6 июнь куни Россия президенти Владимир Путин Санкт-Петербургдаги хорижий ахборот агентликлари раҳбарлари билан учрашувида мамлакатда империалистик амбициялар йўқлигини маълум қилди ва буни Ўзбекистон мисолида тушунтирди.
Франциянинг Agence France-Presse агентлигининг Европа маълумотлари бош муҳаррири Карим Тальби президент орқасида учта байроқ: ҳозирги Россия, Россия империяси ва Совет Иттифоқи байроқлари ўрнатилганига эътибор қаратди, унда Россия империяси байроғи энг юқорида жойлашганди. Журналист қайси байроқ «Путиннинг юрагига яқинроқ» эканини сўради.
Президент РФ расмий байроғи, деб жавоб берди. Шу билан бирга, СССР байроғи ҳам «тарихимизда ва жамоат онгимизда мавжуд бўлиш ҳуқуқига эга», деди у.
РФ раҳбарининг қўшимча қилишича, учта байроқ ўрнатиш «ҳукуматнинг ҳам, президент маъмуриятининг ҳам сиёсий қарори эмас. Бу, қанчалик ғалати туюлмасин, «Газпром»нинг қарори» (учрашув Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форуми доирасида «Газпром» штаб-квартираси жойлашган Лахта маркази мажмуасида бўлиб ўтди).
Путин, шунингдек, Россияда империалистик амбициялар йўқлигини таъкидлаб, буни ўзи май ойининг охирида ташриф буюрган Ўзбекистон мисолида тушунтиришга ҳаракат қилди.
«Мана, Ўзбекистон. Биласизми, у ерда қанча одам бор? Билмайсиз. Ҳозир Францияда қанча одам яшайди?» — сўради Владимир Путин.
«Кўп», — деб жавоб берди журналист.
«Жуда кўп. 60 миллион, тўғрими? 65. Ўзбекистонда — аллақачон 37. Диққат ҳозир „экранга қаратилган“: ҳар йили плюсь бир миллион. Миллион — Ўзбекистон аҳолисининг ўсиши. Бу суръатда улар тез орада Францияни ортда қолдиради. Агар мигрантларни айириб ташласангиз, тез орада Францияда Ўзбекистондаги каби рақамга эга бўласиз», — деди Россия президенти.
«Энди сабабини тушунтираман. Агар кимдир бизни қандайдир империалистик амбицияларда гумон қилса, тасаввур қилинг: Совет Иттифоқини тикласак, бизда асосан исломий аҳоли бўлади. Бу ҳеч сизнинг хаёлингизга келганми?» — сўради у.
«Йўқ жойдан мавжуд бўлмаган нарсани ихтиро қилиш шарт эмас. Биз исломий аҳолининг кўпайишига қарши эмасмиз, аксинча, биз Россия Федерациясида содир бўлаётган воқеалардан хурсандмиз. Аҳолиси асосан исломий бўлган айрим республикаларимизда туғилиш кўрсаткичи жуда яхши — биз бундан жуда хурсандмиз. Лекин нима бўлган бўлса, ҳаммаси ўтиб кетди, янги саҳифа келди. Биз келажакка бугунги воқеликдан келиб чиқиб қараймиз. Сиз кўрган байроқлар тарихимизнинг бир қисми. Бу ғоялар асосида Россия ҳақида ҳеч нарса ўйлаб топиш ва фикр шакллантириш керак эмас, Россиядан душман образи яратиш керак эмас — бу билан фақат ўзингизга зарар келтирасиз, тушундингизми?» — деди Владимир Путин.
Берлиндаги Карнеги номидаги Россия ва Евросиё тадқиқотлари маркази илмий ходими Темур Умуров Владимир Путиннинг бу баёнотига изоҳ берди.
«Бундан чиқди, Россия раҳбарининг мантиғи шундай: СССРни баъзи собиқ республикаларда исломий аҳоли сони кўплиги ва ўсиб бораётгани сабаб тиклаб бўлмайди. Аммо бундай эмас: СССРни барча собиқ совет республикалари қирқ йилдан бери мустақил экани, ўз сиёсий режимлари ва жамиятларига эгалиги, уларнинг ўзи иттифоққа қайтишни истамаслиги сабаб тиклаб бўлмайди. Ўзингиз хулоса чиқаринг», — деб ёзди у Telegram`даги каналида.
• Декабрь ойида «Адолатли Россия» партияси ҳамраиси Захар Прилепин «мигрантлар муаммоси»ни ҳал қилиш учун Ўзбекистон ва собиқ СССРнинг бошқа ҳудудларини РФ таркибига қўшиб олиш ва уларнинг аҳолисига рус тилини ўргатиш таклифини илгари сурган эди. Ўшанда собиқ депутат Расул Кушербаев мамлакат Ташқи ишлар вазирлигидан Россия томонига норозилик нотаси юборишни сўраган, депутат Бобур Бекмуродов эса бундай баёнотлар учун жиноий жавобгарлик белгиланганини эслатган.
• Сентябрь ойида россиялик депутат Евгений Федоров собиқ иттифоқ республикалари СССРдан ноқонуний равишда ажралиб чиққани, бунда Россиянинг ҳудудий манфаатлари бузилгани, шу сабабли улар билан курашиш кераклигини айтганди. Ўзбекистон Олий Мажлиси депутатлари бу ҳақда киноя билан шундай деди: «Навбатдаги фантазёр».

Президент России Владимир Путин 6 июня на встрече с руководителями зарубежных информационных агентств в Санкт-Петербурге заявил об отсутствии у страны имперских амбиций и пояснил это на примере Узбекистана.
Главный редактор европейской информации французского Agence France-Presse Карим Тальби обратил внимание, что за президентом установлено три флага: нынешний флаг России, флаг Российской империи и флаг Советского союза, указав, что флаг Российской империи самый высокий. Журналист спросил, какой флаг «ближе к сердцу Путина».
Президент ответил, что это официальный флаг Российской Федерации. В то же время флаг СССР также «имеет право на существование в нашей истории и в нашем общественном сознании», сказал он.
Глава РФ добавил, что решение установить три флага «не было каким-то политическим решением ни правительства, ни администрации президента. Это решение „Газпрома“, как это ни покажется странным» (встреча проходила в рамках Петербургского международного экономического форума в комплексе Лахта Центр, где находится штаб-квартира «Газпрома»).
Далее Путин заявил об отсутствии у России имперских амбиций и попытался подтвердить это на примере Узбекистана, куда он совершил визит в конце мая.
«Вот, Узбекистан. Знаете, сколько там населения? Не знаете. Во Франции сейчас сколько?» — спросил Владимир Путин.
«Много», — ответил журналист.
«Ну, много. 60 миллионов, да? 65. В Узбекистане — уже 37. Внимание теперь „на экран“: плюс миллион каждый год. Миллион — прирост населения в Узбекистане. Такими темпами они скоро обгонят Францию. Если вычесть ещё и мигрантов, то у вас скоро будет во Франции столько же, сколько в Узбекистане», — заявил президент РФ.
«Сейчас поясню, почему. Если кто-то подозревает нас в каких-то имперских амбициях, вы прикиньте: мы восстановим Советский Союз и у нас будет преимущественно исламское население. Вам в голову никогда это не приходило?» — спросил он.
«Не надо ничего придумывать на голом месте, чего нет. Мы не против роста исламского населения — мы, наоборот, рады тому, что происходит сегодня в Российской Федерации. У нас в некоторых республиках с преимущественно исламским населением очень хорошая рождаемость — мы очень рады. Но то, что было, — всё, это уже прошло, страница перевёрнута. Мы в будущее смотрим, основываясь на реалиях сегодняшнего дня. Флаги, которые вы видите, — это часть нашей истории. Не надо ничего придумывать и на этих придумках формировать мнение о России, не надо формировать образ врага из России — вы сами себе только вредите этим, понимаете?» — сказал Владимир Путин.
Научный сотрудник Берлинского центра Карнеги по изучению России и Евразии Темур Умуров прокомментировал это заявление Владимира Путина.
«Получается, что логика российского лидера такая: СССР нельзя восстановить, потому что в некоторых бывших республиках большое и растущее исламское население. А не такая: СССР нельзя восстановить, потому что все бывшие советские республики уже четвёртый десяток независимые, суверенные государства со своими политическими режимами и обществами, которые сами не хотят обратно в союз. Выводы делайте сами», — написал он в своём Telegram-канале.
- В декабре сопредседатель партии «Справедливая Россия» Захар Прилепин предложил присоединить Узбекистан и другие территории бывшего СССР к РФ и обучить их жителей русскому языку, чтобы решить «мигрантский вопрос». Экс-депутат Расул Кушербаев тогда попросил МИД страны направить российской стороне ноту протеста, а депутат Бобур Бекмуродов напомнил об уголовной ответственности за такие высказывания.
- В сентябре российский депутат Евгений Федоров заявил, что бывшие союзные республики вышли из состава СССР незаконно, а потому, из-за нарушения территориальных интересов России ей придётся с ними воевать. Депутаты Олий Мажлиса Узбекистана высказались по этому поводу иронично: «Очередной фантазёр».