Ўзбекистонда энергетика бозорини тартибга солувчи орган — Вазирлар Маҳкамасига бўйсунадиган Энергетика бозорини ривожлантириш ва тартибга солиш агентлиги ташкил этилмоқда. Бу президентнинг 28 сентябрдаги «Энергетика соҳасини ислоҳ қилишнинг навбатдаги босқичини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида кўзда тутилган («Газета.uz»да ҳужжат нусхаси мавжуд).
Агентликнинг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
• босқичма-босқич электр энергиясининг рақобатбардош улгуржи ва чакана бозорларини яратишни таъминлаш;
• электр энергияси бозорида рақобатни қўллаб-қувватлаш, бозорнинг жозибадорлигини ҳамда талаб ва таклиф мутаносиблигини таъминлаш;
• электр энергиясининг улгуржи ва чакана савдо бозорлари фаолиятининг барча иштирокчилари учун тенг ҳуқуқлилигини ҳамда рақобатбардошлигини таъминловчи қонун ҳужжатларига риоя этилиши устидан давлат назоратини амалга ошириш;
• электр энергиясининг улгуржи ва чакана савдо бозорларида қатнашчиларнинг рақобат асосидаги фаолиятини лицензиялаш, шунингдек уларнинг лицензия шартларига риоя этишини назорат қилиш;
• 2026 йилдан электр энергиясини етказиб бериш ва тақсимлаш тарифлари ва тўловларини тасдиқлаш;
• электр энергиясини узатиш ва тақсимлашда магистрал ва тақсимловчи электр тармоқларида электр энергиясининг йўл қўйиладиган технологик йўқотишлари меъёрларини тасдиқлаш;
• бозор конъюнктураси ва энергия ресурсларига бўлган эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда ишлаб чиқариш ҳажмларини кўпайтиришни режалаштириш ва инфратузилмани яратишга қаратилган узоқ муддатли инвестиция сиёсатини шакллантириш ҳамда амалга оширишда иштирок этиш;
• энергетика соҳасида қурилиш-таъмирлаш ишларини амалга оширишда маҳаллий товарлар ва хизматларни харид қилишни рағбатлантириш механизмларини ишлаб чиқиш.
Агентлик томонидан ўз ваколатлари доирасида қабул қилинган қарорлар вазирликлар, идоралар, ҳокимликлар ва бошқа ташкилотлар, шунингдек мансабдор шахслар ва фуқаролар томонидан бажарилиши мажбурийдир.
Агентлик фаолияти тўғрисидаги низомни 2024 йил 1 январгача ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Идоралараро тариф комиссиясига агентлик билан биргаликда 2024 йил 1 февралга қадар халқаро молия институтларининг техник кўмагида халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда электр энергияси тарифларини белгилашнинг янги методологиясини ишлаб чиқиш ва ҳукуматга тасдиқлаш учун киритиш топширилди.
Президент қарори билан 2023−2030 йилларга мўлжалланган электр энергияси улгуржи ва чакана бозорлари механизмларига босқичма-босқич ўтиш концепцияси ҳам тасдиқланди.
Улгуржи бозор
Ўзбекистон 2025 йилга бориб уч босқичда рақобатбардош электр энергияси бозорига ўтиши режалаштирилган эди. Биринчи босқичда электр энергетикаси корхоналарини либераллаштириш ва электр энергиясини сотишни хоҳловчи хусусий корхоналар учун лицензиялар олиш назарда тутилди. Бундай бозор ёндашуви маҳсулот сифатини яхшилайди ва нархларни пасайтиради, деб тахмин қилинган эди.
Иккинчи босқичда электр энергиясини тақсимлаш тизими оператори яратилиши, истеъмолчиларга электр энергиясини сотиш функциялари босқичма-босқич етказиб берувчиларга ўтказилиши кутилган эди. Ушбу етказиб берувчиларга лицензия асосида истеъмолчиларга электр энергиясини сотиш ҳуқуқи берилиши мумкин.
Учинчи босқич — «Бир кунлик (соатлик) савдо». Соатлик электр энергиясини ишлаб чиқариш ва истеъмол қилишнинг ортиқча ёки тақчил ҳажмлари савдо майдончасида онлайн тарзда сотилади.
Энергетика вазирининг собиқ ўринбосари Шерзод Ходжаев 2022 йил июнь ойида янги концепцияга кўра, рақобатбардош электр энергияси бозорининг улгуржи ва чакана савдосига ўтиш учун тўрт босқич керак бўлишини маълум қилган эди. Унинг сўзларига кўра, президент бозорга кирмоқчи бўлган ҳар қандай тадбиркорлик субъектига лицензия берилиши, ўзининг ишлаб чиқаришини бошлаши мумкин бўлган тушунарли тартиблар белгиланишини кўзда тутган бозор қоидаларини тасдиқлашга рухсат берган.
2023 йилдан хусусий компаниялар учун электр энергиясини сотиш бозорини очиш режалаштирилган эди. 14 та туман ва шаҳарда улар юридик шахсларга электр энергиясини сотиш ҳуқуқини олишлари керак эди. Шунингдек, энергия бозорини бошқаришнинг янги тизимига ўтиш, энергияни улгуржи харид қилиш ва сотиш компанияси ҳамда соҳани тартибга солиш агентлигини ташкил этиш режалаштирилганди. Бироқ бу режалар ҳали амалга оширилгани йўқ.
Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев аввалроқ ««бозор асосида тарифларни ҳамда энергия ишлаб чиқарувчиси ва истеъмолчи ўртасидаги муносабатларни тартибга соладиган» алоҳида тартибга солувчи орган пайдо бўлиши кутилаётгани ҳақида маълум қилган эди.

В Узбекистане создаётся регулятор рынка энергетики — Агентство по развитию и регулированию рынка энергетики. Это предусмотрено указом президента от 28 сентября «О мерах по проведению очередного этапа реформирования сферы энергетики».
Орган будет подчиняться Кабинету министров, хотя в 2021 году Министерство энергетики предлагало сделать регулятор независимым от правительства и подотчётным президенту и Олий Мажлису.
Основными задачами агентства определены:
- обеспечение поэтапного создания основанных на конкуренции оптового и розничного рынков электроэнергии;
- поддержка конкуренции на рынке электроэнергии, обеспечение привлекательности рынка и соразмерности спроса и предложения;
- государственный контроль за соблюдением законоположений, обеспечивающих всем участникам равные права и прозрачность основанных на конкуренции оптового и розничного рынков электроэнергии;
- лицензирование деятельности участников, основанных на конкуренции оптового и розничного рынков электроэнергии, а также контроль за соблюдением ими условий лицензии;
- утверждение размеров тарифов и платежей за передачу и распределение начиная с 2026 года электрической энергии, а также в иных необходимых случаях;
- утверждение нормативов допустимых технологических потерь электроэнергии в магистральных и распределительных электросетях при передаче и распределении электроэнергии;
- формирование и участие в реализации долгосрочной инвестиционной политики, направленной на планирование увеличения объёмов производства и создание инфраструктуры, исходя из конъюнктуры рынка и потребности в энергоресурсах;
- разработка механизмов, стимулирующих приобретение отечественных товаров и услуг, при выполнении строительных и ремонтных работ в сфере энергетики.
Решения, принятые агентством в рамках его полномочий, являются обязательными для министерств, ведомств, хокимиятов и иных организаций, а также должностных лиц и граждан.
Положение о работе агентства планируется разработать до 1 января 2024 года.
Межведомственной тарифной комиссии при Кабмине совместно с агентством до 1 февраля 2024 года поручено разработать и внести на утверждение в правительство новую методологию формирования тарифов на электроэнергию с привлечением международных экспертов при техническом содействии международных финансовых институтов.
Указом президента также утверждена Концепция поэтапного перехода на механизмы оптового и розничного рынков электроэнергии на 2023−2030 годы.
Оптовый рынок
Планировалось, что Узбекистан перейдёт на оптовый конкурентный рынок электроэнергии до 2025 года в три этапа. На первом этапе была предусмотрена либерализация электроэнергетических предприятий и получение лицензий частными предприятиями, желающими продавать электроэнергию. Предполагалось, что данный рыночный подход позволит повысить качество продукции и снизить цены.
В ходе второго этапа ожидалось создание оператора системы распределения электроэнергии, а функции по продаже электроэнергии потребителям постепенно должны были передать поставщикам. Эти поставщики могли бы получить право продавать электроэнергию потребителям на основании лицензии.
Третий этап — «Внутридневные (почасовые) продажи». На торговой площадке в режиме онлайн будут торговаться избыточные или дефицитные объёмы почасового производства и потребления электроэнергии.
Бывший заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев в июне 2022 года сообщал, что согласно новой концепции, для перехода на конкурентные оптовый и розничный рынок электроэнергии потребуется четыре этапа. По его словам, президент разрешил утвердить рыночные правила, чтобы можно было предоставлять лицензию любому бизнес-субъекту, который хочет выйти на рынок, и определить понятный порядок, по которому он может начать своё производство.
С 2023 года для частных компаний планировалось открыть рынок сбыта электроэнергии. В 14 районах и городах они должны были получить право продавать электричество юрлицам. Также планировалось перейти на новую систему управления энергорынком, создав компанию для оптовой купли-продажи энергии и агентство для регулирования сферы. Однако пока эти планы не были реализованы.
Первый замминистра энергетики Азим Ахмедхаджаев ранее сообщал, что ожидается появление отдельного регулятора, который «на рыночной основе будет регулировать тарифы и отношения между производителем энергии и потребителем».