Шавкат Мирзиёев 21 ноябрь куни Ўзбекистонда ер ресурсларидан оқилона фойдаланиш, ер ҳисобини юритиш ҳамда кадастр хизматларининг сифатини яхшилаш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Давлат раҳбари матбуот хизматининг хабарига кўра, охирги уч йилда рақамлаштириш ҳисобига 40 миллион гектар ёки жами ерларнинг 90 фоизи кадастрда давлат рўйхатидан ўтказилган.
Шу билан бирга, 44 млн 800 минг гектар ер майдони, 8 млн 300 мингта бино ва иншоотнинг мулк сифатидаги бозор баҳоси ҳисобланмаган. Ҳозирда мавжуд бино ва иншоотларнинг шартли кадастр қиймати 70 миллиард долларни ташкил қилади. Аслида, уларнинг ҳақиқий бозор баҳоси бундан камида 4−5 баробар кўп бўлиши мумкин (280−350 млрд доллар).
«Бунга ернинг бозор қийматини ҳам қўшса, биласизларми, аҳоли ва тадбиркорларга қанчадан-қанча иқтисодий актив бўлади. Бунинг учун, аввало, ер ҳисобини жойига қўйишимиз шарт», — деди президент.
Унинг сўзларига кўра, ҳокимлар ва вазирлар бунинг ҳисоб-китобини ўйлаб ҳам кўрмаган, ўзига бирор вазифа белгилаб ҳам олмаган.
кадастр, шавкат мирзиёев
Шавкат Мирзиёев қолган ер майдонларини кадастр рўйхатидан ўтказиш ва рақамлаштириш бўйича топшириқ берди.
Маълум қилинишича, қишлоқ хўжалиги ерларида янги захиралар топиш учун аэросуратга оладиган замонавий самолёт ва лабораториялар олиб берилди. Кадастр агентлигига вилоят, туман ва шаҳарлар ҳокимлари билан биргаликда йил якунигача аэросуратга олиш ишлари Тошкент шаҳри, Тошкент вилояти ва водий вилоятларида, 2024 йилда эса қолган ҳудудларда тўлиқ тугатиш вазифаси қўйилди.
Бундан ташқари, аэросуратлар асосида қишлоқ хўжалиги ерларини мониторинг қилиш тизимини яратиш режалаштирилмоқда.
Соҳада замонавий аэрофотокамера ва дронлар қўлланаётгани натижасида кўп захиралар аниқланмоқда. Масалан, Қарши туманида экин ерлари 45 минг гектар деб кўрсатиб келинаётган бўлса-да, ҳисоботда яйлов бўлиб турган 5 минг 100 гектар майдон ҳам аслида суғориладиган ер экани аниқланди. Бу бюджетга қанча тушум, қанча иш ўрни ва даромад йўқотиляпти, дегани, дейилади хабарда.
Умуман олганда, қишлоқ хўжалигида 286 минг гектар ернинг ҳуқуқ белгиловчи ҳужжатлари тўлиқ эмас. Доимий фойдаланиш учун ажратилган 460 минг гектар ернинг ҳуқуқий мақоми аниқ эмас. 159 минг гектар ернинг ҳужжатдаги ва амалдаги майдони бир-биридан фарқ қилади.
Оқибатда жами 900 минг гектардан зиёд қишлоқ хўжалиги ерлари кадастр рўйхатидан ўтмасдан турибди. Кадастри йўқлиги сабабли уларни такрорий экинлар учун расман иккиламчи ижарага бериш имкони бўлмаяпти. Булар туфайли камида 300 минг иш ўрни, такрорий экиндан олинаётган маҳсулот ҳамда норасмий ижаранинг ҳисоби юритилмаяпти.
Президент кадастр ҳужжатлари бўлмаган ерлардан фойдаланиш самарадорлигини ўрганиш вазифасини қўйди. Бу масала билан туман ҳокимликларидаги халқ депутатлари кенгашлари ишчи гуруҳлари шуғулланади. Деҳқон ва фермерлар ерлардан самарали фойдаланса, улар билан ижара шартномаси тузилиб, кадастр рўйхатига олинади. Оқилона ишлатилмаётган ерлар ҳокимликлар захирасига қайтарилади.
Мутасадди вазирликларга ушбу тизимни амалиётга жорий қилиш, келгуси йил аэросуратга олиш ва қишлоқ хўжалиги ерлари кадастрини тўлиқ якунлаш бўйича топшириқлар берилди.
Бугунги кунда 817 минг гектар ер аҳоли яшаш жойи ва саноат ҳудудига айланиб кетган, аммо ҳисоботларда қишлоқ хўжалиги ерлари тоифасида турибди. Кадастр агентлиги ва ҳокимликларга бу ноаниқликларни ҳал қилиш, амалдаги «ер баланси»ни ҳисоботда тўғри акс эттириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Сув хўжалигида ҳам ҳужжати йўқ кўп ерлар бор. Улардан қўшимча иқтисодий самара олишнинг йўли — тўлиқ кадастрдан ўтказиш.
Шавкат Мирзиёев канал ва коллекторлар, табиий кўл ва дарёлар олдидаги ерларни ҳужжатлаштириб, аҳолига экспортбоп экинлар учун бериш бўйича ҳам топшириқ берди.
Йўл хўжалигида муайян ички йўллар ва унга туташ ерларда ҳужжат йўқ. Масалан, Қорақалпоғистон ва Хоразмда ички йўллар чегарасини белгилаш вақтида аукционга чиқарса бўладиган 2 минг 700 дан зиёд бўш ер участкаси аниқланган. Шу боис келгуси йил «Ташаббусли бюджет» ва «Менинг йўлим» лойиҳалари доирасида ички йўлларнинг кадастр ҳужжатини тайёрлаш ҳам назарда тутилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 ноября провёл совещание по вопросам рационального использования земельных ресурсов, ведения учёта земли и улучшения качества услуг кадастра в Узбекистане.
По данным пресс-службы главы государства, за последние три года за счёт цифровизации было оформлено кадастром 40 миллионов гектаров или 90% всей земли в стране.
При этом не проведена оценка рыночной стоимости 44,8 млн га земли, 8,3 млн зданий и сооружений. Сегодня условная кадастровая стоимость зданий и сооружений составляет 70 млрд долларов, хотя их реальная рыночная стоимость может быть минимум в 4−5 раз больше ($280−350 млрд).
«С учётом рыночной стоимости земли, на которой они стоят, знаете, это может быть таким крупным экономическим активом… Без учёта земель в разрезе махаллей, районов, городов и областей не будет устойчивой экономики», — заявил президент.
По его словам, для этого необходимо наладить учёт земли, однако некоторые хокимы и министры пока не задумывались над этим и не ставили перед собой никаких задач.
кадастр, шавкат мирзиёев
Шавкат Мирзиёев поручил оцифровать и взять на учёт оставшиеся земельные площади.
Сообщается, что в Узбекистан доставлены современные самолёты и лаборатории для аэрофотосъёмки сельскохозяйственных земель. Агентству по кадастру совместно с хокимами районов и городов поручено до конца года завершить работы по аэрофотосъёмке в Ташкенте, Ташкентской области и областях Ферганской долины, а в остальных регионах — в 2024 году.
Кроме того, планируется создать систему мониторинга сельских земель на основе аэрофотоснимков.
Благодаря аэрофотосъёмке и использованию современных дронов выявляются большие незадействованные земельные ресурсы. Например, в Каршинском районе, где 45 тысяч га числятся как посевные, выявлено, что 5,1 тысяча га, указанные как пастбища, фактически также являются орошаемыми землями. А это упущенные поступления в бюджет, рабочие места и доходы, говорится в сообщении.
В целом документы, подтверждающие право на 286 тысяч га сельскохозяйственных земель, являются неполными. Правовой статус 460 тысяч га земель, выделенных в постоянное пользование, неясен. Задокументированная и фактическая площадь 159 тысяч га земель различаются.
В результате не взяты на кадастровый учёт в общей сложности более 900 тысяч га земель сельскохозяйственного назначения. Из-за отсутствия кадастра сдать эти земли во вторичную аренду под выращивание повторных культур официально не получается. Из-за этого минимум 300 тысяч рабочих мест, продукция от повторных культур, доходы фермеров от неформальной аренды на 200−300 млрд сумов остаются неучтенными.
Президент поставил задачу изучить эффективность использования земель без кадастровых документов. Рабочие группы кенгашей народных депутатов районных хокимиятов займутся эти вопросом. Если дехкане и фермеры эффективно используют землю, с ними будет заключён договор аренды и участки будут зарегистрированы в кадастре. Земля, которая используется нерационально, будет возвращена в резерв хокимиятов.
Ответственным министерствам поручено внедрить эту систему на практике, в следующем году провести аэрофотосъёмку и завершить кадастр сельскохозяйственных земель.
Кроме того, сегодня 817 тысяч га земли превратились в населённые и промышленные зоны, но в отчётах их категория указывается как земли сельскохозяйственного назначения. Агентству по кадастру и хокимам поручено устранить эти неопределённости, правильно отразить в отчётах фактический земельный баланс.
В водном хозяйстве также имеется много незарегистрированных земель. Полный охват этих площадей кадастром позволит получить дополнительную экономическую выгоду, говорится в сообщении.
Шавкат Мирзиёев также поручил документально оформить земли вдоль каналов и коллекторов, у естественных озёр и рек, передать их населению под выращивание экспортных культур.
В дорожном хозяйстве отсутствуют документы по отдельным внутренним дорогам и прилегающим к ним землям. Например, в Каракалпакстане и Хорезме выявлено 2700 свободных участков, которые могут быть выставлены на торги после кадастрового оформления внутренних дорог. Поэтому в 2024 году параллельно с ремонтом внутренних дорог в рамках проектов «Инициативный бюджет» и «Моя дорога» планируется подготовить их кадастр.
В конце 2021 года президент заявлял, что в основе кадастровых проблем стоят «взяточничество и коррупция».