Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати раиси Абдусалом Азизов Афғонистонга ташрифи доирасида ушбу мамлакат мудофаа вазири вазифасини бажарувчи Муҳаммад Ёқуб билан учрашди, деб хабар қилди Афғонистон Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати.
Томонлар «чегара масалалари, икки томонлама ва иқтисодий муносабатларни мустаҳкамлаш, транспорт соҳасида ҳамкорлик» масалаларини муҳокама қилди.
«Ўтган йил давомида биз мамлакат чегараларини мустаҳкамладик ва уларни янада мустаҳкамлаш тарафдоримиз», — деди Муҳаммад Ёқуб.
абдусалом азизов, афғонистон, дхх, муҳаммад ёқуб
Афғонистон Мудофаа вазирлиги раҳбари вазифасини бажарувчи Муҳаммад Ёқуб мамлакат мудофаа ва хавфсизлик кучлари барча соҳаларда ривожланиш лойиҳаларини амалга оширишда ҳар қандай ҳамкорлик ва кўмак кўрсатишга тайёр эканини таъкидлади.
Октябрь ойи охирида бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Афғонистонга ташриф буюрганди. Томонлар товар айирбошлаш ҳажмини йилига 3 млрд долларга етказмоқчи. «Толибон», шунингдек, Афғонистон юкларининг Ўзбекистон орқали транзити учун тўловларни камайтиришни сўраган.

Председатель Службы государственной безопасности Узбекистана Абдусалом Азизов в ходе визита в Афганистан встретился с исполняющим обязанности министра обороны этой страны Мохаммадом Якубом, сообщила пресс-служба афганского Минобороны.
Стороны обсудили «пограничные вопросы, укрепление двусторонних и экономических отношений и сотрудничество в области транзита».
«Мы укрепили границы страны за последний год и полны решимости укреплять их и дальше», — заявил Мохаммад Якуб.
И. о. главы Минобороны Афганистана заверил Абдусалом Азизова, что афганские силы обороны и безопасности готовы оказать любое сотрудничество и поддержку в реализации проектов развития во всех сферах.
В конце октября большая делегация Узбекистана во главе с вице-премьером Жамшидом Ходжаевым и пятью министрами посетила Афганистан. Стороны намерены увеличить торговлю между странами до 3 млрд долларов в год. «Талибан» также попросил снизить сборы за транзит афганских грузов через Узбекистан.