Ўзбекистон Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги Тошкент шаҳрининг Миробод туманидаги Матбуот уйи мажмуасини («Газета корпуси») реконструксия қилиш бўйича ўтказилган тендер натижаларини эълон қилди.
Ҳужжатларга кўра, бино ва иншоотлар ҳамда уларга туташ ҳудудда замонавий медиа шаҳарча ташкил этиш режалаштирилган.
Бошланғич нархи 103,49 млрд сўм бўлган тендерда тўртта компания иштирок этди, улардан 3 таси Фарғона вилоятидан:
- Тошкент шаҳридан Yangi Zamon Bino (қурилиш-пудрат ташкилотлари реестрида энг юқори А рейтингига эга);
- Фарғонадан BB рейтинги билан Baraka Fayz Invest;
- Фарғонадан Fargona Kristal Qurilish (BB);
- Марғилондан Farg‘ona Me’mor Qurilish (B).
Эътиборлиси, Фарғона вилоятидан учта корхона бир хил — 98 миллиард 315 миллион сўм таклиф қилган.
Танлов якунига кўра, аризаларни қабул қилишнинг сўнгги кунида тақдим этган 98,86 миллиард сўмлик таклиф билан Yangi Zamon Bino компанияси ғолиб бўлди. У тендер комиссиясидан 60,13 балл олди. Baraka Fayz Invest (58,3 балл) захира ғолиби сифатида танланди.
Корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат регистри маълумотларига кўра, Yangi Zamon Bino 2016 йилнинг ноябрь ойида рўйхатга олинган. Устав капитали 566,18 млрд сўмни ташкил этади. Таъсисчилар рўйхатида Unique Trade Business (50%) ва «Ўзбекистон темир йўллари» (50%) кўрсатилган. Unique Trade Business`нинг асосчилари, ўз навбатида, Golden House Development (99%) ва BeFit премиум спорт мажмуалари, Ўзбекистонга қоғоз маҳсулотларини етказиб берадиган Oriental Paper & Board компанияси ва бошқаларда улушга эга Жахонгир Жетибаевич Полатов (1%) ҳисобланади.
Компания веб-сайтида айтилишича, 2016 йилдан бери у 600 дан ортиқ бино ва инфратузилма объектларини, жумладан, мактаблар, шифохоналар, йўллар, саноат объектлари, турар жой мажмуалари ва бошқаларни қурган. Корхонада 4000 дан ортиқ киши ишлайди. Навоий шаҳридаги Президент мактаби, Мудофаа вазирлиги ўқув маркази, Қибрай болалар реабилитация маркази ва Orient Business Center шулар жумласидан.
Матбуот уйи 2018 йилнинг баҳорида кимошди савдосига қўйилганди. Ўшанда объектнинг бошланғич баҳоси 18,7 млрд сўм бўлган. Кейинчалик лот кимошди савдосидан олиб ташланган.
2021 йил август ойида Бухоро ва Нуронийлар кўчалари чорраҳасида жойлашган бино (18,1 минг кв.м.) хусусийлаштириш доирасида очиқ кимошди савдосига қўйилган 12 та давлат активлари рўйхатига киритилганди. Сўнг объект сотувдан олиб ташланган ва оммавий ахборот воситалари, шу жумладан, босма нашрлар ихтиёрида қолдирилган. Кейинчалик бино ЎзА балансига ўтказилган.

Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства Узбекистана опубликовало результаты тендера на реконструкцию комплекса «Дом печати» («Газетный корпус») в Мирабадском районе Ташкента.
По документам на базе комплекса и его прилегающих территориях планируется создать современный медиагородок.
В тендере со стартовой ценой работ в 103,49 млрд сумов принимали участие четыре компании, в том числе три из Ферганской области:
• Yangi Zamon Bino из Ташкента с высшим рейтингом A в реестре строительных и подрядных организаций;
• Baraka Fayz Invest с рейтингом BB из Ферганы;
• Fargona Kristal Qurilish (BB) из Ферганы;
• Farg’ona Me’mor Qurilish (B) из Маргилана.
Примечательно, что три компании из Ферганской области предложили одинаковую сумму за выполнение работы — 98,315 млрд сумов.
По итогам конкурса победила компания Yangi Zamon Bino с предложением 98,86 млрд сумов, которое она подала в последний день приёма заявок. Она получила 60,13 балла от тендерной комиссии. Резервным победителем выбрана Baraka Fayz Invest (58,3 балла).
Согласно данным ЕГРПО, Yangi Zamon Bino зарегистрирована в ноябре 2016 года. Уставной фонд составляет 566,18 млрд сумов. Учредителями указаны Unique Trade Business (50%) и «Узбекистон темир йуллари» (50%). Учредителями Unique Trade Business, в свою очередь, являются Golden House Development (99%) и Жахонгир Джетибаевич Полатов (1%), который владеет долями в спортивных комплексах премиум-класса BeFit, компании Oriental Paper & Board, занимающейся поставкой бумажной продукции в Узбекистан, и других.
На сайте компании говорится, что с 2016 года она построила свыше 600 единиц зданий и инфраструктурных объектов, в том числе школы, больницы, дороги, промышленные объекты, жилые комплексы и другое. В штате фирмы — более 4000 человек. Среди проектов — президентская школа в Навои, Кибрайский детский реабилитационный центр — учебный центр Министерства обороны, Orient Business Center и жилые комплексы.
«Газетный корпус» выставляли на аукцион весной 2018 года. Тогда стартовая цена объекта составляла 18,7 млрд сумов. Позже лот сняли с аукциона.
В августе 2021 года здание на пересечении улиц Бухара и Нуронийлар (18,1 тысячи кв. м.), попало в список 12 государственных активов, которые выставлены на публичные торги в рамках приватизации. Объект сняли с продажи и оставили в распоряжении СМИ, в том числе печатных изданий. Позже здание передали на баланс УзА.