Ўзбекистонда ипотека кредитлари бўйича давлат субсидияларини бериш яна бошланди, дея хабар берди Ягона интерактив давлат хизматлари портали.
Субсидия Ҳукуматнинг 2020 йил 25 мартдаги 182-сонли қарори билан тасдиқланган ижтимоий мезонлар доирасида уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож, кам таъминланган оилаларга берилади.
Қуйидаги тоифалардаги 18 ёшдан ошган фуқаролар субсидия олиш учун мурожаат қилишлари мумкин:
• қишлоқларда яшовчи, даромади меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 3 бараваридан (2 млн 940 минг сўм) 6,9 бараваригача (6 млн 762 минг сўмгача) бўлганлар;
• Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар шаҳарларида яшовчи, даромади МҲТЭКМнинг 3 бараваридан (2 млн 940 минг сўм) 8 бараваригача (7 млн 840 минг сўмгача) бўлганлар;
• Тошкент шаҳрида яшовчи, даромади МҲТЭКМнинг 3 бараваридан (2 млн 940 минг сўм) 9,2 бараваригача (9 млн 16 минг сўмгача) бўлганлар.
Фуқаролар субсидия олиш учун my.gov.uz портали орқали электрон шаклда мурожаат қилишлари мумкин. Ариза ижобий кўриб чиқилгандан сўнг, аризачи қурилиш (пудратчи) ташкилоти билан ипотека кредитидан фойдаланган ҳолда уй-жой сотиб олиш тўғрисида шартнома тузади.

В Узбекистане возобновляется государственное субсидирование ипотечных кредитов, сообщил Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
Субсидия предоставляется семьям с низким доходом, нуждающимся в улучшении жилищных условий, в рамках социальных критериев, утверждённых постановлением правительства №182 от 25 марта 2020 года.
Оформить субсидию могут граждане, достигшие 18 лет, следующих категорий:
• жители сёл, имеющие доход от 3-кратного (2,940 млн сумов) до 6,9-кратного (6,762 млн сумов) минимального размера оплаты труда (МРОТ);
• жители городов Каракалпакстана и областей, имеющие доход от 3-кратного (2,940 млн сумов) до 8-кратного МРОТ (7,840 млн сумов);
• жители Ташкента, имеющие доход от 3-кратного (2,940 млн сумов) до 9,2-кратного МРОТ (9,016 млн сумов).
Граждане могут подать заявку на получение субсидии в электронном виде через портал my.gov.uz. После положительного рассмотрения заявки заявитель заключает договор со строительной (подрядной) организацией для приобретения жилья за счёт ипотеки.