Давлат активларини бошқариш агентлиги (ДАБА) «Биокимё» компаниясининг устав капиталидаги 51 фоиз давлат акциялари сотилганини эълон қилди.
Аукционда 118 миллиард сўмга сотиб олиш тўлови билан Mega comfort business компанияси ғолиб бўлди.
Abrau Capital компанияси танлов асосида хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб қилинган. У 3 та инвестордан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисидаги аризалар олган. Mega comfort business келиб тушган таклифлар орасида энг юқори нарх таклифини билдирган, дейилади хабарда.
ДАБА маълумотларига кўра, компания келажакда жамият фаолиятини барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ва ишлаб чиқариш жараёнларини тўлиқ давомийлигини шакллантиришга салоҳиятига эга.
«Шу билан бирга, харидорнинг нарх таклифи консультант томонидан ҳисобланган корхонанинг сотилиши мумкин бўлган индикатив нархлар оралиғида жойлашган ҳамда мустақил баҳоловчи томонидан корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори», — дейилади хабарда.
Объектни хусусийлаштириш 2023 йилнинг июль ойида бошланган.
Завод ҳақида
«Биокимё» АЖ 2007 йилда 1950 йилларда қурилган Янгийўл гидролиз заводи негизида ташкил этилган. У дондан тозаланган этил спиртини ишлаб чиқариш мажмуасига эга бўлган Марказий Осиёдаги энг йирик этил спирти етказиб берувчиларидан бири ҳисобланади.
Саноат ва ноишлаб чиқариш объектларига эга корхонанинг умумий майдони 18,92 гектарни ташкил этади.
биокимё, спиртли ичимликлар заводи, хусусийлаштириш
Mega comfort business 2012 йил сентябрь ойида Тошкент вилояти Янгийўл туманида рўйхатдан ўтган бўлиб, умумий овқатланиш ва озиқ-овқат етказиб бериш соҳасида хизмат кўрсатмоқда. Устав капитали 50,1 млрд сўмни ташкил қилади.
Таъсисчилар Миркомил Юсупов, Юлдузхон Исхонбекова, Улуғбек Раджабов ва Равшан Алимовдир (ҳар бири 25 фоиздан улушга эга).
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ «Қўқон биокимё» спиртли ичимликлар заводининг 99,7 фоиз давлат улуши 277 миллиард сўмга (24,5 миллион доллар) сотилганди. Харидор асосчиси президент ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби ўринбосари Абдулазиз Комиловнинг ўғли бўлган First Premium Allianceе компаниясидир.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана (АУГА) объявило о продаже 51% госпакета акций в компании «Биокимё».
Победителем торгов стала компания Mega Comfort Business, которая предложила 118 млрд сумов.
Компания Abrau Capital была консультантом по приватизации на основе конкурса. Она получила всего три заявки о выражении заинтересованности (Express of Interest) от инвесторов.
Mega Comfort Business предложила самую высокую цену среди претендентов, говорится в сообщении. Компания способна обеспечить стабильное развитие деятельности завода в будущем и обладает потенциалом для формирования полной продолжительности производственных процессов, считают в АУГА.
«При этом ценовое предложение покупателя находится в диапазоне индикативных цен предприятия, рассчитанных консультантом, и выше оценочной стоимости предприятия независимым оценщиком», — говорится в сообщении.
Приватизация объекта началась в июле этого года.
О заводе
АО «Биокимё» создано в 2007 году на базе Янгиюльского гидролизного завода, построенного в 1950-е годы. Компания входит в число крупнейших поставщиков этилового спирта в Центральной Азии, располагая комплексом производства спирта из зерна на 1,83 млн дал в год.
Общая площадь предприятия с промышленными и непромышленными объектами составляет 18,92 га.
биокимё, приватизация, спиртзавод
Mega Comfort Business зарегистрирован в сентябре 2012 года в Янгиюльском районе Ташкентской области, предоставляет услуги в сфере общественного питания и доставки еды. Уставный капитал — 50,1 млрд сумов.
Учредителями указаны Миркомил Юсупов, Юлдузхон Исхонбекова, Улугбек Ражабов и Равшан Алимов (каждый владеет по 25% доли).
Несколько месяцев назад уставной капитал предприятия составлял 153,2 млн сумов, а учредителями были Ихтиёр Абдукодиров, Маргуба Рахимова и Тохир Шамшиев. Ихтиёр Абдукодиров также владеет долей в компании Sintez Progress, где «Биокимё» также является учредителем.
Напомним, ранее госпакет акций в 99,7% в спиртзаводе «Кукон биокимё» был продан за 277 млрд сумов ($24,5 млн). Покупателем выступила First Premium Alliance, учредителем которого является сын заместителя секретаря Совбеза при президенте Узбекистана Абдулазиза Камилова.