Россия президенти Владимир Путин янги, бешинчи президентлик муддатига ўз номзодини кўрсатишини айтди. Бу ҳақда у 8 декабрь куни Кремлда Россия Қаҳрамонларини тақдирлаш маросимидан кейин айтди.
Донецк Халқ Республикаси (ДХР) парламенти спикери Артём Жога Путинга тегишли сўров билан мурожаат қилди ва Россия Федерацияси президенти бу таклифга рози бўлди.
«Катта раҳмат, ҳар хил вақтларда ҳар хил фикрда бўлганимни яширмайман. Аммо ҳозир, сиз ҳақсиз, ҳозир қарор қабул қилиш керак бўлган вақт. Мен Россия Федерацияси президенти лавозимига номзодимни қўяман», — деди Россия раҳбари.
Путиннинг давлат раҳбари сифатидаги амалдаги ваколатлари 2024-йил 7-майда тугайди. Россия Федерацияси Марказий сайлов комиссияси аввалроқ 2024 йилда Россия президенти сайловини уч кун ичида — 15 дан 17-мартгача ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилган эди.
Бу сафар президентликка кетма-кет икки муддатдан ортиқ сайланишни тақиқловчи конституциявий чеклов амал қилмайди. 2020-йилда мамлакатнинг асосий қонунига ўзгартиришлар киритилган. Шу сабаб ўша пайтда амалда бўлган давлат раҳбари аввалги шартларни ҳисобга олмаган ҳолда ушбу лавозимга яна ўз номзодини қўйиши мумкин бўлади.

Президент России Владимир Путин заявил, что будет выдвигать свою кандидатуру на новый, пятый президентский срок. Об этом он сказал 8 декабря после церемонии награждения Героев России в Кремле.
С соответствующей просьбой к Путину обратился спикер парламента самопровозглашённой Донецкой народной республики (ДНР) Артём Жога, президент РФ ответил согласием.
«Спасибо большое, не буду скрывать, в разное время у меня были разные мысли. Но сейчас, вы правы, сейчас такое время, когда нужно принимать решение. Я буду баллотироваться на должность президента Российской Федерации», — сказал глава России.
Нынешние полномочия Путина на посту главы государства истекают 7 мая 2024 года. Центризбирком РФ ранее принял постановление о проведении выборов президента России в 2024 году в течение трёх дней — с 15 по 17 марта.
В этот раз конституционное ограничение, запрещающее избираться президентом больше двух сроков подряд, не действует. В 2020 году в основной закон страны вносились поправки — действовавший на тот момент глава государства сможет баллотироваться на высший пост без учёта предыдущих сроков.