«Газета.uz» 15 март куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Жиноят кодекси ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларга учувчисиз учиш аппаратларини (УУА), уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмларини қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш учун жазони енгиллаштирувчи ўзгартишларни имзолаганини ёзди. Ўзгартиришлар уч ойдан сўнг — 17 июндан кучга киради.
Ўзбекистонда 2015 йилда дронларни олиб кириш ва улардан фойдаланишни тўлиқ тақиқлаш жорий қилинган эди. 2019 йилда бунинг учун жиноий жавобгарлик — 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш белгиланди (мажбурий декларация билан транзит қилинганларидан ташқари).
Жазонинг жиддийлиги ва тақиқнинг мавжудлиги доимий равишда жамоатчилик томонидан танқид қилиниб келинган. Ўзбекистонда дронлардан фойдаланиш тақиқланганидан бехабар хорижлик сайёҳлар бир неча бор жавобгарликка тортилган.
Президент томонидан имзоланган ва Lex.uz`да эълон қилинган қонуннинг муқаддимасида қуйидагилар эътироф этилади:
«Суд-тергов амалиётининг таҳлили Ўзбекистон Республикаси ҳудудида учувчисиз учадиган аппаратларни қонунга хилоф равишда олиб киришни, шунингдек ўтказишни, олишни, сақлашни ёки улардан фойдаланишни содир этганлик учун белгиланган жиноий жавобгарлик чоралари мазкур қилмишларнинг ижтимоий хавфлилик хусусияти ва даражасига номутаносиб эканини кўрсатди, бу ўз навбатида, фуқароларнинг, шу жумладан туристларнинг асосли эътирозлари кўпайишига сабаб бўлган.
«Республикамизда туризм соҳасида олиб борилаётган туб ислоҳотлар туристик инфратузилмани ривожланиши ва яхшиланишига, туристлар учун қўшимча қулайликлар яратилишига, кўрсатилаётган хизматлар сифатининг оширишига доир кенг кўламли ишларни амалга ошириш имконини бермоқда. Шу билан бирга, барқарор туризмни ривожлантиришни янада жадаллаштириш мамлакатимизнинг туристик жозибадорлигига салбий таъсир кўрсатадиган омилларни бартараф этишни талаб қилади», — дейилади қонунда.
Янги қонунга кўра, ушбу ҳуқуқбузарликни биринчи марта содир этган шахсларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараваридан 20 бараваригача (3,4 миллион сўмдан 6,8 миллион сўмгача) миқдорда жарима белгиланди. Аппаратларни ва бутловчи қисмларни ихтиёрий равишда топшириш учун жавобгарликдан озод қилиш назарда тутилган.
Жиноят кодексида озодликдан маҳрум қилиш тарзидаги жазодан ташқари, муқобил жазо турлари жорий этилган: жарима, ахлоқ тузатиш ишлари ва озодликни чеклаш. Улар биринчи жаримадан кейин жиноят содир этганликлари учун қўлланади.
«Қонун фуқароларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари янада ишончли ҳимоя қилинишини таъминлашга, шунингдек, республикамизнинг халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлашга хизмат қилади», — дейилади ҳужжатда.

«Газета.uz» писала, что 15 марта президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 марта подписал поправки в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности, смягчающие наказание за незаконный ввоз, сбыт, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов (БПЛА), комплектующих и запасных частей к ним. Изменения вступят в силу через три месяца — с 17 июня.
Полный запрет на ввоз и использование беспилотников был введён в Узбекистане в 2015 году. В 2019 году за это была установлена уголовная ответственность (кроме транзита с обязательным декларированием) — лишение свободы сроком до 3 лет.
Строгость наказания и само существование запрета постоянно подвергается критике общественностью. Неоднократно к ответственности привлекались иностранные туристы, которые не знали о запрете на использование дронов в Узбекистане.
В преамбуле к подписанному президентом и опубликованному в Lex.uz закону признаётся:
«Анализ судебно-следственной практики показал несоразмерность установленных мер уголовной ответственности за совершение незаконного ввоза, а также сбыта, приобретения, хранения или использования беспилотных летательных аппаратов на территории Республики Узбекистан характеру и степени общественной опасности данных деяний, что являлось в свою очередь причиной увеличения обоснованных возражений граждан, в том числе туристов».
«Проводимые в республике коренные реформы в сфере туризма способствуют осуществлению широкомасштабных работ по развитию и улучшению туристической инфраструктуры, созданию дополнительных удобств для туристов, повышению качества предоставляемых услуг. Вместе с тем дальнейшее ускорение развития устойчивого туризма требует устранения факторов, негативно влияющих на туристическую привлекательность страны», — отмечается в законе.
Новым законом для тех, кто впервые совершил данное правонарушение, вводится штраф от 10 до 20 базовых расчётных величин (от 3,4 млн до 6,8 млн сумов). При добровольной сдаче аппаратов и комплектующих предусмотрено освобождение от штрафа.
В Уголовном же кодексе в дополнение к наказанию в виде лишения свободы вводятся альтернативные виды наказания: повышенный штраф, исправительные работы и ограничение свободы. Они применяются за совершение правонарушения после первого штрафа.
«Закон послужит обеспечению более надёжной защиты прав и законных интересов граждан, а также укреплению имиджа республики на международной арене», — отмечается в документе.