Миллий банклараро процессинг маркази (Humo) ишидаги узилишлар янги дастурий таъминот ўрнатилгани билан боғлиқ. Бу ҳақда 26 октябрь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Ўзбекистон Марказий банки раиси Мамаризо Нурмуратов маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, Humo дастурий таъминотини тўлиқ янгилаган, бу эса иш бошлаган дастлабки кунларда тўлов тизимига юкланишни келтириб чиқарган ва натижада айрим маҳсулотлар ишлашига таъсир қилган.
«Бу фақатгина дастурий таъминотни янгилаш билан боғлиқ, бошқа ҳеч нарса йўқ», — деди Марказий банк раҳбари.
Октябрь ойи бошида Humo тизими мобил (тўлов) иловаларида тўловлар ва p2p ўтказмаларини амалга оширишда қийинчиликлар юзага келганди. Шу ойнинг ўрталарида Миллий банклараро процессинг маркази терминалларда тўловларни амалга оширишда ҳам муаммолар юзага келганини маълум қилди.

Перебои в работе Национального межбанковского процессингового центра (Humo) связаны с установкой нового программного обеспечения. Об этом на пресс-конференции 26 октября заявил председатель Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов.
По его словам, Humo полностью обновил программное обеспечение, из-за чего наблюдалась нагрузка на платёжную систему в первые дни работы, что повлияло на работу её отдельных продуктов.
«Это связано только с обновлением программного обеспечения, больше ничего такого нет», — сказал глава ЦБ.
В начале октября в системе Humo возникли сложности с проведением платежей а также p2p-переводов в мобильных (платёжных) приложениях. В середине этого месяца Национальный межбанковский платёжный центр сообщил о проблемах при проведении оплат на терминалах.