Шавкат Мирзиёев 18 ноябрь куни Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек туманидаги Ҳабиб Абдуллаев маҳалласида бўлди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Маҳаллада 4 минг 400 дан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Бу ерда 50 га яқин савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари, таълим муассасалари жойлашган. 38 та кўп қаватли уй ва тўртта ижтимоий объектга «Маданиятли ҳудуд» бошқарув сервис компанияси хизмат кўрсатилмоқда.
Жорий йилда оталар чойхонаси, амфитеатр, Wi-Fi ҳудуд барпо этилди, ички йўллар ва болалар майдончалари таъмирланди, дейилади хабарда.
«Яшил макон» лойиҳаси доирасида шу кузда 2 минг тупдан ортиқ манзарали ва мевали кўчатлар экилди. Иккита артизан қудуқ қазилиб, яшил майдонларни суғориш тизими яратилди.
Президент туман аҳолиси билан суҳбатда энергияни тежаш, хонадонларда иссиқликни асраш, ҳар бир инсонда энергия тежаш маданиятига дахлдорлик туйғусини шакллантириш зарурлигини таъкидлади.
«Дунёдаги иқлим ўзгаришлари биздан узоқда, деб бўлмайди. Ўтган йилги совуқ буни кўрсатди. Энди иқлим ўзгаришини инобатга олиб, дунёқарашимизни ҳам ўзгартиришимиз керак. Ҳар бир фуқаро „бу менинг уйим, менинг маҳаллам, менинг туманим, менинг ватаним“ деб яшаса, натижа биз кутгандек бўлади», — деди у.
Бу маҳаллада ҳам қиш олдидан ўнта трансформатор таъмирланди, электр симлари алмаштирилди. Кўп қаватли уйларнинг кириш йўлаклар капитал таъмирланди, янги эшиклар ўрнатилди. Уйларнинг ертўласидаги иссиқлик қувурлари янгиланди.
Президент Тошкент шаҳридаги 585 та маҳалла фуқаролар йиғинида аҳоли турмуш шароитини яхшилаш учун катта маблағ ажратилаётгани ва имкониятлар яратилаётганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, аҳоли «ўз уйи, маҳалласи ва кўчасини ободонлаштиришга бефарқ бўлмаслиги, фарзанди саломатлиги учун ҳеч бўлмаганда битта дарахт экишга тайёр бўлиши» учун дунёқарашини ҳам ўзгартириши керак.
«Биз жонажон Ўзбекистонимиз келажагини барпо этиш йўлида ҳаракат қиляпмиз. Саховатли ва кўп миллатли халқимиз бор. Халқимизнинг асосий бойлиги — тинчлик», — деди у.
Давлат раҳбари қуёш, шамол ва гидроэнергетика соҳасида мисли кўрилмаган ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади. «Бу йил Сирдарёда 1200 МВтлик янги станциясини очяпмиз. Бир йилда қурамиз. Агар кимдир ўз иқтисодиётини, давлатини ўйласа, камида 50 йил олдинга ҳисоб-китоб қилиши керак. 50 йил!» деди у.
Президент аҳоли сони йилига 1 миллион кишига ошиб бораётганини қайд этди. «Биз бу йил якуни келиб биз 37 миллион бўламиз. Уч йилдан кейин 40 миллион бўламиз. Бу ҳам бизнинг катта бойлигимиз. Лекин унинг тагида. қанча пенсия, қанча нафақа, қанча боғча, қанча мактаб керак? Шунча боғча бормиди Ўзбекистонда? Йўқ эди. Шунча мактаб бормиди Ўзбекистонда? Йўқ эди», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон президенти 14 октябрь куни Тошкент шаҳри аҳолиси билан мулоқотда раҳбарларнинг ҳисоботини эшитгани ва қиш мавсумига тайёргарликни якунлаш учун яна бир ой муддат берганини маълум қилганди. У 15 ноябрь куни яна маҳаллаларга бориб, амалга оширилган ишлар билан яқиндан танишишга ваъда берганди. Президентнинг пойтахтдаги бир қатор янги ва янгиланган иссиқлик иншоотларига ташрифи ҳақида аввалроқ хабар бергандик.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 ноября посетил махаллю Хабиба Абдуллаева в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента, сообщила пресс-служба главы государства.
В махалле проживают более 4400 человек. Здесь действуют около 50 пунктов торговли и обслуживания, расположены образовательные организации. 38 многоквартирных домов и 4 социальных объекта обслуживаются управляющей сервисной компанией «Маданиятли худуд».
В этом году построены чайхана, амфитеатр, зона Wi-Fi, отремонтированы внутренние дороги и детские площадки, говорится в сообщении.
Осенью в рамках проекта «Яшил макон» здесь высажено более 2000 саженцев декоративных и плодовых деревьев, вырыты два артезианских колодца и создана система орошения зелёных насаждений.
Президент пообщался с жителями района и подчеркнул необходимость экономить электроэнергию, беречь тепло в домах, формировать в каждом чувство сопричастности к культуре энергосбережения.
«Нельзя говорить, что изменение климата происходит где-то далеко от нас. Прошлогодние морозы показали это. Теперь нам необходимо изменить наше мировоззрение с учётом изменения климата. Если каждый гражданин будет относиться к этому, как к заботе о своём доме, своей махалле, своём районе, родной стране, то результат будет таким, как мы ожидаем», — сказал он.
В этой махалле перед зимой отремонтировали десять трансформаторов, заменили электросети. Были капитально отремонтированы входные группы многоэтажных домов, установлены новые двери, заменены трубы отопления в подвалах.
Президент сообщил, что выделяются большие средства и возможности для улучшения условий жизни в 585 махаллях Ташкента. По его словам, у жителей также должно измениться мировоззрение, чтобы они «не были равнодушными к благоустройству своего дома, махалли и улицы, были готовы посадить хотя бы одно дерево для здоровья своего ребёнка».
«Мы прилагаем усилия, чтобы построить будущее нашего родного Узбекистана. У нас великодушный и многонациональный народ. Главное богатство нашего народа — это мир», — сказал он.
Глава государства отметил «беспрецедентные работы» в сфере солнечной, ветряной и гидроэнергетики. «В этом году мы откроем новую электростанцию на 1200 МВт в Сырдарье. Мы строим за год. Если кто-то думает о своей экономике и стране, нужно проводить расчёты минимум на 50 лет вперёд. 50 лет!», — заявил он.
Президент отметил рост численности населения на 1 миллион человек за год. «По итогам года нас будет 37 миллионов человек. Через три года нас будет 40 миллионов. Это тоже наше большое богатство. Но в основе этого сколько пенсий, пособий, сколько детских садов, сколько школ. Столько детсадов было в Узбекистане? Не было. Столько школ было в Узбекистане? Не было», — сказал Шавкат Мирзиёев.
14 октября президент Узбекистана в беседе с жителями Ташкента в субботу сообщил, что заслушал отчёты руководителей и дал им ещё месяц, чтобы завершить подготовку к зимнему сезону. Он пообещал 15 ноября вновь посетить махалли и ознакомиться с проделанной работой. Ранее мы сообщали о посещении президентом ряда новых и обновлённых объектов теплоснабжения в столице.