Сўнгги кунларда Humo картасидан фойдаланувчиларнинг айримлари мобил (тўлов) иловаларида тўлов ва p2p ўтказмаларини амалга оширишда қийинчиликларга дуч келди.
Компания баёнотида айтилишича, у «Марказий банкни вазиятдан хабардор қилиб, ҳодиса сабабларини аниқлаш учун барча зарурий чоралар кўрилаётганини маълум қилган».
Компаниянинг қайд этишича, «айрим савдо ва хизмат кўрсатиш нуқталарида терминал эгалари томонидан гўёки Humo тўлов тизими бир неча кундан буён ишламаётганини рўкач қилиб, харидорлардан тўлов учун Humo картасини қабул қилишни рад этиш ҳолатлари учрамоқда.
«Humo карталаридаги амалиётлар билан боғлиқ қийинчиликлар фақатгина банк ва тўлов иловаларида кузатилган бўлиб, бу ҳолат Humo терминаллари ва банкоматлари орқали амалиётларга таъсир қилмаган», — дейилади компания хабарида.
Карточкаларни тўловга қабул қилишдан бош тортган ҳолларда фойдаланувчилар давлат солиқ хизматининг 71−202−32−82 ёки 1198, шунингдек, Миллий банклараро процессинг маркази (МБПМ)нинг 71−200−08−88 рақамларига қўнғироқ қилишлари сўралади.
Ўзбекистон Марказий банкининг хабар беришича, Humo регуляторни вазият ҳақида хабардор қилган ва унинг сабабларини аниқлаш чораларини кўраётганини тушунтирган.
«Марказий банк вазиятни барқарорлаштириш учун зарур чораларни кўриш, хусусан, карта эгаларининг ўз карталаридаги маблағларидан узлуксиз фойдаланишини таъминлаш мақсадида Humo терминаллари ва банкоматлар ишлашига алоҳида эътибор қаратиш бўйича тавсиялар берди», — дейилади хабарда.

Последние несколько дней у части пользователей карт Humo возникли сложности с проведением платежей а также p2p-переводов в мобильных (платёжных) приложениях.
Компания в своём заявлении сообщила, что «установила причины сложившейся ситуации и приняла все меры, чтобы не допустить ее повторения в будущем».
В компании отметили, что в некоторых точках продаж и обслуживания владельцы терминалов отказываются принимать карты Humo к оплате, мотивируя это тем, что платёжная система уже несколько дней не работает.
«Сложности, связанные с транзакциями по картам Humo, наблюдались только в банковских и платёжных приложениях… Ситуация не затронула операции в терминалах и банкоматах Humo», — заявили в компании.
В случаях отказа в приёме карт к оплате пользователей просят звонить на горячую линию государственной налоговой службы по телефону 71−202−32−82 или 1198, а также на телефон Humo 71−200−08−88.
В Центральном банке Узбекистана сообщили, что Humo уведомила регулятора о ситуации и разъяснила, что принимает меры для установления ее причины.
«Центральный банк дал рекомендации принять необходимые меры для стабилизации ситуации, в особенности уделить особое внимание работе терминалов и банкоматов Humo для обеспечения бесперебойного доступа картодержателей к своим средствам на картах», — отмечается в сообщении.