Президент Шавкат Мирзиёевнинг 30 ноябрдаги қарори билан банклар, тўлов ташкилотлари ва тизимларида антифрод (фирибгарликка қарши курашиш) тизимини жорий этиш чора-тадбирларини белгиланди.
Ҳужжатдаги «йўл харитаси»га кўра, 2024−2025-йилларда тўлов тизими операторларида транзакцион антифрод тизими ҳамда банклар ва тўлов ташкилотлари сессион антифрод тизимларидан фойдаланиш учун Марказий банкда марказлашган антифрод тизим жорий этилади.
Бундан ташқари, Марказий банкда замонавий биометрик идентификация тизимини қўллаган ҳолда мижозларни идентификация қилиш тизими йўлга қўйилади. Шунингдек, SIM-карта, мобил қурилма IMEI-коди, интернет тармоғи (роуминг) орқали маълумотларни идентификация қилиш тизимини банклар, тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотларида жорий этиш режалаштирилмоқда.
Банклар ва тўлов тизимларининг мобил иловаларидаги хавфсизлик даражасини ошириш учун янги рўйхатдан ўтган фойдаланувчининг маблағларини ўтказиш имкониятини 1 соатгача чеклаш режалаштирилган. Асосий фойдаланувчига унинг профилига кирилганлик ҳақида дарҳол SMS-хабар юбориш ва мобил қурилмалар хусусида IMEI, IMSI, DeviceID ва бошқа қўшимча маълумотларни йиғиш белгиланмоқда.
«Йўл харитаси» фойдаланувчиларнинг SMS-хабарлар орқали олинадиган бир марталик (one time password) паролларини ҳимоя қилиш механизмини жорий этиш, шунингдек, банк карталаридан маблағларни ўғирлаш ҳолатлари ҳақида келиб тушаётган мурожаатлар бўйича кечиктириб бўлмайдиган чораларни (блоклаш ва бошқалар) кўриш бартараф таклиф этилган.
Бундан ташқари, банк карта маълумотлари интернет тармоғида тарқалиши бўйича хабардор қилиш ва мониторинг қилиш мақсадида замонавий дастурий воситаларни жорий этиш режалаштирилган.
Аввалроқ Марказий банк ўғирлик ва фирибгарликнинг олдини олиш учун шубҳали операциялар вақтида банк карталари ва ҳисобварақларни блоклаш тўғрисида мажбурий кўрсатма бериши мумкин бўлиши ҳақида хабар берилганди. Банклар ва тўлов ташкилотлари фирибгарликка қарши тизимларни жорий этади ва йирик ўтказмаларни назорат қилади.
Эслатиб ўтамиз, 11-ноябрда айрим Ўзбекистон фуқароларининг банк карталаридан катта миқдорда пул ечиб олинган. Номаълум шахслар SMS-кодлар ҳимоясини четлаб ўтган. МБ ва Humo банклардан бирига хакерлар томонидан бузиб кирилганини рад этган. Universalbank кузатув кенгаши раҳбари Анвар Ирчаев 7 киши карталаридаги пул ўғирлангани бўйича ариза билан мурожаат қилганини таъкидлаган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев постановлением от 30 ноября определил меры по внедрению антифрод-системы (для борьбы с мошенничеством) в банках, платёжных организациях и у операторов платёжных систем.
«Дорожной картой» в 2024—2025 годах планируется внедрение транзакционной антифрод-системы у операторов платёжных систем и централизованной антифрод-системы в Центральном банке для использования «сессионных антифрод-систем в банках и платёжных организациях».
Кроме того, предусмотрено внедрение идентификации клиентов в Центробанке с использованием современной системы биометрической идентификации, а также внедрение в этих финансовых организациях системы идентификации данных через SIM-карты, IMEI-код мобильного устройства и интернета (роуминга).
Для повышения уровня безопасности мобильных приложений банков и платёжных систем планируется ограничить новым зарегистрировавшимся пользователям на срок до 1 часа перевод денег. Пользователи также будут незамедлительно получать SMS-сообщение о входе в его профиль. Намечено собирать данные IMEI, IMSI, DeviceID и другой дополнительной информации о мобильном устройстве.
«Дорожной картой» предлагается внедрение механизма защиты разового пароля (one time password), получаемого пользователем через SMS-сообщений, а также блокировать и принимать другие меры по обращения о случаях кражи денег с карт.
Также планируется внедрение современных программ отслеживания и мониторинга распространения (утечки) данных банковских карт в интернете.
Как мы сообщали ранее, для пресечения краж и мошенничества Центральный банк получил право требовать блокировки банковских карт и счетов при сомнительных операциях. Банки и платёжные организации начнут внедрять антифрод-системы и контролировать крупные p2p-переводы.
Напомним, утром 11 ноября некоторые узбекистанцы не досчитались денег на банковских картах. Неизвестные сняли с них по несколько десятков миллионов сумов, обойдя защиту из SMS-кодов. ЦБ и Humo тогда опровергли взлом хакерами одного из банков страны. В Universalbank сообщили, что с обращениями о краже средств с их карт обратились 7 человек.