Шавкат Мирзиёев 18 март куни қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноати соҳаларида инвестиция ва экспортни кўпайтириш бўйича йиғилиш ҳамда ушбу соҳаларда фаолият юритаётган тадбиркорлар билан мулоқот ўтказди.
Давлат раҳбари бундан буён йиғилишлар ҳар бир соҳа корхоналари вакиллари билан учрашув тарзида, уларни қийнаётган масалаларга ечимлари билан ўтказилишини таъкидлади. Йиғилишга 100 дан зиёд экспортчи-тадбиркорлар ва логистика корхоналари вакиллари таклиф қилинди.
Президент Германия, Венгрия, Польша, Испания, АҚШ ва Қозоғистондаги савдо уйларини тадбиркорлар бошқарувига бериш, шунингдек, Нагоя (Япония), Мерсин (Туркия), Роттердам (Голландия), Циндао (Хитой), Клайпеда (Литва), Доҳа (Қатар) каби йирик порт шаҳарларда савдо уйи очиш таклифини қўллаб-қувватлади.
Яқинда Юқори Чирчиқдаги Агрохизматлар марказида халқаро аккредитациядан ўтган илк хусусий лаборатория очилди. 2024 йил 8 миллион доллар инвестиция ҳисобига Зангиота тумани, Фарғона ва Самарқанд шаҳарларида ҳам худди шундай замонавий лабораториялар ишга тушади, деди Шавкат Мирзиёев.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳрида Референс лаборатория ташкил этилиб, хусусий лабораториялар ишининг халқаро стандартларга мослиги таъминланади. Бунга Жаҳон банкидан жалб қилинган маблағлар ҳисобидан 12 млн доллар берилади. Бундан буён, халқаро тан олинган реагентлар импорт божидан озод қилинади, уларга мажбурий экологик сертификат олиш талаб этилмайди.
Мутасаддиларга бошқа лабораторияларни ҳам халқаро аккредитациядан ўтказиш, мева-сабзавот сифатига хорижий давлатларнинг миллий талабларини ўрганиб, экспортчиларга етказиш бўйича топшириқ берилди.
Президент халқаро кўргазмаларда қатнашиш тизимини қайта кўриб чиқиш кераклигини айтди. Бунда тадбиркорларнинг рейтинги асоси қилиб олинади. Юқори ва ўрта рейтингга эга бўлган тадбиркорлар учун кўргазмаларда қатнашиш харажати 100 фоиз олдиндан тўланади. Паст рейтинглилар кўргазмада иштирок этганини тасдиқловчи ҳужжат тақдим этгандан кейин, харажатининг 50 фоиз қисми қоплаб берилади.
Кўплаб экспортчи корхоналарни қийнаётган масала — айланма маблағ. Шу боис жорий йилда Бизнесни ривожлантириш банкидан ушбу мақсадлар учун 1,5 триллион сўм ресурс йўналтирилади. Бу маблағлар эвазига экспортчи корхонага фермер ва тайёрлов омбори билан тузган шартнома суммасининг 50 фоизигача имтиёзли кредит берилади. Кредитлар 18 фоиз ставкада 6 ой имтиёзли давр билан 1,5 йил муддатга ажратилади.
Мева-сабзавот саноат маҳсулотларига қараганда тез бузилиши, сифатини йўқотиши сабабли маҳсулот туридан келиб чиқиб, йўқотиш миқдори 10 фоизгача белгиланади. Ҳўл мева, шарбат, қандолат, мураббо, жем каби бир хил ҳароратда етказиш талаб этиладиган маҳсулотлар учун совутгичли юк контейнерлари олиб келинади.
Давлат раҳбарининг таъкидлашича, табиий йўқотиш ва сифат бузилишини камайтириш учун қадоқлашга ҳам алоҳида эътибор қаратиш лозим. У бу йўналишда замонавий корхона ташкил қилиб, тажрибали дизайнерларни жалб этиш муҳимлигини таъкидлади.
Аҳоли томорқалари ва экин ерларида сархил мева-сабзавотлар етиштирилади. Уларни нақд пулга сотиб олиб, экспортга тайёрлаб берадиган таъминотчилар ўзини ўзи банд қилган шахслар каби фаолият юритади ва айланмасидан қатъи назар, барча солиқлардан озод бўлади.
комиссия, мева-сабзавот, озиқ-овқат, шавкат мирзиёев, экспорт
2024 йил бу йўналишда камида 100 трлн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш ва 1 млрд доллар экспорт қилиш, ҳудудий дастурлар доирасида 833 млн долларлик 528 та лойиҳани ишга тушириш режа қилинган. Бу соҳадаги лойиҳаларга йўналтириш учун банкларга 310 млн доллар маблағ тақсимланган. Ушбу чоралар орқали тайёр озиқ-овқат экспортини 200 млн долларга олиб чиқиш имконияти борлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалардан келиб чиқиб, мева-сабзавот ва озиқ-овқат экспорти бўйича бош вазир раҳбарлигида комиссия тузилиши белгиланди.
Шунингдек, экишдан бошлаб, маҳсулотни сақлаш, қадоқлаш, қайта ишлаш ва сотиш занжирини тўлиқ қамраб оладиган уч йиллик дастур тайёрланади. Қишлоқ хўжалиги экспорти билан шуғулланувчи 2 минг 362 та корхонага кўмаклашиш, уларнинг сафини кенгайтириш чоралари кўрилади. Экспортчилар билан доимий «мулоқот майдони» яратилиб, ҳудудларда мавжуд маҳсулотлар, ташқи бозордаги талаб ва нархлар тўғрисида маълумот алмашиб борилади.
Аввалроқ Шавкат Мирзиёев мева-сабзавот экспортнинг 80 фоизи 5 та давлат бозорларига тўғри келишини, бу қишлоқ хўжалиги экспортининг асосий қисми «нархлари килограмми 1 доллардан паст бўлган бозорларга» кетишини айтганди.
Ўтган йили 52 давлатга 126 минг тонна узум экспорт қилинган бўлса, шундан 98 минг тоннаси (77,7 фоизи) 12 давлатга килограми 1 доллардан арзон нархда сотилган. Эслатиб ўтамиз, 2023 йилда сабзавот ва мевалар савдоси 1,76 млн тоннага (+1,1 фоиз), қиймат жиҳатидан эса 1,18 млрд долларга (+3,3 фоиз) ошди. Мева-сабзавот экспортининг асосий бозорлари Россия (37 фоиз), Покистон (16,7 фоиз), Хитой (12,3 фоиз) ва Қозоғистон (10,3 фоиз) бўлди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 марта провёл совещание по вопросам увеличения инвестиций и экспорта в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, а также диалог с действующими в этих сферах предпринимателями.
Глава государства подчеркнул, что отныне собрания будут проходить в форме встреч с представителями предприятий каждой отрасли, с решением волнующих их вопросов. На мероприятие были приглашены более 100 наиболее активных экспортёров-предпринимателей и представителей логистических предприятий.
Президент поддержал предложение о передаче торговых домов в Германии, Венгрии, Польше, Испании, США и Казахстане в управление предпринимателей, а также об открытии торговых домов в крупных портовых городах, таких как Нагоя (Япония), Мерсин (Турция), Роттердам (Нидерланды), Циндао (Китай), Клайпеда (Литва) и Доха (Катар).
Недавно в Центре агроуслуг в Юкоричирчике открылась первая частная лаборатория с международной аккредитацией. В этом году за счёт инвестиций в 8 млн долларов будут запущены аналогичные современные лаборатории в Зангиате, Фергане и Самарканде, сказал Шавкат Мирзиёев.
Кроме того, в Ташкенте будет создана референс-лаборатория, обеспечивающая соответствие работы частных лабораторий международным стандартам. На эти цели будет выделено 12 млн долларов, привлечённых от Всемирного банка. В дальнейшем признанные на международном уровне реагенты будут освобождены от таможенной пошлины и не потребуют обязательного экологического сертификата.
Ответственным лицам поручено обеспечить международную аккредитацию других лабораторий, изучить национальные требования иностранных государств к качеству фруктов и овощей и информировать об этом местных экспортеров.
Президент подчеркнул необходимость пересмотра системы участия в международных выставках, при этом за основу будет взят рейтинг предпринимателей. Предприниматели с высоким и средним рейтингами получат финансирование участия в выставках на 100% заранее, а те, у кого низкий рейтинг — после предоставления подтверждающих документов об участии, получат компенсацию 50% расходов.
Одна из проблем, с которой сталкиваются многие экспортные компании, — это нехватка оборотных средств. Поэтому в текущем году из Банка развития бизнеса будет направлено 1,5 трлн сумов на эти цели. Экспортирующей компании будет предоставлен льготный кредит до 50% суммы контракта с фермером и заготовительным складом. Кредиты будут выдаваться под 18% годовых с льготным периодом шесть месяцев на срок до 1,5 лет.
С учётом того, что плодоовощная продукция портится и теряет качество быстрее, чем промышленные товары, для продуктов, требующих оптимальной температуры доставки, таких как свежие фрукты, соки, кондитерские изделия, варенье, джемы, будут привезены рефрижераторные контейнеры.
По словам главы государства, для уменьшения естественных потерь и порчи продукции необходимо уделить особое внимание упаковке, поэтому важно организовать современное предприятие и привлечь опытных дизайнеров.
На приусадебных участках и посевных землях выращиваются различные фрукты и овощи. Многие поставщики покупают их за наличные и заготавливают для экспортёров. Теперь они смогут работать как самозанятые лица и будут освобождены от всех налогов независимо от оборота.
В этом году планируется произвести продукты питания на сумму не менее 100 трлн сумов и экспортировать на сумму 1 млрд долларов, в рамках региональных программ запустить 528 проектов на 833 млн долларов. Для финансирования этих проектов банкам распределено 310 млн долларов. Как ожидается, эти меры позволят увеличить экспорт готовых продуктов питания на 200 млн долларов.
Исходя из обсуждённых вопросов, было решено создать комиссию по экспорту фруктов, овощей и продуктов питания во главе с премьер-министром.
Также будет разработана трёхлетняя программа, охватывающая весь цикл от выращивания до хранения, упаковки, переработки и продажи продукции. Будут предприняты меры по поддержке 2362 предприятий-экспортёров сельхозпродукции и увеличению их числа. Поручено создать постоянную площадку для диалога с экспортёрами, где будут обмениваться информацией о доступных продуктах в регионах, спросе и ценах на внешних рынках.
Шавкат Мирзиёев ранее отметил, что 80% экспорта плодоовощей приходится на рынки всего 5 стран. То есть основная часть сельскохозяйственного экспорта приходится на «рынки с ценой ниже 1 доллара за килограмм», сказал он.
В прошлом году 126 тысяч тонн винограда было экспортировано в 52 страны, из них 98 тысяч тонн (77,7%) было продано в 12 стран по цене менее 1 доллара за килограмм. Напомним, в 2023 году продажа овощей и фруктов выросла до 1,76 млн тонн (+1,1%), а в стоимостном выражении — до 1,18 млрд долларов (+3,3%). Основными рынками экспорта плодоовощной продукции были Россия (37%), Пакистан (16,7%), КНР (12,3%) и Казахстан (10,3%).