«Юксалиш» умуммиллий ҳаракати Ўзбекистонда ўқитувчиларни таътил вақтида мажбурий меҳнатга ноқонуний жалб қилиш фактларини аниқлаш бўйича ўтказилган аноним сўров натижаларини эълон қилди.
Сўровда бутун мамлакат бўйлаб 5745 нафар ўқитувчи иштирок этди: 3867 нафар аёл (67,3%) ва 1878 нафар эркак (32,7%).
Ўрганиш натижалари
Сўровномада ёзги таътил даврида мажбурий меҳнатга жалб қилинганлиги тўғрисидаги саволга иштирокчиларнинг аксарияти — 92,3 фоизи таътил давомида мактаб раҳбарияти томонидан ишга чақирилмаганлигини таъкидлаган. 7,7 фоиз респондент таътил давомида мажбурий меҳнатга жалб қилинганмни билдирган.
«Янги ўқув йилига тайёргарлик жараёнида ўз шахсий маблағлари ҳисобидан харажат қилишига тўғри келдими?» деган саволга респондентларнинг 4 987 нафари (86,8%) қўшимча харажат қилишга тўғри келмаганлигини билдирган бўлса, 10,1 фоизи ўз ҳисобидан 500 минг сўмга яқин, 3 фоиздан ортиғи 1 млн сўмдан кўп маблағлар ишлатишига тўғри келганлигини билдирди.
Бу кўрсаткичлар Тошкент вилояти (48%) ва Тошкент шаҳрида (45%) юқори даражада. Алоҳида суҳбатларда маълум қилинишича, бу каби харажатларни қоплаш учун ўқитувчиларга синф хоналарини ўз ҳисобидан жиҳозлаш ва безатиш, биринчи синфларда ўйинчоқ ўйнаш учун бурчаклар ташкил этиш, синф хонасининг пол қисмидаги линолеумларни алмаштириш учун 3 млн сўмдан ортиқ маблағ ишлатишга тўғри келган.
Натижаларга кўра, респондентларнинг 84,4 фоизи уларга мактаб маъмурияти томонидан дарслар адолатли тақсимланишини билдирган. Бироқ 15,6 фоиз респондентлар дарс соатлари тақсимоти адолатли бўлмаслигини билдирган. Бу бўйича эътироз, айниқса, Тошкент (42%), Навоий (33%), Жиззах (22%), Самарқанд (19%) вилоятлари ва Тошкент шаҳрида (31%) юқори даражада эканлиги маълум бўлди.
«Баъзи ҳолларда ижтимоий тармоқларда ўқитувчилар маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ўзларига алоқадор бўлмаган йиғилишлари ҳамда тадбирларига жалб этилиши каби ҳолатларга гувоҳ бўламиз. Бундан ташқари, бугунги кунда мамлакатимизда янги амалиёт бўлган „Ташаббусли бюджет“ доирасида мактабларнинг моддий техник базасини мустаҳкамлаш ва уларда реконструкция ишларини амалга ошириш лойиҳаларига овоз тўплашга мажбур бўлмоқда», — дейилади ҳисоботда.
Респондентларнинг 78 фоизи фаолиятида ўзларига юклатилган расмий мажбуриятидан ташқари вазифалар юклатилмаслигини билдирган. Лекин иштирокчиларнинг 15 фоизи «Ташаббусли бюджет» лойиҳаларига овоз йиғиш вазифаси раҳбарият томонидан юклатилишини, 7 фоизга яқини маҳаллий ҳокимиятлар томонидан ташкил этиладиган турли тадбирларга жалб қилинишини малум қилган.
Эслатиб ўтамиз, март ойида Ўзбекистон президенти ўқитувчиларни меҳнатга мажбурлаганлик учун жиноий ва маъмурий жавобгарликни белгиловчи ва меҳнатга ноқонуний аралашганлик учун жазони кучайтирувчи қонунни имзолаган эди.

Общенациональное движение «Юксалиш» опубликовало результаты анонимного опроса по выявлению фактов незаконного привлечения учителей к принудительным работам во время отпуска в Узбекистане.
В опросе приняли участие 5745 учителей со всей страны — 3867 женщин (67,3%) и 1878 мужчин (32,7%).
Результаты изучения
Опрос показал, что большинство число респондентов — 92,3% - не привлекались к принудительным работам во время отпуска, 7,7% — привлекались.
На вопрос, тратили ли учителя свои деньги для подготовки к новому учебному году, 4987 респондентов (86,8%) отметили, что никаких трат для школы не было. 10% респондентов сказали, что потратили около 500 тысяч сумов, а чуть больше 3% — больше 1 млн сумов.
Опрос показал, что случаи незаконных сборов на нужды школы участились в Ташкентской области (48%) и Ташкенте (45%).
Респонденты отметили, что в основном среди затрат, которые школа волагает на учителей, — ремонт кабинетов, организация уголков для первых классов и даже обновление линолеума. На эти цели учителя тратят более 3 миллионов из личных средств.
Отдельно был изучен вопрос справедливости распределения часов между педагогами. 84,4% учителей считают, что руководство школы распределяет часы занятий справедливо, 15,6% — оценили распределение часов как несправедливое.
Такие факты отметили, в частности, учителя из Ташкентской (42%), Навоийской (33%), Самаркандской (19%) областей и Ташкента (31%).
«К сожалению, в некоторых случаях, представители государственных органов власти и местных органов власти привлекают учителей к различным мероприятиям, которые не относятся к функциональным обязанностям учителя. Помимо этого, в настоящее время в нашей республике внедрена практика „Инициативного бюджета“ для улучшения условий в школах и учебных заведениях, а учителям приходится ходить и заниматься сбором голосов для своих школ», — отметили авторы исследования.
78% учителей заявили, что никаких дополнительных обязанностей на работе на них не возлагают. 15% участников опроса рассказали о привлечении их руководством к сбору голосов для проекта Open budget, а 7% привлекались местными органами власти для различных мероприятий, не касающихся их педагогической деятельности.
Напомним, в марте президент Узбекистана подписал закон о введении административной и уголовной ответственности за принуждение к труду педагогических работников.