Ўзбекистонда тадбиркорларга берилаётган субсидиялар, имтиёзлар ва преференцияларни оптималлаштириш ва самарадорлигини таъминлаш бўйича республика комиссияси тузилмоқда. Бу президентнинг 24 майдаги қарорида назарда тутилган.
Унга бош вазир ўринбосари, иқтисодиёт ва молия вазири Жамшид Қўчқоров раҳбарлик қилади. Унинг таркибига Савдо-саноат палатаси раиси Даврон Ваҳобов, Ҳисоб палатаси биринчи ўринбосари Меҳриддин Абдуллаев, адлия вазири Акбар Тошқулов, инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов, бандлик вазири ва жами 22 киши киради.
Комиссияга 1 октябрга қадар Президент администрациясига амалдаги барча қўллаб-қувватлаш чораларини хатловдан ўтказган ҳолда, уларнинг иқтисодиётга ва соғлом рақобат муҳитига таъсирини таҳлил қилиш ҳамда самарадорлигини баҳолаш натижалари бўйича тубдан қайта кўриб чиқиб, тегишли таклифлар киритиш топширилди. 2021 йилда имтиёзларнинг умумий ҳажми 51 трлн сўмни ташкил этганди.
Ушбу таклифлар туман ва шаҳар тоифасидан келиб чиқиб, тадбиркорлик субъектларига қўллаб-қувватлаш чораларини қўллаш тартиби натижадорлигини баҳолашни, шунингдек, қўллаб-қувватлаш чораларини тақдим этишда тадбиркорлик субъектлари томонидан эришилиши лозим бўлган аниқ мақсадли кўрсаткичларни белгилаш тартибини жорий этишни ўз ичига олиши керак.
Шунингдек, давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари тақдим этиладиган соҳалар, тармоқлар ва фаолият йўналишлари доирасини аниқ белгилаш, қонунчилик ҳужжатларига имтиёзлар ва преференциялар тушунчаси, турлари ва шаклларини тўлиқ ифодалайдиган нормаларни киритиш, қўллаб-қувватлаш чораларидан фойдаланиш самарадорлигини мониторинг қилиш ва баҳолаш, мақсадсиз фойдаланилган маблағларни мажбурий тартибда қайтариш тартибини жорий этиш кўзда тутилган.
Имтиёзлардан фойдаланиш самарадорлиги тўғрисидаги маълумотлар мунтазам равишда очиқ манбаларда эълон қилиниши кутилмоқда.
Бундан ташқари, таҳлил ва баҳолаш натижаларига кўра самарасиз деб топилган имтиёзлар, субсидиялар ва преференциялар бекор қилиниши белгиланди.
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ҳар йили 1 июлга қадар қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларининг соғлом рақобат муҳитига таъсирини баҳолаб, баҳолаш натижаларини Иқтисодиёт ва Молия вазирлигига тақдим этиши шарт.
1 июлга қадар солиқ ва божхона имтиёзларини бериш учун асос бўлган ҳужжатлар (лицензиялар, сертификатлар ва бошқалар)нинг ҳақиқийлиги ва ишончлилигини тасдиқлаш учун Солиқ ва божхона қўмиталари билан маълумотлар алмашинувини йўлга қўйиш режалаштирилмоқда.
2025 йил 1 январдан бошлаб «subsidiya.mf.uz» платформасида тадбиркорлик субъектларига кўрсатилаётган қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларининг турлари, муддатлари ва тартибини ўз ичига олган алоҳида реестрни жорий этиш топширилди.
Худди шу қарорда тадбиркорлик субъектларига уларнинг барқарорлик рейтингига қараб имтиёзлар бериш тартиби белгилаб қўйилди.
Ўзбекистонда икки йил ичида давлат бюджетидан ажратиладиган субсидиялар миқдори беш бараварга — 5,63 триллион сўмдан 29,25 триллион сўмга (2,5 миллиард доллар) ошди. 18 триллион сўм газ сотиб олиш ва сотиш ўртасидаги фарқни қоплашга, 1,72 триллион сўми иссиқлик энергиясига етказилган зарарни қоплашга, 1,02 триллион сўми геология-қидирув ишларига йўналтирилади.

В Узбекистане создаётся республиканская комиссия по оптимизации и обеспечению эффективности субсидий, льгот и преференций, предоставляемых предпринимателям. Это предусмотрено указом президента от 24 мая.
Её возглавит заместитель премьер-министра, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров. В её состав всего войдут 22 человека, в том числе председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов, первый заместитель Счётной палаты Мехриддин Абдуллаев, министр юстиции Акбар Ташкулов, министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов, министр занятости и сокращения бедности Бехзод Мусаев и другие руководители.
Комиссии поручено до 1 октября внести в Администрацию президента предложения по «кардинальному пересмотру» всех действующих льгот по итогам анализа воздействия на экономику и атмосферу здоровой конкуренции и оценку эффективности этих мер поддержки с проведением их инвентаризации. В 2021 году общий объем льгот составил 51 трлн сумов.
Эти предложения должны включать оценку результативности порядка применения мер поддержки к бизнесу исходя из категории районов и городов, а также внедрение порядка установления конкретных целевых показателей для предоставления мер поддержки, подлежащих достижению предпринимателями.
Также планируется конкретно определить перечень сфер, отраслей и направлений деятельности, по которым предоставляются меры господдержки, включить в законодательство нормы, полностью отображающие понятие, виды и формы льгот и преференций, внедрить порядок мониторинга и оценки эффективности пользования мерами поддержки, обязательного возврата средств в случае их нецелевого использования.
Ожидается, что информация об эффективности пользования льгот будет регулярно публиковаться в открытых источниках.
Кроме того, льготы, субсидии и преференции, признанные неэффективными по результатам анализа и оценки, намечено отменить.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей ежегодно до 1 июля должно проводить оценку воздействия мер поддержки на атмосферу здоровой конкуренции и вносить результаты оценки в Министерство экономики и финансов.
До 1 июля планируется наладить обмен данными с Налоговым и Таможенным комитетами для подтверждения подлинности и достоверности документов (лицензий, свидетельств и других), являющихся основанием для предоставления налоговых и таможенных льгот.
С 1 января 2025 года поручено внедрить отдельный реестр на платформе «subsidiya.mf.uz», включающего виды, сроки и порядок мер поддержки, предоставляемых бизнесу.
Этим же постановлением определён порядок предоставления льгот бизнесу в зависимости от рейтинга устойчивости. На меры поддержки могут рассчитывать предприниматели с рейтингом B и выше.
В Узбекистане размер субсидий из госбюджета вырос в пять раз за два года — с 5,63 трлн до 29,25 трлн сумов ($2,5 млрд). 18 трлн сумов приходится на покрытие разницы между покупкой и продажей газа, 1,72 трлн — на возмещение ущерба по теплоэнергии, 1,02 трлн — на геологоразведку.