Ўзбекистонда аҳолига электр энергияси ва газни паст тарифларда истеъмол қилиш учун давлат бюджетидан ўртача 14 триллион сўмдан ортиқ ёки 1 миллиард 150 миллион доллар субсидия ажратилмоқда. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Энергетика вазирлигининг қайд этишича, Нарх шаклланишининг бозор механизмлари мавжуд эмаслиги сабабли давлат энергетика соҳасини субсидиялашга мажбур.
Вазирлик маълум қилишича, 1 киловатт-соат электр энергиясининг таннархи 970 сўм. Бир ойда ўртача 200 киловатт-соат электр энергияси истеъмол қилинганда ҳам, давлат амалда ҳар битта истеъмолчи учун 135 минг сўмдан субсидия ажратмоқда. Мамлакатдаги истеъмолчилар сони эса 7,4 миллион хонадонни ташкил этади.
1 куб метр газ таннархи 1 890 сўм. Иситиш мавсумида 750 куб метр газ ёқадиган битта оила ўртача 1 миллион 132 минг сўм субсидия олмоқда. Айни пайтда мамлакатдаги газ истеъмолчиларининг жами сони 4,1 миллион хонадонни ташкил қилади.
Бу дегани бугун аҳолига электр энергияси ва табиий газ истеъмоли учун ўртача 14 триллион сўмдан ортиқ ($1,15 млрд) субсидиялар ажратилмоқда.
«Соҳанинг зарар билан ишлаётгани ҳисобига уни давлат бюджетидан субсидиялаш камомадга олиб келмоқда. Бу эса ижтимоий соҳага кўпроқ маблағ йўналтиришга имкон бермаяпти. Бунинг натижасида эса аслида тизимни янгилашга йўналтириш мумкин бўлган маблағлар фақатгина пайдо бўлган ушбу тафовутни қоплашга сарфланмоқда», — дейилади хабарда.
Вазирлик таъкидлашича, нархларни тўлиқ субсидиялаш ўрнига соҳага бозор тамойилларини жорий этиш, истеъмол қилинган энергия учун бозор талабларидан келиб чиқиб ҳақ тўланиши муҳим. Агар соҳага бозор қонунлари жорий қилинса, эртага бу маблағлар тежалади, натижада тежалган маблағни ижтимоий соҳани ривожлантиришга, янги мактаблар, тиббиёт муассасаларини қуришга, ҳар бир соҳада ишлаб чиқаришни тараққий эттириш учун замонавий технологияларни олиб киришга, қолаверса, энергетика тизимини чуқур модернизация қилишга ҳам сарфлаш мумкинлиги қайд этилган.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилнинг май ойида Энергетика вазирлиги электр энергияси таннархи 1 кВт/соат учун 800 сўм, газ 1 кубометр учун 1400 сўмни ташкил этиши ҳақида хабар берган эди. Шундай қилиб, бир ярим йилдан камроқ вақт ичида электр энергияси нархи 21,2 фоизга, газ нархи 35 фоизга ошди. Эътиборлиси, яқинда 11 сентябрь куни журналистлар билан бўлиб ўтган учрашувда энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов бир кВт/соат электр энергияси нархи 800 сўмдан ошганини маълум қилган эди.
Молиячи Отабек Бакиров харажат маълумотларининг ишончлилигига шубҳа қилди. Унинг сўзларига кўра, агар Энергетика вазирлиги маълумотлари тўғри бўлса, Ўзбекистон Қирғизистонга газни (2022 йилнинг январь-сентябрь ойларида — 1000 куб метри учун ўртача 150 доллар), шунингдек, Афғонистонга электр энергиясини (2022 йилда — 1 кВт/соат учун 5 цент) ўз қийматидан арзонроқ сотмоқда.
Унинг таъкидлашича, 1 октябрдан нафақат юридик шахслар учун электр энергияси ва газ нархларининг ошириш, балки бутун энергия бозорини ислоҳ қилиш зарур.
Германияда ишлаётган энергетика эксперти Равшан Хузанов Kun.uz мухбирига берган интервьюсида истеъмолчилар давлат компаниялари электр энергиясини ишлаб чиқариш ва етказиб беришга қандай устама қўйишини кўришлари учун энергия ресурсларининг бутун таннарх занжирини ошкор қилишга чақирди. Маълумотлар яширин ва ноаниқ бўлса, жамоатчилик бунга шубҳа билан қарайди, деди у.

В Узбекистане населению на потребление электроэнергии и газа по низким тарифам выделяется в среднем более 14 трлн сумов, или 1,15 млрд долларов субсидий из государственного бюджета. Об этом сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
Минэнерго отмечает, что из-за отсутствия рыночных механизмов ценообразования государство вынуждено субсидировать энергетический сектор.
По данным министерства, себестоимость 1 кВт•ч электроэнергии составляет 970 сумов. При потреблении в среднем 200 кВт•ч электроэнергии в месяц государство фактически предоставляет субсидию в размере 135 тысяч сумов на каждого потребителя. Число потребителей в стране составляет 7,4 миллиона домохозяйств.
Себестоимость 1 кубометра газа оценена в 1890 сумов. Если одна семья использует в отопительный сезон 750 кубометров газа, в среднем получает субсидию в размере 1,13 млн сумов сумов. Сейчас общее количество потребителей газа в Узбекистане составляет 4,1 миллиона домохозяйств.
Таким образом, сегодня в среднем населению на энергетические субсидии выделяется более 14 трлн сумов субсидий ($1,15 млрд).
«Субсидирование отрасли из государственного бюджета приводит к дефициту из-за того, что отрасль работает убыточно. Это не позволяет направить больше средств в социальную сферу. В результате средства, которые реально могли бы быть направлены на обновление системы, используются только для покрытия этой разницы», — говорится в сообщении.
В Минэнерго отметили, что вместо полного субсидирования цен важно внедрить в отрасль рыночные принципы, чтобы платить за потребляемую энергию исходя из рыночных потребностей. Сэкономленные средства могут быть направлены на развитие социальной сферы, строительство новых школ и медицинских учреждений, внедрение современных технологий для развития производства в каждой сфере, а также на глубокую модернизацию энергетической системы, заявили в министерстве.
Кроме того, как ожидает регулятор энергорынка, потребление энергии по рыночным правилам, как и других товаров, будет способствовать формированию и развитию культуры потребления, недопущению расточительства, независимому контролю и рациональному распределению расходов.
Стоит отметить, что в мае 2022 года Минэнерго сообщило, что себестоимость электроэнергии составляет 800 сумов за кВт•ч, газа — 1400 сумов за кубометров. Таким образом, меньше чем за полтора года себестоимость электроэнергии выросла на 21,2%, газа — на 35%. Примечательно, что на недавней встрече с журналистами 11 сентября министр энергетики Журабек Мирзамахмудов заявлял, что себестоимость кВт•ч электроэнергии составляет свыше 800 сумов.
Финансист Отабек Бакиров поставил под сомнение достоверность данных по себестоимости. По его словам, если информация Министерства энергетики верна, то Узбекистан продаёт газ Кыргызстану по цене ниже себестоимости (в январе-сентябре 2022 года — в среднем по 150 долларов за 1000 кубометров), как и электричество Афганистану (в 2022 году — 5 центов за 1 кВт•ч).
Он подчеркнул, что повышение цен на электроэнергию и газ для бизнеса с 1 октября не должно ограничиться только повышением тарифов, а должна быть проведена реформа всего энергетического рынка.
Эксперт в сфере энергетики Равшан Хужанов, работающий в Германии, в интервью Kun.uz призвал государство раскрыть всю цепочку себестоимости энергоресурсов, чтобы потребители видели, как формируется конечная цена и какую наценку ставят государственные компании при производстве и доставке энергоресурсов. По его словам, когда данные скрыты и непрозрачны, общественность смотрит на это с подозрением.