«Газета.uz» Ўзбекистоннинг чекка ҳудудларидаги мактаблар ва мактабгача таълим муассасаларига транспорт ҳаракати ташкил этилмаслиги ҳақида пайшанба куни хабар эълон қилди. Президентнинг 29 декабрдаги фармони билан ушбу банд 2022−2026 йилларда янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегиясидан чиқариб ташланганди.
«Тараққиёт стратегияси» маркази ижрочи директори Элдор Туляков ушбу хабарга жавобан «Ўзбекистон — 2030» стратегиясида олис ва чекка ҳудудларда жойлашган 715 та умумий ўрта таълим муассасаси ўқувчилари учун бепул автобусларни йўлга қўйиш назарда тутилганини билдирди.
2024 йилда, стратегияни 2023 йилда амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режасига кўра, бепул автобуслар билан таъминланган мактаблар сони 100 та бўлиши керак.
Стратегияда мактабгача таълим муассасаларини автобуслар билан таъминлаш ҳақида сўз юритилмаган.
Ҳужжат ислоҳотлар узвийлигини таъминлаш, шуниндек, аввал белгиланган мақсадларни таъминлашни назарда тутади.
«Газета.uz» ноаниқлик учун узр сўрайди.
Ўтган йилнинг ёзида Шавкат Мирзиёев президентликка номзод сифатида Нукусда сайловчилар билан учрашувда Қорақалпоғистон чекка қишлоқлардан болаларни ташиш учун мактаб автобуслари жорий қилинадиган биринчи ҳудуд бўлишини айтганди.
2021 йилда ЮНИСЕФ ва ИИВ ЙҲХББ мактаблар яқинидаги йўллар хавфсизлиги бўйича сўров ўтказган. Аксарият респондентларнинг (Тошкентда — 60 фоиз) мактабга олиб борувчи йўлларни хавфсиз эмас деб ҳисоблаши маълум бўлган. Ўқувчиларнинг катта қисми мактабга пиёда боради.
Нормал жамоат транспорти йўлга қўйилмагани ва ўз автобуслари ва микроавтобуслари йўқлиги сабабли ҳудудлардаги мактаб ва боғчаларга болаларни ташишда кўпинча Damas ва енгил автомашиналардан фойдаланилади. Баъзи ҳайдовчилар уларга 20 дан ортиқ болани сиғдира олган.

«Газета.uz» в четверг опубликовала новость о том, что в Узбекистане не будут налаживать транспортное движение до школ и дошкольных учреждений в отдалённых территориях. Этот пункт указом президента от 29 декабря был исключён из Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022−2026 годы.
Исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков в ответе на эту новость сообщил, что организация бесплатных автобусов для учащихся 715 средних школ в отдалённых и труднодоступных местностях предусмотрена в новой стратегии — «Узбекистан-2030», которая была утверждена президентом в сентябре 2023 года.
Этот пункт содержится в цели №2 стратегии — Реализация программы «Благоприятная среда для образования» в системе общего среднего образования".
В 2024 году, согласно плану мероприятий по реализации стратегии в 2023 году, количество школ, обеспеченных бесплатными автобусами, должно составить 100.
Об обеспечении автобусами дошкольных учреждений в стратегии не говорится.
В рамках новой стратегии предусмотрено обеспечение достижения всех целей, не утративших своей актуальности, а также выполнение актуальных задач, определённых предыдущей стратегией.
«Газета.uz» приносит извинения за допущенную неточность.
Прошлым летом Шавкат Мирзиёев на встрече с избирателями в Нукусе в качестве кандидата в президенты заявил, что Каракалпакстан станет первым регионом, где будут внедрены школьные автобусы для перевозки детей из отдалённых сёл.
В 2021 году ЮНИСЕФ и ГУБДД МВД проводили опрос о безопасности дорожного движения у школ. Более половины респондентов отметили, что дорога в школу не является безопасной. В Ташкенте такой ответ дали 60% респондентов. Большинство школьников добираются до школы пешком.
В условиях отсутствия нормального общественного транспорта и собственных автобусов и микроавтобусов у школ и детсадов в регионах для перевозки детей часто используются не приспособленные для этого микровэны Damas и легковые автомобили. Некоторым водителям удаётся помещать в них более 20 детей.