Финляндия Шимолий Атлантика шартномаси ташкилотига 4 апрель — иттифоқ ташкил этилган кунда аъзо бўлди. Финляндия ташқи ишлар вазири Пекка Ҳаависто Брюсселда тегишли ҳужжатни имзолади, дея хабар берди мамлакат ТИВ.
Финляндиянинг НАТОга аъзо бўлиш жараёни ташкилот тарихидаги энг тезкор жараёнга айланди, деб ёзади Euronews. Ундан олдин ўттиз йиллик ҳарбий бетарафлик ҳукм сурган.
Брюссель штаб-квартираси ҳовлисида бўлиб ўтадиган тантанали маросимда аъзолик ҳужжатлари ташкилот таъсис шартномасининг сақловчиси бўлган АҚШ Давлат котибига топширилади, сўнгра у ерда Финляндия байроғи кўтарилади.
4 апрелдан эътиборан мамлакат жамоавий мудофаа мажбуриятлари доирасида альянс низомининг 5-моддасига бўйсунади, унга кўра, бир аъзога қилинган ҳужум «ҳаммага қилинган ҳужум деб ҳисобланади».
«Россия билан 1300 км чегарадош бўлган Финляндия худди қўшни Швеция сингари 10 ой олдин — Россиянинг Украинага бостириб киришидан кўп ўтмай НАТОга аъзо бўлиш учун ариза берган», — дея таъкидлайди Euronews.
Россия Ташқи ишлар вазирлиги ушбу жараён юзасидан баёнот берди. «Финляндиянинг НАТОга қўшилиши Россия-Финляндия икки томонлама муносабатларига салбий таъсир кўрсатмай қолмайди», — дейилади унда.
ТИВ Россия «Финляндиянинг НАТОга киришидан келиб чиқадиган миллий хавфсизликка таҳдидларни тўхтатиш учун ҳам ҳарбий-техник, ҳам бошқа характердаги жавоб чораларини кўришга мажбур бўлишини» таъкидлади.

Финляндия 4 апреля присоединяется к Североатлантическому альянсу в годовщину его основания. Министр иностранных дел Финляндии Пекка Хаависто подписал соответствующий документ в Брюсселе, сообщил МИД страны.
Процесс вступления Финляндии в НАТО стал самым быстрым в истории организации, отмечает Euronews. Ему предшествовали три десятилетия военного нейтралитета.
В ходе торжественной церемонии во дворе брюссельской штаб-квартиры документы о присоединении передадут госсекретарю США — хранителю учредительного договора организации, а затем здесь будет поднят флаг Финляндии, между полотнищами Эстонии и Франции, в алфавитном порядке.
С 4 апреля на страну распространяется действие статьи 5 устава альянса в рамках обязательств по коллективной обороне, согласно которой нападение на одного члена «будет рассматриваться как нападение на всех».
«Имеющая общую границу с Россией протяжённостью 1300 км, Финляндия, как и соседняя Швеция, подала заявку на вступление в НАТО 10 месяцев назад, вскоре после российского вторжения в Украину», — отмечает Euronews.
Министерство иностранных дел РФ выступило с заявлением по этому поводу. «Присоединение Финляндии к НАТО не может не отразиться негативно на российско-финляндских двусторонних отношениях», — говорится в нем.
В МИДе отметили, что РФ «будет вынуждена предпринять ответные меры как военно-технического, так и иного характера в целях купирования угроз национальной безопасности, возникающих в связи со вступлением Финляндии в НАТО».
«Конкретные шаги в оборонном строительстве на северо-западных рубежах России будут зависеть от конкретных условий интеграции этой страны в Североатлантический альянс, включая размещение на её территории натовской военной инфраструктуры и ударных систем вооружений», — добавили в МИД РФ.