28 декабрь куни Тошкент шаҳри халқ депутатлари кенгаши шаҳар ва ундаги туманларнинг 2024 йилги бюджетини тасдиқлади. Кенгаш раиси томонидан имзоланган Тошкентнинг бош молиявий ҳужжати жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинмади.
Кенгаш сессияси 27 декабрь куни бўлиб ўтди, бироқ йиғилиш жонли эфирда кўрсатилмади, ёзиб олинган видеоси ҳам ҳеч қаерда эълон қилинмади. Ҳокимлик Telegram каналида эълон қилинган пресс-релизда 2024 йилги бюджет қабул қилиниши ҳақида сўз бормаган. Хабарда таъкидланишича, депутатлар 2023 йилнинг тўққиз ойи якунлари бўйича бюджет ижросини кўриб чиққан, бироқ бу ҳужжат E-Qaror`да эълон қилинмаган ёки яширин шаклда жойланган.
Кўрсаткичлар2023 йил прогнози
2024 йил прогнози
Ялпи ҳудудий маҳсулот (ЯҲМ), млрд сўм
176 212,10
210 726
ЯҲМ ўсиши, %
6,3
7,1
Саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришнинг ўсиши, %
6,2
6,4
Хизмат кўрсатиш соҳасининг ўсиши, %
16,5
11,1
6.
Қурилиш ишларининг ўсиши, %
6,7
Прогнозга кўра, ялпи ҳудудий маҳсулот (ЯҲМ) 7,1 фоизга (2023 йил учун 6,3 фоиз прогноз қилинганди) — 210,73 трлн сўмгача (176,2 трлн сўм), саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 6,4 фоизга (6,2 фоиз), хизмат кўрсатиш соҳаси — 11,1 фоизга (16,5 фоиз), қурилиш — 6,2 фоизга (6,2 фоиз) ўсади.
Пойтахт бюджети туманларни ҳисобга олмаганда 8,08 трлн сўм миқдорида прогноз қилинмоқда, бу ўтган йилги кўрсаткичдан (6,41 трлн сўм) 26 фоизга кўп. Ҳудудларни ҳисобга олган ҳолда — 9,16 трлн сўм.
Кўрсаткичлар
2023 йил
2024 йил
Ўсиш (%)
6 414 010 365
8 077 400 964
25,9
Юридик шахслар учун фойда солиғи585 048 019
796 235 220
36,1
Жисмоний шахслар учун даромад солиғи
751 998 080
1 530 800 260
103,6
Якуний истеъмолчиларга бензин, дизель ёнилғиси ва газ сотишдан олинадиган солиқ
321 083 000
427 394 000
33,1
4 .
Юридик шахслар учун мол-мулк солиғи
932 863 000
1 248 523 000
33,8
5 .
Юридик шахслар учун ер солиғи
714 780 000
712 648 000
-0,3
Айланмадан олинадиган солиқ788 871 000
711 945 039
-9,8
7.
Давлат божи
657 141 000
606 035 000
-7,8
8 .
Жарималар
474 544 000
618 559 000
30,3
9 .
Давлат ташкилотларининг соф фойдасидан олинадиган даромадлар
166 180 000
394 364 831
137,3
10 .
Тўловлар
428 399 000
487 838 000
13,9
11.Хусусийлаштириш
100 000 000
29 200 000
-70,8
12.
Металл бўлмаган қурилиш материаллари учун ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ
20 630 000
13.
Мобил алоқа хизматларидан акциз солиғи бўйича тушумлар
81 987 795
201 397 128
145,6
14.
Алкоголли маҳсулотлар, шу жумладан, пиво учун акциз солиғи
191 139 648
222 740 969
15.
Тамаки маҳсулотларига акциз солиғи
199 345 823
89 720 517
-55,0
Агар ўтган йили бюджет даромадларининг асосий қисми юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи (932,9 млрд сўм) даромадлари ҳисобидан шакллантирилиши режалаштирилган бўлса, янги йилда жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи (ЖШОДС) ҳисобидан шакллантирилади — 1,53 трлн сўм. Прогнозларга кўра, даромад солиғи тушумлари икки баравар кўпаяди (2023 йилда бу миқдор 752 млрд сўм бўлиши кутилган эди).
Бюджет даромадларининг иккинчи асосий манбаи юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи бўлиши керак — 1,25 трлн сўм (+33 фоиз).
Кейинги ўринда юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи — 796,2 млрд сўм (585 млрд сўм), тушум 36 фоизга ўсиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, давлат ташкилотларининг соф фойдаси — 394,4 млрд сўм (+2,4 баравар) ва мобил алоқа хизматларига солинадиган акциз солиғи — 201,4 млрд сўм (+2,5 баравар) ҳам кескин ўсиши прогноз қилинмоқда.
Юридик шахслардан олинадиган ер солиғи — 712,6 млрд (-0,3 фоиз), айланмадан олинадиган солиқ — 711,9 млрд сўм (-9,8 фоиз), давлат божи — 606 млрд сўм (-7,8 фоиз), тамаки маҳсулотларидан олинадиган акциз солиғи — 89,7 млрд сўм (2 баробардан ортиқ) ҳажми камайиши кутилмоқда.
Хусусийлаштириш ишларидан 29,2 млрд сўм олиш кўзда тутилган, жорий йилда бу кўрсаткич 100 млрд сўм эди.
Тошкент шаҳри ва туманлари бюджетининг 2024 йилдаги даромадлари ва харажатлари прогнозлари
№.
Шаҳар ва туманларнинг номлари
2023 йил учун прогнозлар
2024 йил учун прогнозлар
Ўсиш, %
7 739 304 365
9 677 188 925
25,0
1 .
Тошкент
7 563 542 350
17,9
Шайхонтоҳур тумани
118 017 000
139 466 961
18,2
Учтепа тумани
124 639 000
154 517 000
24,0
Чилонзор тумани
127 654 000
153 846 000
20,5
Миробод тумани
93 697 000
120 121 000
28,2
Мирзо Улуғбек тумани
137 095 000
168 227 000
22,7
Яккасарой тумани
73 992 000
100 504 000
35,8
Олмазор тумани
133 872 000
154 485 000
15,4
Яшнобод тумани
136 638 000
161 928 000
18,5
Сергели тумани
108 642 000
125 483 000
15,5
11.Бектемир тумани
60 311 000
67 068 000
11,2
12 .
Юнусобод тумани
139 497 000
174 544 000
25,1
13 .
Янгиҳаёт тумани
71 240 000
79 598 000
11,7
Тошкент шаҳрига республика бюджетидан қўшимча 513,86 млрд сўмлик трансфертлар олинади, бу эса пойтахт бюджетининг харажатлар қисмида ўз аксини топади.
2024 йилга мўлжалланган бюджет даромадлари ва харажатлари прогнозлари барча ҳудудларда ва алоҳида Тошкент шаҳрида 2023 йил прогнозига нисбатан ўсди. Хусусан, Яккасарой (+35,8 фоиз), Миробод (+28,2 фоиз) ва Юнусобод (+25,1 фоиз) туманларида энг юқори ўсиш кутилмоқда.
Учтепа тумани бюджети (153,5 млрд сўм) Чилонзор тумани бюджетидан (153,8 млрд сўм) кўп бўлди.
Тошкент шаҳар бюджетининг биринчи яримйилликдаги харажатлари таҳлили шуни кўрсатдики, ҳокимлик кам таъминланган оилалар, мактаб, боғча ва шифохоналарни таъмирлаш учун белгиланганидан камроқ маблағ ажратган. Лифтларни яхшилаш ва таъмирлаш харажатлари ҳам камайди, аммо қурилиш ва «бошқа мақсадлар» учун харажатлар кўпайди.

Кенгаш народных депутатов Ташкента 28 декабря утвердил бюджет города и его районов на 2024 год. Главный финансовый документ Ташкента, подписанный председателем кенгаша, не был опубликован для общественного обсуждения.
Сессия кенгаша прошла 27 декабря, однако она не транслировалась в прямом эфире, а запись встречи нигде не опубликована. В пресс-релизе, опубликованном в Telegram-канале хокимията, принятие бюджета 2024 года не упоминается. В сообщении указано, что депутаты рассмотрели исполнение бюджета за девять месяцев 2023 года, однако этот документ не опубликован на E-Qaror или опубликован в скрытом виде.
№ | Показатели | Прогноз 2023 | Прогноз 2024 |
1. | Валовый региональный продукт (ВРП), млрд сумов | 176 212,10 | 210 726 |
2. | Рост ВРП, % | 6,3 | 7,1 |
3. | Рост производства промышленных товаров, % | 6,2 | 6,4 |
4. | Рост сферы услуг, % | 16,5 | 11,1 |
6. | Рост строительных работ, % | 6,2 | 6,7 |
Согласно прогнозу, валовый региональный продукт (ВРП) увеличится на 7,1% (на 2023 год прогнозировалось 6,3%) — до 210,73 трлн сумов (176,2 трлн сумов), промышленное производство — на 6,4% (6,2%), сфера услуг — на 11,1% (16,5%), строительства — 6,2% (6,2%).
Бюджет столицы без учёта районов прогнозируется на уровне 8,08 трлн сумов, что на 26% больше прошлогоднего показателя (6,41 трлн). С учётом районов — 9,16 трлн сумов.
№ | Показатели | 2023 | 2024 | Рост (%) |
Всего | 6 414 010 365 | 8 077 400 964 | 25,9 | |
1 . | Налог на прибыль юрлиц | 585 048 019 | 796 235 220 | 36,1 |
2 . | Налог на доходы физлиц | 751 998 080 | 1 530 800 260 | 103,6 |
3 . | Налог от реализации бензина, дизтоплива и газа конечным потребителям | 321 083 000 | 427 394 000 | 33,1 |
4 . | Налог на имущество юрлиц | 932 863 000 | 1 248 523 000 | 33,8 |
5 . | Земельный налог для юрлиц | 714 780 000 | 712 648 000 | -0,3 |
6 . | Налог с оборота | 788 871 000 | 711 945 039 | -9,8 |
7 . | Госпошлина | 657 141 000 | 606 035 000 | -7,8 |
8 . | Штрафы | 474 544 000 | 618 559 000 | 30,3 |
9 . | Доход от чистой прибыли госорганизаций | 166 180 000 | 394 364 831 | 137,3 |
10 . | Сборы | 428 399 000 | 487 838 000 | 13,9 |
11. | Приватизация | 100 000 000 | 29 200 000 | -70,8 |
12. | Налог за пользование недрами по нерудным стройматериалам | 20 630 000 | ||
13. | Поступления по акцизному налогу на услуги мобильной связи | 81 987 795 | 201 397 128 | 145,6 |
14. | Акциз на алкогольную продукцию, включая пиво | 191 139 648 | 222 740 969 | 16,5 |
15. | Акциз на табачную продукцию | 199 345 823 | 89 720 517 | -55,0 |
Если в прошлом году большая часть доходов бюджета планировалось сформировать за счёт поступлений от налога на имущество юридических лиц (932,9 млрд сумов), то в новом году — за счёт налогов на доходы физических лиц (НДФЛ) — 1,53 трлн сумов. Прогнозируется, что поступления от подоходного налога увеличится в два раза (в 2023 году ожидалась сумма в 752 млрд сумов).
Вторым основным источником бюджетных поступлений должен стать налог на имущество юридических лиц — 1,25 трлн сумов (+33%).
Далее идёт налог на прибыль для юрлиц — 796,2 сумов (585 млрд сумов), рост — на 36%.
Кроме того, прогнозируется резкий рост поступлений от чистой прибыли госорганизаций — 394,4 млрд сумов (в 2,4 раза) и от акциза на услуги мобильной связи — 201,4 млрд сумов (+2,5 раза).
Снижение поступлений ожидается по земельному налогу для юрлиц — 712,6 млрд сумов (-0,3%), налогу с оборота — 711,9 млрд сумов (-9,8%), госпошинам — 606 млрд сумов (-7,8%), акцизу на табачную продукцию — 89,7 млрд сумов (более чем в 2 раза).
По приватизации планируется получить 29,2 млрд сумов, хотя в этом году ожидается сумма в 100 млрд сумов.
Прогнозы доходов и расходов бюджета Ташкента и его районов в 2024 году
№ | Названия города и районов | Прогнозы в 2023 году | В 2024 год | Рост, % |
Всего | 7 739 304 365 | 9 677 188 925 | 25,0 | |
1 . | Ташкент | 6 414 010 365 | 7 563 542 350 | 17,9 |
2 . | Шайхантахурский район | 118 017 000 | 139 466 961 | 18,2 |
3 . | Учтепинский район | 124 639 000 | 154 517 000 | 24,0 |
4 . | Чиланзарский район | 127 654 000 | 153 846 000 | 20,5 |
5 . | Мирабадский район | 93 697 000 | 120 121 000 | 28,2 |
6 . | Мирзо-Улугбекский район | 137 095 000 | 168 227 000 | 22,7 |
7 . | Яккасарайский район | 73 992 000 | 100 504 000 | 35,8 |
8 . | Алмазарский район | 133 872 000 | 154 485 000 | 15,4 |
9 . | Яшнабадский район | 136 638 000 | 161 928 000 | 18,5 |
10 . | Сергелийский район | 108 642 000 | 125 483 000 | 15,5 |
11 . | Бектемирский район | 60 311 000 | 67 068 000 | 11,2 |
12 . | Юнусабадский район | 139 497 000 | 174 544 000 | 25,1 |
13 . | Янгихаётский район | 71 240 000 | 79 598 000 | 11,7 |
Ташкент получит из республиканского бюджета трансферты дополнительно на 513,86 млрд сумов, которые будут отражены в расходной части бюджета столицы.
Прогнозы по доходам и расходам бюджета на 2024 году выросли во всех районах и отдельно в Ташкенте по сравнению с прогнозом 2023 года. В частности, наибольший рост ожидается в Яккасарайском (+35,8%), Мирабадском (+28,2%) и Юнусабадском (+25,1%) районах.
Бюджет Учтепинского района (153,5 млрд сумов) стал больше бюджета Чиланзарского (153,8 млрд сумов).
Анализ расходов бюджета Ташкента за первое полугодие показал, что хокимият выделил меньше денег малообеспеченным семьям, на ремонт школ, детсадов и больниц, чем было запланировано. Расходы на благоустройство и обновление лифтов также снизились, но на строительство и «прочие цели» выросли.