2 февралга ўтар кечаси Бишкекдаги иссиқлик электр станциясида портлаш юз берди ва шаҳар аҳолисига иссиқ сув таъминоти бутунлай тўхтатилди, деб хабар берди Қирғизистон Энергетика вазирлиги. Ушбу ИЭС шаҳарнинг аксарият қисмини иссиқлик билан таъминлайди.
Ташкилот маълумотларига кўра, ҳодиса тахминан соат 3:00 да содир бўлган, ИЭСдаги қозонлардан бири портлаган. Ёнғинни олтита ўт ўчириш бригадаси бир неча соат давомида ўчирган.
Портлаш оқибатида ИЭСда ишлаётган беш киши жароҳатланган, улардан икки нафарининг аҳволи ўта оғир деб баҳоланмоқда. Жабрланганларнинг юзи, бўйни, гавдаси ва юқори нафас йўлларида I, II ва III даражали куйиш жароҳатлари юзага келган.
Иссиқлик ва иссиқ сув таъминотидаги чекловлар шаҳар аҳолисининг 66 фоизини қамраб олди, деб ёзди 24.kg Бишкек ҳокимиятига таяниб. Умуман олганда, фавқулодда узилиш 2493 та кўп хонадонли турар-жой биноларига таъсир кўрсатди, 60 минг хонадон иссиқлик таъминотисиз қолди.
Шаҳар мактаблари ва боғчалари 5 февралгача онлайн таълимга ўтказилди.
Қирғизистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги раҳбари Бообек Ажикеевнинг маълум қилишича, расмийлар портлаш сабаби сифатида бир қанча версияларни, жумладан, уюштирилган саботажни кўриб чиқмоқда, чунки, унинг сўзларига кўра, «ИЭСда авариягача ҳам портлаш овозлари эшитилган». Ҳолатга техноген омиллар ҳам сабаб бўлган бўлиши мумкин, дея қўшимча қилди у.
Энергетика вазирлиги портлаш сабабларини аниқлаш учун тезкор штаб тузиб, вазиятни 2−3 кун ичида бартараф этишга ваъда берди. ФВВ эса бу 5−7 кун вақт олишини айтди. ИЭСда фавқулодда ҳолат эълон қилинди.
Бахтсиз ҳодиса туфайли Қирғизистон ҳукумати раҳбари Акилбек Жапаров Евросиё ҳукуматлараро кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун Қозоғистонга режалаштирган сафарини бекор қилиб, Бишкекка қайтиб келди. Ўтган йилнинг сентябрь ойида у иситиш мавсумида бахтсиз ҳодисалар рўй берадиган бўлса, амалдорларни зудлик билан ишдан бўшатишини айтган эди.
Қирғизистон президенти Садир Жапаров ҳам ИЭСга ташриф буюриб, қайта тиклаш ишларининг боришини кўздан кечирди. Вазиятни шахсий назоратга олиб, портлаш оқибатларини тезроқ бартараф этиш бўйича кўрсатма берди.
Қирғизгидромет маълумотларига кўра, келаси ҳафтада Бишкекда ҳаво ҳарорати кечаси -2 дан -10 даражагача, кундузи -2 дан +5 даражагача ўзгариб туради.

На теплоэлектростанции (ТЭЦ) в Бишкеке в ночь на 2 февраля произошла авария, полностью приостановлена подача горячей воды жителям города, сообщило Министерство энергетики Кыргызстана. Эта ТЭЦ обеспечивает теплом большую часть города.
По данным ведомства, авария случилась около 3:00, на ТЭЦ взорвался один из котлов. Пожар несколько часов тушили шесть пожарных расчётов.
В результате взрыва пострадали пять человек, работавших на ТЭЦ, состояние двоих из них оценивается как крайне тяжёлое. У пострадавших ожоги I, II и III степеней лица, шеи, туловища и верхних дыхательных путей.
Ограничения по теплу и горячей воде коснулись 66% жителей города, сообщает 24.kg со ссылкой на мэрию Бишкека. Всего аварийные отключения затронули 2493 многоквартирных жилых дома, 60 тысяч квартир остались без отопления.
Городские школы и детские сады перевели на онлайн-обучение до 5 февраля.
Глава МЧС Кыргызстана Бообек Ажикеев заявил, что власти рассматривают несколько версий аварии, в том числе диверсию, так как на ТЭЦ, по его словам, «предварительно было несколько хлопков». Возможны и техногенные причины аварии, добавил он.
Минэнерго создало оперативный штаб для выяснения причин аварии и пообещало устранить её в течение 2−3 дней. В МЧС заявили, что это займёт 5−7 дней. На ТЭЦ объявлен режим ЧС.
Из-за аварии глава правительства Кыргызстана Акылбек Жапаров прервал визит в Казахстан, где он должен был принять участие в очередном заседании Евразийского межправительственного совета, и вернулся в Бишкек. В сентябре прошлого года он грозил чиновникам немедленным увольнением, если во время отопительного сезона произойдут аварии.
ТЭЦ также посетил президент Кыргызстана Садыр Жапаров и проинспектировал ход восстановительных работ. Он взял ситуацию под личный контроль и поручил в кратчайшие сроки устранить последствия аварии.
Акылбек Жапаров и Садыр Жапаров (в центре) на ТЭЦ. Фото: Пресс-служба президента Кыргызстана.
По данным Кыргызгидромета, в ближайшую неделю в Бишкеке температура воздуха ночью будет варьироваться от -2 до -10 градусов, днём — от -2 до +5 градусов.