1 декабрдан бошлаб Yandex Go хизмати Ўзбекистон ҳудудида солиқ резиденти — «YandexGo UB» МЧЖ юридик шахс томонидан тақдим этилади, дея хабар бермоқда Давлат солиқ қўмитаси матбуот хизмати.
«Шу кундан бошлаб Yandex Go хизмати ўз ҳисоб-китобларини Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари асосида юритади, бирламчи ҳужжатларни ва солиқ ҳисоботларини тақдим этади ҳамда белгиланган солиқларни тўлайди. Бу ҳақда Ridetech International B.V. Солиқ қўмитасини расмий хат орқали хабардор қилди», — дейилади қўмита хабарида.
Шунингдек, Yandex Go хизматини фискал маълумотлар оператори билан интеграциялаш бўйича ишлар якунланган. Айни вақтда ўзини ўзи банд қилган шахслар ва юридик шахслар мазкур сервис ёрдамида ташиш хизматини кўрсатганда мижозларга фискал чек бериш масаласи кўриб чиқилаётгани айтилган. Шу тариқа, Yandex Go ўз фаолиятини қонун ҳужжатларига мувофиқлаштириш бўйича Солиқ қўмитаси томонидан қўйилган талабларни бажармоқда.
Шунингдек, MyTaxi ва Uklon хизматларининг фискал маълумотлар оператори билан интеграциялаш ишлари ҳам якунланган. Яқин кунларда улар орқали кўрсатилган ташиш хизматлари учун ҳам тўловлар фискаллаштирилиши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, сентябрь ойида Ўзбекистон Солиқ қўмитаси Нидерландияда рўйхатдан ўтган, Yandex Go хизматларини тақдим этувчи Ridetech International компаниясидан Ўзбекистон солиқ резиденти бўлишини талаб қилганди. Бундан ташқари, компания солиқ органларининг ахборот тизими билан интеграцияни таъминлаши ва мижозларга автоматик тарзда шакллантириладиган фискал квитанцияни тақдим этиши керак эди. Талаблар бажарилмаса, платформа блокланиши ҳақида огоҳлантирилган.
Солиқ қўмитасининг ушбу баёноти эълон қилинган куниёқ Yandex Go компания Ўзбекистоннинг солиқ резиденти бўлишини ва 1 декабрдан кейин фаолиятини давом эттиришини эълон қилган.

C 1 декабря сервис Yandex Go будет предоставляться налоговым резидентом Узбекистана на территории страны — юридическим лицом ООО YandexGo UB, сообщила пресс-служба Налогового комитета.
«Начиная с этой даты, сервис Yandex Go будет вести учёт в соответствии с требованиями законодательства Узбекистана, выставлять первичные документы, представлять налоговую отчётность и уплачивать установленные налоги. Об этом компания Ridetech International B.V. уведомила Налоговый комитет официальным письмом», — заявили в комитете.
Вместе с этим завершена работа по интеграции сервиса Yandex Go с оператором фискальных данных. Решается вопрос выдачи фискальных чеков самозанятых и юрлиц на каждую поездку c использованием этого сервиса.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Yandex Go, пассажиры могут получить чек в приложении Yandex Go после поездки, оплаченной банковскими картами, а также перейти по ссылке на сайт оператора фискальных данных.
«Мы давно прорабатывали вопрос локализации сервиса и фискализации перевозки пассажиров в Узбекистане. Это важный шаг не только для нас, но и для индустрии в целом. Надеемся, что другие игроки также последуют нашему примеру — мы готовы обмениваться опытом по вопросам фискализации. Также продолжаем диалог с государственными органами и рассчитываем вместе и дальше делать отрасль прозрачнее», — прокомментировал руководитель Yandex Go в СНГ Кирилл Свинцов.
В Налоговом комитете также сообщили, что работа по интеграции с оператором фискальных данных завершена и у сервисов MyTaxi и Uklon, и фискализация платежей за поездки в этих сервисах ожидается в ближайшее время.
Напомним, в сентябре Налоговый комитет Узбекистана потребовал, чтобы зарегистрированная в Нидерландах компания Ridetech International, которая представляет приложение Yandex Go, стала налоговым резидентом Узбекистана. Кроме того, от компании требовалось обеспечить интеграцию с информационной системой налоговых органов и предоставлять клиентам автоматически формируемый фискальный чек. В противном случае комитет намеревался затребовать блокировку сервиса Yandex Go на территории Узбекистана.
В тот же день, когда распространилось это заявление Налогового комитета, в Yandex Go заявили, что компания станет налоговым резидентом Узбекистана и продолжит работу после 1 декабря, заявили в компании в ответ на требование Налогового комитета пройти необходимую регистрацию.