Швеция 7 март куни расман Шимолий Атлантика альянсининг (НАТО) 32-аъзосига айланди. Аъзолик ҳақидаги протокол АҚШ Давлат департаменти томонидан эълон қилинди. 11 март куни НАТОнинг Брюсселдаги қароргоҳи олдида Швеция байроғини кўтариш маросими бўлиб ўтади.
Протоколдан скрин.Протоколдан скрин.
АҚШ президенти Жо Байден Конгрессда «Мамлакатнинг ҳолати ҳақида»ги нутқида Швециянинг иттифоққа қўшилишини эълон қилиши кутилмоқда. Оқ уй баёнотида айтилишича, тадбирга Швеция бош вазири Ульф Кристерссон таклиф этилган.
Февраль ойи охирида Венгрия парламенти Швециянинг НАТОга аъзо бўлиш бўйича берган аризасини ратификация қилганди. Венгрия Стокгольм аризасини маъқуллаган НАТОнинг сўнгги аъзоси бўлди.
«Швециянинг 200 йиллик бетарафлик ва ҳарбий блокка қўшилмаслик сиёсати якунига етмоқда. Биз ўзлигимизни ва ўзимиз ишонадиган барча нарсани яхшироқ ҳимоя қила олиш учун ҳам НАТОга қўшилмоқдамиз. Биз бошқалар билан биргаликда эркинлигимиз, демократиямиз ва қадриятларимизни ҳимоя қиламиз», — деди Кристерссон.
• Швеция ва Финляндия 2022 йил май ойи ўрталарида Россиянинг Украинага кенг кўламли босқини фонида НАТОга аъзо бўлиш учун ариза топширган эди. Бунгача иккала давлат ҳам ҳарбий иттифоқларда қатнашишдан қочган. Финляндия 2023 йил апрель ойида альянсга аъзо бўлганди.

Швеция 7 марта официально стала 32-м членом Североатлантического альянса (НАТО). Протокол о присоединении опубликовал Госдепартамент США. Церемония подъёма шведского флага перед штаб-квартирой НАТО в Брюсселе пройдёт 11 марта.
нато, швеция
Скрин протокола.
Ожидается, что президент США Джо Байден объявит о присоединении Швеции к альянсу во время выступления в Конгрессе с речью «О положении страны». В сообщении Белого дома говорится, что шведский премьер-министр Ульф Кристерссон приглашён на мероприятие.
В конце февраля парламент Венгрии проголосовал за ратификацию протокола о вступлении Швеции в НАТО. Венгрия была последней страной-членом НАТО, одобрившей заявку Стокгольма.
«Швеция оставляет позади 200 лет нейтралитета и военного неприсоединения. Мы вступаем в НАТО, чтобы ещё лучше защитить то, чем мы являемся, и всё, во что мы верим. Мы защищаем нашу свободу, нашу демократию и наши ценности вместе с другими», — заявил тогда Кристерссон.
• Швеция и Финляндия подали заявки на вхождение в НАТО в середине мая 2022 года на фоне полномасштабного вторжения России в Украину. До этого обе страны избегали участия в военных союзах. Финляндия стала членом альянса в апреле 2023 года.