Ўзбекистонликлар яна Жанубий Кореяга мавсумий ишларга жалб қилинади. Бу ҳақда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги Сеулда ўтган учрашувда раҳбар Беҳзод Мусаев Корея адлия вазири Пак Сон Же билан келишувга эришгани ҳақида хабар берди.
2021 йилда Корея Ўзбекистон фуқароларини мавсумий ишларга қайта жалб қилишни бошлаганди, бироқ борганларнинг кўпчилиги меҳнат шартномаларини бузган ва белгиланган муддатда ўз ватанига қайтмаган, шу сабабли Корея ҳукумати Ўзбекистон фуқароларини E-виза (мавсумий ишчилар учун) орқали ишга қабул қилишни тўхтатган, дея вазирлик «Газета.uz»га аниқлик киритди.
Бандлик вазирлиги музокаралар қийин кечганини, бироқ тизим раҳбари Беҳзод Мусаев бу тартибни қайта тиклашга эришганини қайд этди. Корея Адлия вазирлиги агар Ўзбекистондан келган ишчилар меҳнат қонунчилигини бузмаса, ноқонуний фаолият билан шуғулланмаса ва иш жойини сабабсиз тарк этмаса, Корея томони «ватандошларимиз учун ҳар қандай турдаги энг юқори даражадаги меҳнат визасини очишга тайёрлигини» таъкидлади.
Йиғилиш натижаларига кўра, ўзбекистонликлар Кореяда қишлоқ хўжалиги соҳасидаги мавсумий ишларда меҳнат қилиши мумкин. «Хусусан, қишлоқ хўжалиги, агротехнологиялар бўйича ишлаб, малакасини оширади, бу орқали айни йўналишдаги билим ва кўникмаларини бойитиб, юртимизга катта тажриба билан қайтиши мумкин», — дейилади хабарда.
Бундан ташқари, профессионал касб-ҳунарга эга бўлган ўғил-қизларнинг ҳам Кореяда ишлаш имкониятлари пайдо бўлмоқда.
Айтиш керакки, ушбу йўналишда, яъни маълум бир касб-ҳунарга эга бўлган, қўлида дипломи бор мутахассислар кўп. Эндиликда улар ҳам ўз соҳасидан келиб чиқиб Кореяда фаолият олиб бориши йўлга қўйилади. Айни йўналишда Адлия вазирлиги билан келишувга эришилди. Учрашувда ўзбекистонликларнинг намунали фаолият олиб бориши, Корея давлати қонунларини ҳурмат қилиши икки давлат ҳамкорлик муносабатларининг янада тараққий этишига хизмат қилиши қайд этилди.
Аввалроқ вазир Беҳзод Мусаев Корея Автомобилсаноат ассоциацияси раиси Квак Йонг Чол билан учрашиб, Ўзбекистон фуқароларини Жанубий Корея автомобиль заводларида ишга жойлаштириш имкониятларини муҳокама қилганди. Бугунги кунда Жанубий Кореядаги 6800 автомобиль корхонасида 48 минг киши меҳнат қилмоқда. Бироқ автосаноатда яна йилига 3000 нафар ходимга талаб бор.
Ўшанда томонлар автомобилларга техник хизмат кўрсатиш йўналишида ишлаш истагидаги ўзбекистонликларни қисқа фурсатларда лойиҳага қамраб олишга келишиб олгани хабар қилинганди.
Аввалроқ ўзбекистонликлар учун Жанубий Кореядаги ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва қурилиш соҳасида 37,4 мингта иш ўрни учун танлов ўтказилиши ҳақида ёзган эдик. Таклиф этилаётган соҳаларда ойлик маош ўртача 2000−2500 минг АҚШ долларини ташкил этиши маълум қилинган.

Граждане Узбекистана снова смогут отправиться на сезонные работы в Республику Корея. Об этом министр занятости и сокращения бедности Бехзод Мусаев на встрече с министром юстиции Кореи Пак Сон Чжэ во время переговоров в Сеуле, сообщает пресс-служба Минзанятости.
В 2021 году Корея возобновила привлечение узбекистанцев на сезонные работы, однако многие из них нарушили трудовой договор и не вернулись обратно на родину в указанный срок, из-за чего корейские власти снова приостановили набор граждан из Узбекистана по визе E-8 (для сезонных работ), уточнили «Газете.uz» в министерстве.
В Минзанятости отметили, что переговоры были сложными, но министр Бехзод Мусаев смог добиться возобновления этой процедуры. В Минюсте Кореи подчеркнули, что если работники из Узбекистана не будут нарушать трудовое законодательство, не будут заниматься незаконной деятельностью и не оставят без причины свои рабочие места, корейская сторона выразила готовность «открыть любой тип рабочей визы для наших соотечественников на самом высоком уровне».
«В частности, узбекистанцы могут повысить свою квалификацию, работая в сфере сельского хозяйства и агротехнологий, тем самым обогатив свои знания и навыки в этой же области и вернуться в нашу страну с большим опытом», — говорится в сообщении.
Кроме того, граждане Узбекистана с профессиональными навыками также смогут работать в Корее.
На встрече отмечалось, что «образцовая деятельность наших соотечественников, соблюдение законов корейского государства послужат дальнейшему развитию сотрудничества между двумя странами».
Ожидается, что специалисты предоставят каждому кандидату, который временно отправляется на работу в Корею, информацию о трудовом и миграционном законодательстве, культуре, обычаях и традициях Республики Корея.
Ранее министр Бехзод Мусаев встретился с председателем Ассоциации автомобильной промышленности Республики Корея Квак Ён Чхолем и обсудил возможности трудоустройства узбекистанцев на южнокорейских автозаводах. На сегодняшний день на 6800 автомобильных предприятиях Южной Кореи работают 48 тысяч человек. Однако в автопроме существует дефицит сотрудников, который оценивается в 3000 человек.
Стороны договорились в кратчайшие сроки открыть приём заявок для местных соискателей по направлению техобслуживания автомобилей.
Всего 100 тысяч граждан Узбекистана в 2024 году смогут принять участие в конкурсе на свободные рабочие места в Южной Корее (на первом этапе — более 37 тысяч). В Агентстве внешней трудовой миграции объяснили требования и порядок подачи заявки.