Дания биринчи марта аёллар учун ҳарбий хизматни жорий қилишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда мамлакат бош вазири Метте Фредериксен маълум қилди, дея хабар берди AP. Ҳозирда мамлакатда аёллар учун хизмат ихтиёрий ҳисобланади.
Бундан ташқари, Дания ҳукумати ҳар икки жинс вакиллари учун ҳам мажбурий ҳарбий хизмат муддатини тўрт ойдан 11 ойгача узайтирмоқчи.
Айни пайтда Дания армиясида асосий тайёргарликдан ўтаётган 4700 чақирилувчидан ташқари 9000 нафаргача профессионал аскар бор. Ҳукумат томонидан муҳокама қилинаётган чора-тадбирлар муддатли ҳарбий хизматга чақирилувчилар сонини 5000 нафарга етказиш учун зарур.
«Қайта қуроллантираётганимизга сабаб уруш хоҳлаётганимиз эмас. Аксинча, урушдан қочишни хоҳлаётганимиз учун қайта қуроллантиряпмиз», — деди Фредериксен. Бош вазирнинг сўзларига кўра, шу йўл билан ҳукумат «жинслар ўртасида тўлиқ тенгликка» эришмоқчи.
Ҳарбий хизматга чақириш тўғрисидаги қонунга ўзгартиришлар 2025 йилда қабул қилиниши, 2026 йилда эса кучга кириши кутилмоқда. Дания Мудофаа вазирлиги маълумотларига кўра, чақирилувчилар қўшимча тайёргарлик билан бирга беш ойлик бошланғич тайёргарлик ва олти ойлик оператив хизматдан ўтади.
Европадаги хавфсизлик билан боғлиқ вазият «борган сари жиддийлашмоқда ва биз келажакдаги мудофаа ҳақида ўйлаганимизда буни ҳисобга олишимиз керак», деди Дания мудофаа вазири Троэлс Лунд Поульсен. «Муддатли ҳарбий хизматга чақириш учун барча жинсларни ўз ичига олувчи кенгроқ асос бўлиши керак», — деди у ва бу «янада универсал ва кенгроқ ҳимоя» яратишини қўшимча қилди.
• Дания Европада аёлларни ҳарбий хизматга чақиришни жорий қилган учинчи давлатга айланади. Норвегия ва Швеция буни мос равишда 2015 ва 2017 йилларда амалга оширган.

Дании впервые планируют ввести воинскую обязанность для женщин. Об этом заявила премьер-министр страны Метте Фредериксен, сообщает AP. Сейчас служба для женщин в стране носит добровольный характер
Кроме того, датские власти хотят продлить срок прохождения срочной службы с четырёх до 11 месяцев для представителей обоих полов.
В настоящее время датская армия насчитывает до 9000 профессиональных военнослужащих помимо 4700 призывников, проходящих базовую подготовку. Меры, которые обсуждает правительство, необходимы для увеличения числа призывников до 5000 человек.
«Мы не перевооружаемся, потому что хотим войны. Мы перевооружаемся, потому что хотим этого избежать», — заявила Фредериксен. По словам премьера, таким образом правительство хочет достичь «полного равенства между полами».
Изменения в закон о призыве в армию, как ожидается, будут приняты в 2025 году, а в 2026 году они вступят в силу. По планам Министерства обороны Дании, призывники будут проходить пять месяцев базовой подготовки и шесть месяцев оперативной службы вместе с дополнительным обучением.
Ситуация с безопасностью в Европе «становится все более серьёзной, и мы должны принимать это во внимание, когда думаем о будущей обороне», отметил министр обороны Дании Троэлс Лунд Поульсен. «Нужна более широкая основа для призыва, включающая представителей всех полов», — сказал он, добавив, что это создаст «более универсальную и более полную защиту».
- Дания станет третьей страной в Европе, введшей женскую военную повинность. Норвегия и Швеция сделали это в 2015 и 2017 годах соответственно.