Президент Шавкат Мирзиёев 31 май куни Бухоро вилоятининг Қоракўл туманида янги лойиҳа асосида таъмирланган автомобиль йўлини кўздан кечирди.
Бухоро вилоятида 15,5 минг км автомобиль йўллари мавжуд бўлиб, шундан 486 километри халқаро аҳамиятга эга. Уларда кунига ўртача 45−50 мингта транспорт воситалари ҳаракатланади.
Самарқанд-Бухоро-Туркманбоши автомобиль йўлининг Қоракўл туманидан ўтган бир қисми «намунавий шаклга келтирилди». Давлат раҳбари 29 январда ўтказган видеоселектор йиғилишида йўлларни сифатли қуриш, кўчалар бўйида хизматларни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берганди.
Лойиҳага кўра, 19 метр бўлган 4 тасмали йўл янгича қатламли асфальт-бетон билан қопланган, дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Масалан, ҳозирги анъанавий асфальт йўллар 15 йил атрофида қайта қурилса, янги лойиҳа бўйича 20 йилгача хизмат қилади. Уларни жорий таъмирлаш оралиғи ҳам узаяди. Яна бир самарали томони — таъмирлаш жараёнида йўл қатламларини ўша жойнинг ўзида қайта ишлаб, янгилаш мумкин бўлади.
Давлат раҳбари лойиҳани янада кенгайтириш зарурлигини таъкидлади. «Асосий вазифа — йўлларда сифат ва маданиятни таъминлаш», — деди Шавкат Мирзиёев.
Бу ерда ёндош шохобча йўл ҳам қурилган. Янги белгилар, электрон табло ва қуёш панелли ёритиш чироқлари ўрнатилган. Йўл бўйига манзарали дарахт кўчатлари экилган.
Президент дарахт экиш йўл қурилиши билан бирга олиб борилиши шарт эканини таъкидлади.
Илгари бир йилда ўртача 250−300 км йўл ишлари бажарилган бўлса, биргина 2023 йилда 1255 км йўллар таъмирланган. Бу йил ҳудуд бўйича 1316 км йўлни реконструкция қилиш ва таъмирлаш режалаштирилган, дейилади хабарда.
Автомобиль йўллари қўмитаси раиси Жамшид Турсунов Ўзбекистонда 4 минг километрга яқин халқаро аҳамиятдаги автомобиль йўллари борлигини маълум қилди. Ушбу йўлларнинг аксарияти оғирлиги 8 тоннадан ортиқ бўлмаган транспорт воситалари учун мўлжалланган, аммо уларда оғирлиги 15 тоннадан ортиқ юк машиналари ҳам ҳаракатланади.
«Бу йўлларни қанчалик сифатли қурмайлик, тез бузилишга, умрини қисқаришига сабабчи бўляпти… Осиё тараққиёт банкидан 240 млн долларликимтиёзли жалб қилинган маблағлар ҳисобига цемент-бетон қопламали йўлларни қуришни бошладик. Йил якунига қадар барча вилоятларимизда оммавий тарзда шундай йўллар қуришни бошлаймиз», — деди у «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида.
Эслатиб ўтамиз, лойиҳа доирасида ОТБ иштирокида Қорақалпоғистон ва вилоятларнинг 86 та туманида 841 километр йўллар цемент-бетон қоплама билан янгидан қурилади. Бу манзилларга 770 мингдан зиёд аҳоли истиқомат қиладиган 272 та маҳалла киради.
Йўл сифатини сақлаб қолиш учун вақти-вақти билан рухсат этилган чегарадан ортиқ юк олиб кетаётган транспорт воситаларининг оғирлигини ўлчайдиган кўчма тарозилар ўрнатилади. Тақдимотда айтилишича, Словакиянинг Betamont компаниясидан 8,4 млн еврога (жумладан, 2,2 млн евро грант) 14 та тарози харид қилинган.
Айни пайтда Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан ҳамкорликда Ғузор-Бухоро-Нукус-Бейнеу йўлининг Қашқадарё вилояти билан чегарасигача бўлган 78 километри реконструкция қилинмоқда.
Шавкат Мирзиёев, шунингдек, мазкур банк билан Ғиждувон туманидан Туркманистон билан чегарагача бўлган 155 километрлик автомобиль йўлини реконструкция қилиш лойиҳасини ҳам тасдиқлади.

Президент Шавкат Мирзиёев 31 мая осмотрел автомобильную дорогу, отремонтированную по новому проекту в Каракульском районе Бухарской области.
В этом регионе — около 15,4 тысячи км автомобильных дорог, из которых 486 км имеют международное значение. По ним ежедневно передвигается в среднем 45−50 тысяч автомобилей.
Часть автодороги «Самарканд — Бухара — Туркменбаши», проходящая через Каракульский район, «была приведена в образцовый вид». На совещании 29 января глава государства давал указания по качественному строительству дорог и развитию сервиса вдоль улиц.
Согласно проекту, четырёхполосная дорога шириной 19 м покрыта асфальтобетоном нового типа c более качественными характеристиками дороги, говорится в сообщении пресс-службы президента.
автодороги, бухарская область, дороги, жамшид турсунов, шавкат мирзиёев
Например, если асфальтовые дороги на основе традиционной технологии ремонтируются примерно каждые 15 лет, то дороги нового проекта будут служить до 20 лет. Интервал текущего ремонта также увеличится. Ещё одним преимуществом называется возможность переработки и обновления дорожных слоёв непосредственно на месте во время ремонта.
Глава государства отметил необходимость масштабирования проекта. «Главная задача — обеспечение качества и культуры на дорогах», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь также построена боковая дорога. Установлены новые знаки, электронные табло и освещение на солнечных панелях. Вдоль дороги посажены декоративные деревья.
Президент подчеркнул, что посадка деревьев должна проводиться одновременно со строительством дорог.
Если ранее в среднем выполнялось 250−300 км дорожных работ в год, то только в 2023 году было отремонтировано 1255 км дорог. В этом году планируется реконструировать и отремонтировать 1316 км дорог в регионе, говорится в сообщении.
Председатель Комитета по автомобильным дорогам Жамшид Турсунов сообщил, что в Узбекистане зарегистрировано около 4000 км автодорог международного значения. Большинство из этих дорог предназначены для автомобилей весом не более 8 тонн, однако по ним перемещаются в том числе грузовики весом свыше 15 тонн.
«Это становится частой причиной повреждения дорог и сокращения их жизни, как бы качественно мы не строили дороги… За счёт льготных средств Азиатского банка развития на 240 млн долларов мы начали строительство цементобетонных дорог. До конца года во всех регионах мы начнём строительство таких дорог», — сказал он в сюжете телеканала «Узбекистан 24».
Напомним, в рамках проекта с участием АБР в Каракалпакстане и 86 районах регионов, где проживает более 770 тысяч человек в 272 махаллях, будет построено 841 км дорог с цементобетонным покрытием.
Для поддержания качества дороги будут установлены передвижные весы для периодического измерения веса транспортных средств, перевозящих грузы сверх допустимого предела. Согласно презентации, приобретены 14 весов за 8,4 млн евро (включая грант на 2,2 млн евро) у компании из Словакии Betamont.
Сейчас ведётся реконструкция 78 км дороги «Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу» до границы с Кашкадарьинской областью.
Шавкат Мирзиёев также одобрил проект реконструкции 155 км дороги от Гиждуванского района до границы с Туркменистаном совместно с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.