«Бунёдкор» футбол клуби директори Мурод Алиев журналистларнинг 2010-йиллар охирида жамоада ўйнаган бразилиялик футболчилар Ривалдо ва Денилсон олдидаги қарзи бўйича саволларига жавоб берди, деб ёзмоқда «Championat.Asia».
Эслатиб ўтамиз, Халқаро футбол федерацияси (ФИФА) тартиб-интизом қўмитаси Ўзбекистоннинг «Бунёдкор» клубига бразилиялик футболчиларга қарийб 9,2 млн евро (тахминан 124 млрд сўм) тўлаш мажбуриятини юклаганди. «Газета.uz» томонлар ўртасида 2010 йилдан бери давом этаётган молиявий низо ҳақида батафсил маълумот берган.
«Биз Ривалдонинг ҳуқуқшунослари билан музокаралар олиб боряпмиз. Бу масалага ойдинлик киритамиз. Ҳа, [ФИФА] қарори чиқди, биз бундан хабардормиз. Биз вазиятни юмшатадиган ва клубга зарар етказмайдиган келишувга эришишга ҳаракат қиляпмиз. Ўшанда вазият қандай бўлганини билиш учун Zeromax раҳбарияти билан ҳам боғландик. Умид қиламанки, яқин орада „Бунёдкор“ учун тўғри ва яхши хабарлар бўлади», — деди Мурод Алиев.
Унинг сўзларига кўра, ушбу қарзни тўлаш масаласини клуб раҳбарияти, яъни «Ўзбекнефтгаз» давлат компанияси ҳал қилади. Ҳуқуқшунослар бразилиялик футболчиларга тўланадиган тўлов миқдорини камайтириш устида ишламоқда. «Ўшанда „Бунёдкор“ билан эмас, Zeromax компанияси билан шартнома имзоланган эди… Лекин „Бунёдкор“ билан қўшимча келишув бор эди, Ривалдонинг ҳуқуқшунослари шу пункт устида турибди», — деди клуб директори.
Мурод Алиев клуб манфаатларини шу пайтгача россиялик юрист ҳимоя қилганини айтди. Шунингдек, у журналистнинг «Бунёдкор» адвокатлари ФИФА қарори устидан апелляция бериш муддатини ўтказиб юборгани ҳақидаги сўзларини рад этди.
Жамоа вакилининг айтишича, 9,2 млн евролик қарз миқдори клубнинг 2−3 йиллик бюджетини ташкил қилади.
Кейинчалик номи «Бунёдкор»га ўзгартирилган «Қурувчи» клуби 2010 йилда банкрот бўлган Zeromax ҳолдинги таркибига кирувчи «Нефтгазмонтаж» компанияси томонидан ташкил этилган.
Ривалдо дастлаб «Бунёдкор» билан бир йиллик шартнома имзолаган. Унинг бир йиллик шартномаси қиймати солиқлардан кейин 6 млн еврони (5,3 млн фунт) ташкил қилган ва футболчида унинг образидан фойдаланиш ҳуқуқи бўйича ҳам шартномаси мавжуд бўлган, бу унга баъзи бошқа даромадлардан 26 фоизлик улуш олишни таъминлаган, яъни футболчи биринчи йили 7,1 млн фунт стерлинг ишлаб олган.
Шартнома имзолаганидан бир неча ой ўтгач, 2008 йилнинг ёзида у келишувни яна икки йилга — 2011 йилнинг ёзигача узайтиришга рози бўлган, шунингдек, маслаҳатчи вазифасини ҳам бажара бошлаган.
Иккинчи йили — 2009 йилнинг ёзидан бошлаб футболчига маош тўланмай қўйган. «Унга жиддий муаммо йўқлиги, фақат пул оқими билан боғлиқ муаммо борлиги айтилган ва бу ғайриоддий туюлган бўлса-да, у ўша пайтда хавотирга сабаб йўқ деб ўйлаган», — деди унинг адвокати.
2010 йил июлига келиб, Ривалдо судга мурожаат қилишга қарор қилди, деярли шу вақтда Zeromax банкрот бўлди. Футболчи ўзининг йўқотишларини 16 млн еврога баҳолаган. Унинг сўзларига кўра, футболчи ушбу сумманинг ҳеч бўлмаганда маълум бир қисми тўланишига эришмоқчи.

Директор футбольного клуба «Бунёдкор» Мурад Алиев ответил на вопросы журналистов о задолженности перед бразильскими игроками Ривалдо и Денилсоном, которые выступали за команду в конце 2010-х, сообщает Championat.Asia.
Напомним, дисциплинарный комитет Международной футбольной федерации (ФИФА) обязал «Бунёдкор» выплатить футболистами около 9,2 млн евро (примерно 124 млрд сумов). «Газета.uz» подробно рассказывала о финансовом разбирательстве между сторонами, которое продолжается с 2010 года.
«Мы ведём переговоры с юристами Ривалдо. Мы внесём ясность в этот вопрос. Да, вышло решение [ФИФА], мы в курсе. Постараемся достичь соглашения, чтобы добиться смягчения и избежать ущерба для клуба. Также связались с руководством Zeromax, чтобы выяснить, какой тогда была ситуация. Я думаю, что в ближайшее время, дай Бог, для „Бунёдкора“ будет правильная и хорошая новость», — сказал Мурад Алиев.
По его словам, вопрос погашения этого долга будет решать руководство клуба, то есть государственная компания «Узбекнефтегаз». Он заявил, что юристы работают над снижением суммы выплаты перед бразильскими футболистами. «Тогда контракт был подписан не с „Бунёдкором“, а с компанией Zeromax… Но с „Бунёдкором“ было дополнительное соглашение, адвокаты Ривалдо держатся за этот пункт», — заявил директор клуба.
Мурад Алиев сообщил, что интересы клуба представлял юрист из России. Он опроверг слова журналиста о том, что юристы «Бунёдкора» пропустили срок подачи апеляционной жалобы на решение ФИФА.
Представитель команды сообщил, что сумма задолженности в 9,2 млн евро составляет бюджет клуба на 2−3 года.
Клуб «Курувчи», позже сменивший название на «Бунёдкор», был создан компанией «Нефтегазмонтаж», входившая в структуру холдинга Zeromax, который обанкротился в 2010 году.
Первоначально Ривалдо подписал однолетний контракт с «Бунёдкором», с которым его познакомили «связи с Барселоной». Его годовой контракт стоил 6 млн евро после уплаты налогов (5,3 млн фунтов стерлингов) плюс сделка по правам на использование его образа, которая принесла ему 26% от некоторых других доходов, то есть за первый год он заработал около 7,1 млн фунтов стерлингов.
Тем не менее, через несколько месяцев после подписания контракта летом 2008 года он согласился продлить соглашение ещё на два года, до лета 2011 года, а также обязанности советника.
На второй год, с лета 2009 года, футболисту перестали платить зарплату. «Ему сказали, что серьёзной проблемы нет, а только проблема с денежными потоками, и хотя это казалось необычным, он не считал, что есть повод для беспокойства», — рассказал его адвокат.
К июлю 2010 года Ривалдо решил обратиться в суд, примерно в то же время компания Zeromax обанкротилась. Футболист оценил свои потери в 16 млн евро. По его словам, он намерен добиваться, чтобы ему выплатили хотя бы часть этой суммы.