Қирғизистон Конституциявий суди (КС) мамлакатда яшовчи вояга етган фуқароларнинг ҳужжатларда отасининг исми ўрнига онасининг исмини кўрсатиш ҳуқуқи тўғрисидаги қарорини бекор қилди. Бу ҳақда суд сайтида хабар берилган.
Хабарда айтилишича, Конституциявий суднинг 30 июндаги аввалги қарорида «фақат фавқулодда ҳолатларда» онанинг исмини танлаш имконияти таклиф қилинган. Конституциявий суд таъкидлаганидек, гап ҳаётий фожиаларни бошдан кечирган, руҳий ёки жисмоний ёки жисмоний жароҳат олган ёки отанинг ҳаётидаги ўрни билан боғлиқ салбий тажрибаларни бошдан кечирган, шу сабабли ўзининг тўлиқ исм-шарифида эркак кишининг исмини қабул қилишни истамаган шахсларнинг ҳуқуқлари ҳақида бўлган.
Конституциявий суд аввалги қарор фақат СССРда жорий қилинган ном бериш моделига (исм, фамилия ва отасининг исми) таъсир қилгани, миллий анъаналарга кўра ном бериш тартиби («уулу, қизи, тегин») суд томонидан кўриб чиқилмаганини таъкидлади.
«Аммо суднинг бу позицияси аҳолининг катта қисми онанинг исмини олиш институтини, умумий қараганда, қирғизз халқининг маънавий-ахлоқий асослар, қадриятлар ва анъаналарга тажовуз қилувчи салбий ҳодиса сифатида қабул қилгани сабабли кенг жамоатчилик эътирозига сабаб бўлди», — дейилади Конституциявий суд баёнотида.
Ана шу ҳолатларни инобатга олган ҳолда Конституциявий суд раиси Эмиль Осконбаев аввалги қарорни қайта кўриб чиқиш ташаббусини илгари сурди. «Қарор атрофида «Конституциявий суднинг нуфузи ва фуқароларнинг конституциявий одил судловга ишончи даражасига путур етказувчи вазият юзага келди», — дейилади баёнотда
Октябрь ойи бошида Қирғизистон президенти Садир Жапаров Конституциявий суд тўғрисидаги қонунга унинг қарорларини, жумладан, халқнинг «ахлоқий ва ахлоқий қадриятларига» зид бўлган ҳолатларни қайта кўриб чиқиш имконини берувчи ўзгартиришларни имзолади. Ўзгартиришлар киритилишига айнан Конституциявий суднинг мамлакат аҳолисига она исмини олишига рухсат берган қарори сабаб бўлди. Бунгача Конституциявий суднинг қарорлари якуний бўлиб, қайта кўриб чиқилиши шарт эмас эди.

Конституционный суд (КС) Кыргызстана отменил своё решение о праве взрослых жителей страны вместо отчества указывать в документах матчество (матроним). Об этом сообщается на сайте суда.
В сообщении говорится, что прежнее решение КС от 30 июня предполагало возможность присвоения матчества «только в экстраординарных случаях». Речь, как отмечает КС, шла о правах лиц, которые пережили жизненные трагедии и получили психологическую либо физическую травму или негативный опыт, связанный с ролью отца в их жизни, и по этой причине не принимали мужское имя в качестве элемента своего полного имени.
В КС подчеркнули, что ранее принятое решение затрагивало только модель присвоения имени, введённую ещё в СССР (имя, фамилия и отчество), а порядок присвоения имени по национальным традициям (с указанием «уулу, кызы, тегин») судом не рассматривался.
«Однако данная позиция суда вызвала широкий общественный резонанс в связи с восприятием преобладающей частью населения института матчества в целом как негативного явления, посягающего на моральные устои, ценности и традиции кыргызского народа», — говорится в сообщении КС.
С учётом этих обстоятельств председатель КС Эмиль Осконбаев инициировал пересмотр предыдущего решения, развитие ситуации вокруг которого «подрывает авторитет КС и степень доверия общества к конституционному правосудию», отмечается в сообщении.
В начале октября президент Кыргызстана Садыр Жапаров подписал поправки в закон о Конституционном суде, которые позволяют пересматривать его решения, включая случаи, когда они противоречит «моральным и нравственным ценностям» народа. Поводом для поправок как раз стало решение КС, разрешившее жителям страны брать матчество. До этого решения КС были окончательные и пересмотру не подлежали.