Тошкентнинг чекка ҳудудларини метро бекатлари билан боғлаш учун тўртта экспресс автобус йўналишини йўлга қўйиш таклиф қилинмоқда. Бу Ўзбекистоннинг 2024 йилги Давлат дастури тўғрисидаги президент қарори лойиҳасида назарда тутилган.
Йўналишлар Назарбек ҳудудидан «Чорсу» ва «Пахтакор» метро бекатигача, «Уч Қаҳрамон» ҳудудидан Юнусобод деҳқон бозори ва «Шаҳристон» метро бекатигача ташкил қилиниши мумкин.
Аввалроқ Транспорт вазирлиги ҳузуридаги лойиҳа офиси директори Мурод Абидов 2024 йилда Тошкент шаҳрига кираверишда 12 та экспресс йўналиш очиш режалаштирилгани, улар тўғри йўналиш бўйлаб ҳаракатланиши ва камида иккита метро линиясини кесиб ўтиши кераклигини таъкидлаган эди.
«Шу тариқа ташқаридан кираётган одамларни тўғридан-тўғри жамоат транспорти тизимига боғлаймиз», — деганди у.
Давлат дастури лойиҳасида, шунингдек, «автобуслар ҳаракати устуворлигини ва пиёдалар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида» узунлиги 29 километр бўлган 8 та асосий транспорт коридорларини (83 та чорраҳа ва 41 та пиёдалар ўтиш жойи) реконструкция қилиш кўзда тутилган.
Аввалроқ шаҳар ҳокимлигида Шота Руставели кўчасини реконструкция қилиш лойиҳаси тақдимот қилинган эди. «Газета.uz» лойиҳанинг батафсил таҳлилини эълон қилган.
Мурод Абидов 2023 йилда Тошкент шаҳрида автобуслар учун 44,8 километр узунликдаги ажратилган линиялар ташкил этилганини таъкидлаганди.
«Ўзи бизда энг катта „нагрузка“ билан ишлаётган йўлларимиз 125 километр-да, 13 та коридоримиз бор. [Бу] қайсидир жойларда оғриқли, қайсидир жойларда маблағ талаб қиладиган жараён. Шунинг учун бу йил давомида қолган қисмида албатта жамоат транспорти устуворлигини таъминлайдиган ечимларни қиламиз», — деганди у.
Мурод Абидовнинг таъкидлашича, кейинги босқичда кўчалар ўртасида автобуслар учун алоҳида линиялар ташкил этиш режалаштирилган.
«Уларнинг четдан юрадиган автобуслардан катта фарқи бор. Чунки уларда кесишмалар минимал даражага келтирилади. Йўлни кесиб ўтадиган, автобус ҳаракатига халақит берадиган кесишма деярли бўлмайди, чорраҳадан ташқари», — деди у.
Давлат дастури лойиҳасида метрополитен учун 11 та янги поезд (44 та вагон) харид қилиш ҳам режалаштирилган.
Февраль ойига қадар пойтахт транспорт соҳасида қуйидаги тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш режалаштирилган:
- «ақлли бошқарув» тизимини жорий этиш;
- транспорт оқимини таҳлил қилган ҳолда айрим кўчаларда бир томонлама ҳаракатни ташкил этиш;
- олий таълим муассасаларида ўқиш вақтини мақбуллаштириш ҳисобига тиғиз вақтларда транспортга бўлган юкламани камайтириш;
- оғир вазнли юк автомобилларининг ҳаракатланишини чеклаш ёки тартибга солиш;
- транспорт оқими юқори бўлган чорраҳаларда светофорлар фазаларини қайта кўриб чиқиш;
- 255 та чорраҳа ва кесишмаларни «ақлли светофорлар» тизимига ўтказиш;
- камида 10 та кўчада пуллик тўхташ жойларини ташкил этиш;
- шаҳарга кирувчи асосий автомобиль йўлларида вазн ва габарит назорати бўйича стационар шохобчаларни ташкил этиш.

Четыре автобусных экспресс-маршрута предлагается запустить в Ташкенте для соединения окраин со станциями метрополитена. Это предусмотрено проектом указа президента о Государственной программе Узбекистана на 2024 год.
Маршруты могут открыть из посёлка Назарбек до станций метро «Чорсу» и «Пахтакор» и от поста «Уч қахрамон» — до Юнусабадского дехканского рынка и станции метро «Шахристан».
Директор проектного офиса при Министерстве транспорта Мурад Абидов ранее заявлял, что в 2024 году планируется открытие 12 экспресс-маршрутов при въезде в Ташкент, они должны курсировать по прямой и пересекать минимум две линии метро.
«Они не будут заезжать в кварталы. Таким образом мы снизим нагрузку на переходах в метро и свяжем въезжающих напрямую с общественным транспортом», — говорил он.
В проекте госпрограммы также предусмотрена реконструкция восьми основных транспортных коридоров протяжённостью 29 км (охватывает 83 перекрёстка и 41 пешеходный переход) «для обеспечения приоритета автобусного движения и безопасности пешеходов».
Ранее хокимияту города был презентован проект реконструкции улицы Шота Руставели. «Газета.uz» публиковала детальный разбор проекта.
Мурад Абидов отмечал, что в 2023 году для автобусов в Ташкенте были организованы выделенные линии протяжённостью 44,8 км.
«Протяжённость самых проблемных линий, которые работают с большой нагрузкой, составляет 125 км — это 13 транспортных коридоров. Мы должны были перевести эти коридоры на выделенные линии. Мы не успели. Где-то это очень болезненный вопрос, где-то это требует больших средств. Поэтому в течение 2024 года по остальным улицам мы примем решения, обеспечивающие приоритет общественного транспорта», — рассказывал он.
На следующем этапе, отмечал Мурад Абидов, планируется создать выделенные линии для автобусов по центру улиц.
«На выделенных линиях по центру улиц число пересечений, которые мешают автобусам, будет доведено до минимума, их почти не будет, за исключением перекрёстков», — отметил он.
Проектом госпрограммы также намечено приобрести 11 новых поездов для метро (44 вагона).
До февраля в транспортной сфере столицы планируется разработать программу мероприятий, которая предусматривает:
• внедрение системы «умное управление» движением;
• организацию одностороннего движения на некоторых улицах после анализа транспортного потока;
• снижение нагрузки на транспорт в часы пик за счёт оптимизации учебного времени в высших учебных заведениях;