлга киритганидан сўнг «жуда кам муваффақиятга эришди» ва сўнгги бир неча ҳафта ичида улар шарқий Донецк вилоятидаги Часов Яр шаҳрини эгаллашга ҳаракат қилди, деб қайд этади Bloomberg.
«Бу Путин учун тобора жиддий муаммога айланиб бормоқда, чунки армиянинг ҳарбий устунлиги заифлаша бошламоқда», — дейилади мақолада. Мутахассислар томонидан Россия қўллаётган «қирғинбарот уруш» стратегияси Россия армиясининг ўзи учун «жуда қиммат ва қонли» дея баҳоланмоқда.
Bloomberg нашрининг таъкидлашича, АҚШ Конгресси Киевга узоқ кутилган 61 миллиард долларлик ёрдам пакетини маъқуллаганидан сўнг Украинага қурол-яроғлар кириб келгани сабабли мувозанат ўзгара бошлаган. Шу билан бирга, агентлик маълумотларига кўра, етказиб беришнинг кечикиши даврида Украина қўшинлари Россия армиясининг ўн баробар устунлигига қарамай, умуман олганда, чизиқни ушлаб тура олган.
Украина президенти Владимир Зеленский ҳам Россиянинг Харьков вилоятидаги ҳужуми муваффақиятсизликка учраганини маълум қилди. «Аҳамиятли натижа шундаки, Россия армияси Харьков операциясини амалга ошира олмади. Биз ҳозир уларни имкон қадар ушлаб турамиз ва еримизга кириб, Харьков вилоятини ваҳимага солаётган рус бўлинмаларини йўқ қиламиз. Бу йўналиш мустаҳкам ва янада мустаҳкамроқ бўлади», — деган у.
Украина Қуролли кучлари бош қўмондони Александр Сирский ўтган ҳафта Россия бир неча фронтда, жумладан, Харьковда ҳам ҳужумлар давом этаётганини ва вазият «қийинлигича қолаётганини» айтганди.
• Россия 10 май куни Харьков вилоятининг шимоли-шарқий ҳудудларига янги ҳужум бошлаган. Унинг асосий мақсади, таҳлилчиларнинг фикрига кўра, 10 км буфер зонасини яратиш ва Украина кучларини фронтнинг бошқа секторларидан чалғитиш бўлган.
• Бу Россиянинг Харьков вилоятида ҳужум уюштиришга иккинчи уриниши бўлди. Россия армияси кенг кўламли босқиннинг аввалида минтақанинг чегара ҳудудларини эгаллаб олган, аммо Украина Қуролли кучлари 2022 йил кузида муваффақиятли қарши ҳужум пайтида уларни қайтариб олганди.

За несколько месяцев российские войска добились лишь «ограниченных успехов» против украинских войск, испытывавших недостаток оружия и боеприпасов, пишет Bloomberg.
Теперь, когда поставки вооружений в Украину со стороны американских и европейских союзников возобновились, «окно для российского прорыва сужается», хотя Россия продолжает обстреливать ракетами и беспилотниками украинские города, включая энергетическую инфраструктуру, говорится в материале.
Агентство отмечает, что попытка России открыть новый фронт в Харьковской области, похоже, «зашла в тупик», не достигнув поставленной президентом РФ Владимиром Путиным цели — создания буферной зоны вдоль границы.
Российские войска также продвинулись «совсем незначительно» после взятия в феврале украинского города Авдеевка «ценой огромных потерь», а в последние несколько недель пытаются захватить город Часов Яр на востоке Донецкой области, обращает внимание Bloomberg.
«Это становится всё более серьёзной проблемой для Путина — военное преимущество его армии начинает ослабевать», — говорится в статье. Стратегию «войны на истощение» украинских сил, которую использует Россия, эксперты считают «очень дорогостоящей и кровавой» для самой российской армии.
Bloomberg отмечает, что баланс огневой мощи начинает меняться по мере поступления оружия в Украину после того, как Конгресс США одобрил долгожданный пакет помощи Киеву в 61 млрд долларов. При этом, по оценке агентства, в период задержек с поставками украинские войска в целом удерживали оборону, несмотря на десятикратное превосходство российской армии.
О провале наступления России в Харьковской области также заявил президент Украины Владимир Зеленский. «Весомый результат — то, что российской армии не удалось реализовать их Харьковскую операцию. Максимально их сейчас сдерживаем и уничтожаем российские подразделения, которые входят на нашу землю и терроризируют Харьковщину. Направление — усилено. И будет ещё ужесточено», — сказал он.
Главнокомандующий Вооружёнными силами Украины Александр Сырский на прошлой неделе заявлял, что Россия продолжает атаки на нескольких направлениях фронта, в том числе на харьковском, и ситуация «остаётся сложной», при этом он подчеркнул, что у ВСУ «есть шансы изменить ситуацию в свою пользу».
- Россия начала наступление в северо-восточных районах Харьковской области Украины 10 мая. Его главными целями, по мнению аналитиков, было создание буферной зоны в 10 км и отвлечение украинских сил от других участков фронта.
- Это была вторая попытка России провести наступление в Харьковской области. Российская армия захватывала приграничные территории региона ещё в начале полномасштабного вторжения, но ВСУ вернули их во время успешного контрнаступления осенью 2022 года.