Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси YandexGo UB`ни бозорда устун мавқега эга компания сифатида тан олди, дея хабар қилди қўмита матбуот хизмати.
Қўмита бозордаги рақобат муҳитини ўрганишни жорий йилнинг иккинчи чорагида такси агрегаторлари 2022 йил учун ҳисоботларни топширгандан сўнг бошлади. Бундан ташқари, ўрганиш давомийлигига ҳудудларда ушбу соҳани ривожлантиришнинг турли даражалари ва ўзига хос жиҳатлари, шунингдек, кучга кирган «Рақобат тўғрисида»ги янги қонун ва рақобатчиларнинг устун мавқеини аниқлаш мезонлари ўзгаргани таъсир кўрсатди.
Тадқиқот нафақат иловалар ёки веб-сайтлар орқали, балки телефон қўнғироқлари орқали ҳам хизмат кўрсатадиган такси хизматларини қамраб олди. Хусусан, Ўзбекистонда такси фаолияти бўйича жами 66 та корхона фаолият юритаётган бўлиб, улардан 58 таси такси чақириш диспетчерлик хизматларини кўрсатса, қолган 8 таси мобил илова орқали ишловчи агрегаторлар экани маълум бўлди.
Таҳлил натижаларига кўра, энг катта бозор улуши, яъни 86,3 фоизи Yandex Go платформасига тўғри келиши аниқланди. Қўмита хизмат бозорида саноқли иштирокчилар жами хизматнинг асосий қисмини кўрсатаётганини ва бу бозордаги ҳолат, жумладан, хизмат нархи ва сифатига бир томонлама таъсир кўрсатиш хавфи мавжудлигини таъкидлади.
Сентябрь ойида Ўзбекистон Солиқ қўмитаси Нидерландияда рўйхатдан ўтган, Yandex Go хизматини тақдим этувчи Ridetech International компаниясидан Ўзбекистон солиқ резиденти бўлишини талаб қилганди. 1 декабрдан Yandex Go хизмати Ўзбекистонда ўз фаолиятини маҳаллийлаштирди ва Yandex Go UB орқали солиқ резидентига айланди.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда, «Рақобат тўғрисида»ги қонуннинг 13-моддасига асосан, 4 декабрь куни Рақобат қўмитаси YandexGo UB`ни такси агрегаторлари бозорида устун мавқега эга бўлган компания сифатида тан олди.
Маълумот учун: устун мавқе — товар ёки молия бозорида хўжалик юритувчи субъектнинг ёхуд шахслар гуруҳининг рақобатлашувчи хўжалик юритувчи субъектларга боғлиқ бўлмаган ҳолда унга ўз фаолиятини амалга ошириш ва рақобатнинг ҳолатига ҳал қилувчи таъсир кўрсатиш, тегишли бозорга бошқа хўжалик юритувчи субъектларнинг киришини қийинлаштириш ёхуд уларнинг иқтисодий фаолият эркинлигини бошқача тарзда чеклаш имкониятини берадиган ҳолат. Агар компания ёки шахслар гуруҳининг бозор улуши 40% ва ундан юқори бўлса, шунингдек, бошқа ҳолатларда товар ёки молия бозорида устун мавқе тан олинади.
Устун мавқега эга бўлган компания товар ёки молия бозорида устун мавқега эга бўлган хўжалик юритувчи субъектларнинг давлат реестрига киритилиши керак.
Реестрга киритилган компаниялар монополияга қарши органга монопол юқори ёки монопол паст нархлардан фойдаланмаслик бўйича уларнинг ҳаракатларини кузатиш учун ҳар чоракда реестрга киритилган хизмат тури юзасидан қўлланиладиган нархлар тўғрисидаги ахборотни тақдим этиб боради.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана признал YandexGo UB компанией с доминирующим положением на рынке, сообщила пресс-служба госоргана.
Комитет начал изучать конкурентную среду на рынке со второго квартала этого года после того, как агрегаторы такси сформировали отчётность за 2022 год. Кроме того, на длительность изучения повлияли разные уровни и специфические аспекты развития этой сферы в регионах, а также вступивший в силу новый закон «О конкуренции» и изменившиеся критерии определения доминирующего положения у компаний.
Изучение охватило сервисы такси, которые оказывают услуги не только через приложения или сайт, но и через телефонные звонки. В частности, выяснилось, что всего в Узбекистане действуют 66 компаний, из них 58 оказывают диспетчерские услуги по вызову такси, а остальные 8 — это агрегаторы, работающие через мобильное приложение.
По результатам анализа установлено, что наибольшая доля рынка, то есть 86,3% приходится на платформу Yandex GO. Комитет отметил, что несколько участников рынка оказывают основную часть общего объёма услуг, поэтому есть риск одностороннего влияния на цену и качество услуги.
В сентябре Налоговый комитет Узбекистана потребовал, чтобы зарегистрированная в Нидерландах компания Ridetech International, которая представляет приложение Yandex Go, стала налоговым резидентом Узбекистана. C 1 декабря сервис Yandex Go локализовал свою деятельность в Узбекистане и стал налоговым резидентом через компанию YandexGo UB.
С учётом вышеизложенного, по статье 13 закона «О конкуренции» Комитет по конкуренции 4 декабря признал YandexGo UB компанией, которая занимает доминирующее положение на рынке агрегаторов такси.
Для справки: доминирующим положением является положение компании или группы лиц на товарном или финансовом рынке, предоставляющее ему (ей) возможность работать независимо от конкурирующих хозяйствующих субъектов и оказывать решающее влияние на состояние конкуренции, затруднять доступ на соответствующий рынок другим хозяйствующим субъектам либо иным образом ограничивать свободу их экономической деятельности. Доминирующим положением на товарном или финансовом рынке признается, если рыночная доля компании или группы лиц составляет 40% и выше, а также в других случаях.
Компания с доминирующим положение теперь должна быть включена в Государственный реестр хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение на товарном или финансовом рынке.
Компании, включённые в реестр, представляют на ежеквартальной основе в антимонопольный орган информацию о применяемых ценах на вид услуг, по которому они включены в реестр, для отслеживания их действий по недопущению применения монопольно высоких или монопольно низких цен.