Жиззах вилоятининг Ғаллаорол туманида фуқарони АҚШга жўнатишни ваъда қилган икки шахс қўлга олинди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти матбуот хизмати хабар берди.
Муқаддам фирибгарлик жинояти учун судланган М.Х ва A.A. фуқаро Ю.Қ.ни Европа давлатлари орқали АҚШга ишлашга жўнатишни ваъда қилиб, хизматлари учун 18 минг доллар пул талаб қилган. Улар 2000 доллар ва 200 миллион сўмни олган вақтида қўлга олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 25-моддаси (Жиноятга тайёргарлик кўриш ва жиноят содир этишга суиқасд қилиш) орқали 168-моддаси (Фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Ўтган йилнинг ноябрь ойи сўнггида АҚШнинг Тошкентдаги элчихонаси АҚШ бундан буёғига Ўзбекистон фуқароларининг Мексика чегараси орқали мамлакатга ноқонуний киришига рухсат бермаслигини маълум қилган эди. Улар иммиграция иши ҳал бўлгунича ҳибсда сақланади.
Ундан аввал 2021 йил октябридан 2023 йил октябрига қадар АҚШга ноқонуний киришга уринган 13 мингдан ортиқ Ўзбекистон фуқароси қўлга олингани маълум бўлган эди.

В Галляаральском районе Джизакской области задержаны двое, обещавшие отправить местного жителя в США. Об этом сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
Ранее судимые за мошенничество М. Х. и А. А. обещали Ю. К. отправить его на работу в США через страны Европы и потребовали за свою помощь 18 тысяч долларов. При получении 2000 долларов и 200 млн сумов они были задержаны.
Возбуждено уголовное дело по статье 168 (мошенничество) через статью 25 (приготовление к преступлению) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведётся следствие.
В конце ноября прошлого года посольство США в Ташкенте сообщило, что Соединённые Штаты больше не будут впускать граждан Узбекистана, незаконно въезжающих в страну через границу с Мексикой. Вместо этого они будут содержаться под стражей до разрешения их иммиграционного дела.
До этого стало известно, что с октября 2021 года по октябрь 2023 года в США при попытке незаконно пересечь границу были задержаны более 13 тысяч граждан Узбекистана.