6 октябрь куни Ўзбекистон ва Россия ҳукуматлари ўртасида нефть етказиб бериш соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, шунингдек, нефть маҳсулотларини темир йўл орқали етказиб тўғрисидаги битимлар имзоланди.
«Интерфакс» нашрнинг ёзишича, Ўзбекистон транспорт вазири Илҳом Маҳкамов ва Россия транспорт вазири Виталий Савельев нефть маҳсулотларини темир йўл орқали етказиб бериш бўйича шартнома имзолаган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов ва Россия энергетика вазири Николай Шулгинов ҳам нефть етказиб бериш соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида битимни имзолаган.
«Нефть маҳсулотлари учун бу узлуксиз этказиб беришни таъминлайдиган келишув бўлади, нефть маҳсулотларини битта компания етказиб беради. Иккинчи келишув — нефть маҳсулотларини темир йўл орқали етказиб бериш бўйича. Компаниялар темир йўл орқали етказиб беришда устувор аҳамиятга эга бўлиши керак», — дея аниқлик киритди Шулгинов.
Россия-Ўзбекистон музокаралари якунларига кўра, томонлар энергетика хавфсизлигини мустаҳкамлаш бўйича ҳамкорликни ўзаро узоқ муддатли манфаатларга жавоб берадиган деб билиши таъкидланди. Шу мақсадда нефть-газ саноатида табиий газ ва нефтни, шу жумладан биргаликда ўзлаштириладиган конлардан ташиш бўйича янги инфратузилма объектларини қуриш ва мавжудларини реконструкция қилиш, янги энергия ишлаб чиқариш қувватларини қуриш ва мавжудларини модернизация қилиш, қайта тикланадиган энергия саноатини ривожлантириш давом эттирилади.
Томонлар, шунингдек, Россиядан Ўзбекистонга табиий газ, нефть ва нефть маҳсулотларини етказиб бериш соҳасида эришилган келишувларни қайд этди.
Апрель ойи охирида Ўзбекистон Энергетика вазирлиги «Газпромнефть» билан 2023 йилда 300 минг тонна нефть импорти бўйича келишувга эришган.
2023 йилда Ўзбекистонга бензин импорти бир неча баробар ошган. Биринчи тўрт ойда 335,2 млн литр келтирилган бўлиб, бу ўтган йилга нисбатан қарийб 2 баробар кўп. Импортнинг умумий қиймати 136,67 млн долларни ёки литри учун 0,4 центни ташкил этган. Импортнинг аксар қисми Россия ҳисобига тўғри келган.

«Газета.uz» писала, что Узбекистан и Россия 6 октября подписали два соглашения о сотрудничестве в сфере поставок нефтепродуктов.
Соглашение о расширении сотрудничества в области поставок нефти подписали министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов и министр энергетики России Николай Шульгинов.
Соглашение по вопросам поставок нефтепродуктов железнодорожным транспортом подписали министр транспорта Узбекистана Илхом Махкамов и министр транспорта России Виталий Савельев.
«По нефтепродуктам это будет соглашение, которое обеспечит бесперебойность поставок, нефтепродукты будут поставляться одной компанией», — сообщил Николай Шульгинов (цитата по «Интерфаксу»).
Второе соглашение необходимо, чтобы у компаний был приоритет для поставок по железной дороге, отметил он.
По итогам российско-узбекских переговоров отмечалось, что стороны рассматривают сотрудничество по укреплению энергетической безопасности как отвечающее взаимным долгосрочным интересам. Для этого в нефтегазовой отрасли продолжится строительство новых и реконструкция существующих объектов инфраструктуры для транспортировки природного газа и нефти, в том числе от совместно разработанных месторождений, возведение новых и модернизация действующих объектов электроэнергетики, развитие отрасли возобновляемой энергетики.
В конце апреля Минэнерго Узбекистана достигло договорённости с «Газпромнефтью» об импорте 300 тысяч тонн нефти в 2023 году.
В текущем году объёмы импорта бензина в Узбекистан вырос в несколько раз. За первые четыре месяца поставлено 335,2 миллиона литров, что почти в 2 раза больше, чем за весь прошлый год.
Общая стоимость импорта составила 136,67 млн долларов, или 0,4 доллара за литр. Почти весь объём пришёлся на Россию.