Ўзбекистонда газ ва электр энергияси тарифлари охирги марта оширилганидан буён инфляция даражаси 66 фоизни ташкил этди. Бу ҳақда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг Саноатнинг базавий тармоқлари, ёқилғи-энергетика мажмуи ва геологияни ривожлантириш молияси ва тарифни тартибга солиш бош бошқармаси бошлиғи Хуршид Мустафоев сешанба куни АОКАда бўлиб ўтган брифингда маълум қилди, дея хабар беради «Газета.uz» мухбири.
Охирги марта аҳоли учун газ ва электр энергияси тарифлари 2019 йилнинг август ойида оширилган эди. 16 апрелдаги ҳукумат қарори билан 1 майдан энергоресурслар нархи оширилди, шунингдек, ижтимоий нормалар жорий этилди.
«Охирги 5 йилдан бери электр энергияси ва табиий газ нархлари аҳоли учун ўзгаришсиз қолди. 2021 йилда коронавирус туфайли, 2022−2023 йилларда дунёдаги геосиёсий зиддиятлар туфайли иқтисодий ва молиявий ноаниқликлар кучайиб борди. Шунинг учун аҳолимизнинг даромадлари кўпайиб, тўлов қобилиятининг яхшиланишига шароит яратиб берилди. Лекин шу даврнинг ўзида инфляция даражаси 66 фоизга ошди. Шундан келиб чиқиб, жорий йилнинг 1 майидан бошлаб электр энергияси ва табиий газ учун тарифларни қайта кўриш чиқиб керак бўляпти», — деди ИМВ вакили.
Хуршид Мустафоевнинг таъкидлашича, ҳозирда электр энергиясининг таннархи 1 кВт/соат учун 1000 сўм, газники эса 1 кубометр учун 2000 сўм атрофида. У корхоналарнинг операцион харажатларини, шу жумладан, инвестиция лойиҳалари ва кредит тўловларини ўз ичига олади. Ўтган йилнинг сентябрь ойида Энергетика вазирлиги 1 кВт/соат электр энергияси таннархи 970 сўм (2022 йил майидан +21,2 фоиз), газнинг бир кубометри эса 1890 сўм (+35 фоиз) экани ҳақида хабар берган эди.
«Лекин аҳоли учун ўзгартирилаётган тарифларни [инобатга олиб], албатта, [мамлакат] раҳбарият томонидан қатъий ижтимоий ҳимоя қилиш механизмлари кўзда тутиляпти. Бунда базавий меъёр жорий этиляпти, яъни ҳар битта хонадон ишлатишига қараб тўловни амалга оширади», — деди у.
Электр энергияси учун базавий меъёр ойига — 200 кВт/соатгача, газ учун мартдан октябргача, Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида эса мартдан сентябргача — 100 куб метргача, иситиш мавсумида: ноябрдан февралгача, Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида эса мартдан сентябргача — 500 куб метргачани ташкил этади.
«Бунда эҳтиёжманд оилаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида давлат бюджетидан қарийб 1 трлн сўм маблағ ажратилди. Ушбу маблағларнинг аниқ манбалари бор, ўз муддатида ҳеч қанақа кечикишларсиз ажратиб борилади», — деб ишонтирди бошқарма бошлиғи.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг аниқлик киритишича, газ ва электр энергияси тарифлари оширилиши муносабати билан Ўзбекистонда 1,5 миллионга яқин эҳтиёжманд оилаларга ёрдам кўрсатилади. Камбағаллик чегараси, пенсия ва нафақа миқдорини ошириш, иситиш мавсумида 270 минг сўм миқдорида бир марталик компенсация тўлаш кўзда тутилган.
Ижтимоий меъёрни қондириш мумкинми?
2022 йилда Ўзбекистонда жами 7,3 миллион электр энергияси истеъмолчиси борлиги, уларнинг 80 фоизи ойига ўртача 200 кВт/соатгача электр энергияси истеъмол қилиши маълум қилинган эди. Шу билан бирга, аҳоли томонидан истеъмол қилинадиган электр энергияси умумий ҳажмининг атиги 31 фоизи (5,7 миллиард кВт/соат) ушбу хонадонлар ҳиссасига тўғри келади.
4 миллион газ абонентининг 85 фоизи ойига ўртача 500 куб метргача табиий газ истеъмол қилади. Бироқ улар умумий аҳоли истеъмолининг атиги 35 фоизини (4,5 миллиард куб метр) ташкил қилади.
Сентябрь ойида Германияда фаолият юритаётган энергетика мутахассиси Равшан Хўжанов Kun.uz мухбирига берган интервьюсида истеъмолчилар якуний нарх қандай шаклланаётгани ва давлат компаниялари уларни ишлаб чиқариш ва етказиб беришда қандай фойда қўйишини кўришлари учун давлатни энергия ресурсларининг бутун таннарх занжирини ошкор қилишга чақирган эди.

Инфляция с момента последнего повышения тарифов на газ и электроэнергию в Узбекистане составила 66%. Об этом на брифинге во вторник в АИМК сообщил начальник Департамента финансов и тарифной политики базовых отраслей промышленности, топливно-энергетического комплекса и горно-металлургических предприятий Министерства экономики и финансов Хуршед Мустафаев, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
В последний раз тарифы на газ и электроэнергию для населения повышались в августе 2019 года. 16 апреля правительство издало постановление о повышении цен на энергоресурсы с 1 мая, а также введении социальных норм.
«Цены на электроэнергию и природный газ для населения на протяжении последних пяти лет остаются без изменений. В 2021 году из-за коронавируса, в 2022—2023 годах из-за геополитических конфликтов в мире усилилась экономическая и финансовая неопределённость. Доходы населения [за прошедшие годы] увеличились, были созданы условия для повышения его платёжеспособности. Но за этот период уровень инфляции достиг 66%. Исходя из этого, возникла необходимость с 1 мая текущего года пересмотреть тарифы на электроэнергию и природный газ», — сказал представитель Минэкономфина.
Хуршед Мустафаев отметил, что себестоимость электроэнергии на данный момент составляет около 1000 сумов за 1 кВт•ч, газа — около 2000 сумов за кубометр. Она включает в себя операционные расходы предприятий, включая затраты, связанные с инвестиционными проектами и погашением кредитов. В сентябре прошлого года Минэнерго сообщало, что себестоимость 1 кВт•ч электроэнергии равна 970 сумов (+21,2% с мая 2022 года), кубометра газа — 1890 сумов (+35%).
«Руководством [страны], конечно, предусматриваются механизмы социальной защиты населения с учётом изменённых тарифов. Вводится базовая ставка (социальная норма), то есть каждое домохозяйство будет платить в зависимости от потребления», — сказал он.
Базовая ставка по электроэнергии составит до 200 кВт·ч в месяц, за газ в период с марта по октябрь, а в Каракалпакстане и Хорезмской области — с марта по сентябрь — до 100 кубометров, во время отопительного сезона с ноября по февраль, в Каракалпакстане и Хорезмской области — с октября по февраль — до 500 кубометров.
«На поддержку малообеспеченных семей из госбюджета выделено около 1 трлн сумов. Эти средства имеют чёткие источники и будут выделяться своевременно и без каких-либо задержек», — заверил глава департамента.
В Агентстве соцзащиты уточнили, что помощь в связи с повышением тарифов на газ и электроэнергию получат около 1,5 миллиона нуждающихся семей Узбекистана. Предусматриваются повышение черты бедности, пенсий и пособий, выплата единовременной суммы в 270 тысяч сумов в отопительный сезон и компенсации.
Можно ли уложиться в соцнорму
В 2022 году сообщалось, что всего в Узбекистане насчитывается 7,3 миллиона абонентов, потребляющих электроэнергию, из которых 80% расходуют в среднем до 200 кВт·ч электроэнергии в месяц. При этом на долю этих домохозяйств приходится всего 31% (5,7 млрд кВт·ч) от общего объёма потребляемой населением электроэнергии.
85% из 4 миллионов абонентов газа потребляют в среднем до 500 кубометров природного газа в месяц. Однако на их долю приходится всего 35% (4,5 млрд кубометров) от общего потребления населения.
В сентябре эксперт в сфере энергетики Равшан Хужанов, работающий в Германии, в интервью Kun.uz призывал государство раскрыть всю цепочку себестоимости энергоресурсов, чтобы потребители видели, как формируется конечная цена и какую наценку ставят государственные компании при производстве и доставке энергоресурсов.