Швейцария Бош прокуратураси 28 сентябрь куни мамлакат федерал жиноят судига Ўзбекистон собиқ президентининг қизи Гулнора Каримова ва унинг шеригига нисбатан айблов хулосасини киритди. Прокуратура, шунингдек, Гулнора Каримовага алоқадор музлатиб қўйилган 440 млн Швейцария франки (483 млн доллар)дан ортиқ активларни мусодара қилиш бўйича ҳам сўров киритган.
Айбланувчилар турли мамлакатларда, хусусан, Швейцарияда фаолият олиб борган жиноий ташкилот фаолиятида иштирок этгани айтилмоқда. Айбловлар ичида 2005 йилдан 2013 йилгача бўлган даврда жиноий ташкилот фаолиятида иштирок этиш, пул ювиш, хорижий давлат амалдорлари сифатида пора олиш ва ҳужжатларни қалбакилаштириш бор.
Федерал Жиноят судига тақдим этилган айблов хулосаси қуйидаги ҳолатларга асосланади:
Швейцария Бош прокуратураси 2012 йилнинг июль ойида Гулнора Каримованинг шахсий ёрдамчисига нисбатан ҳужжатларни қалбакилаштириш ва пул ювиш бўйича, Россия телекоммуникация компаниясининг Ўзбекистондаги шўъба корхонаси собиқ бош директорига нисбатан эса пул ювиш бўйича жиноий иш очган.
2012−2014 йиллар оралиғида тергов жараёни Гулнора Каримованинг ўзи ва унинг қўл остидагиларни ҳам қамраб олган, чунки ўша вақтга келибгина унинг БМТнинг Женевадаги ваколатхонаси дипломати сифатидаги фаолияти билан боғлиқ иммунитети бекор қилинган.
2018−2021 йиллардаги тергов доирасида тўрт нафар шахс пул ювиш ва ҳужжатларни қалбакилаштиришда айбдор деб топилган. Ўшанда 340 млн франкдан (тахминан 373 млн доллар) ортиқ маблағ Ўзбекистонга қайтариш мақсадида мусодара қилинган. Айни вақтда Гулнора Каримова ва иккинчи айбланувчига қарши иш юзасидан 440 млн франкдан (483 млн доллар) ортиқ мол-мулк олиб қўйилган.
Хорижий давлат амалдорлари сифатида пора олиш бўйича айблов 2021 йилда Гулнора Каримова ва собиқ бош директорга нисбатан қўзғатилган жиноий иш доирасида қўшилган. Жиноий ташкилот фаолиятида иштирок этиш ва қўллаб-қувватлаш айблови 2022 йилга келиб қўшилди.
The Office ташкилоти
Айблов хулосасига кўра, камида 2001 йилдан 2013 йилгача Гулнора Каримова The Office номи билан танилган бир неча ўнлаб шахслар ва кўплаб компанияларни ўз ичига олган иерархик жиноий ташкилот тузган ва унга раҳбарлик қилган. Ташкилот Швейцариядаги фаолиятини 2005 йилда, жиноий операцияларидан келиб тушган капитални Швейцариядаги банк ҳисоблари ва сейфларидаги яшириш ва кўчмас мулк сотиб олиш учун бошлаган.
Унинг ҳажми, ташкил этилиш тартиби, инфратузилмалари, ўзига тегишли бўлган мулклар кўлами ва айрим аъзоларининг малакасини ҳисобга олган ҳолда, The Office ўзининг жиноий фаолиятини профессионал бизнес сифатида, мажбурий қоидаларга ва вазифаларнинг қатъий тақсимланишига риоя қилган ҳолда, шу билан бирга зўравонлик ва қўрқитиш усулларини қўллаб амалга оширгани айтилади. Текширувлар бутун тузилманинг яширин бўлишини кафолатлаш учун ташкил этилган ва фойдаланилган юзлаб компаниялар билан боғлиқликларни аниқлаган. Бу компаниялар турли юрисдикцияларда, хусусан, Швейцарияда банк ҳисобларига эга бўлган.
Айблов хулосасига кўра, ўша пайтда ушбу соҳага кириш ва унда фаолият юритишни хоҳловчи хорижий компаниялар ўзларига керакли қарорга эришиш учун Гулнора Каримовага The Office компаниялари орқали пора беришлари талаб қилинган. Шу тариқа Гулнора Каримова компанияларнинг телекоммуникация соҳасига кириши ва фаолиятига рухсат олишида давлат амалдорларига чексиз таъсир кўрсатиш имконини берган президентнинг қизи ва ўзбек давлат амалдори сифатидаги икки томонлама мақомидан фойдаланган.
Телекоммуникация компанияларидан олинган коррупцион даромадлар кейинчалик The Office`га алоқадор турли компаниялар орқали мураккаб операциялар билан турли банк ҳисоб рақамларига, улардан эса Швейцариядаги банк ҳисоб рақамларига ўтказилган. Ушбу банк ҳисобларининг бенефициар эгалари ўртадаги одамлар бўлиб, улар орқали Гулнора Каримова ҳақиқий бенефициар эканлиги яширилган. Швейцарияда олиб борилган текширувлар натижасида банк активлари ва кўчмас мулк, шунингдек, банк сейфларига қўйилган нақд пул ва қимматбаҳо нарсалардан иборат умумий қиймати 780 млн франк (857 млн доллар) эквивалентига тенг активлар музлатиб қўйилди.
Икки айбланувчига қўйилаётган айбловлар ва уларнинг роли
Гулнора Каримова жиноий ташкилот дейилаётган The Office`га умумий раҳбарлик қилишда айбланмоқда. У ташкилотни ташкил этиш ва унинг жиноий фаолиятини бошлаш, хусусан, Швейцарияда The Office аъзолари ва компаниялари номига банк ҳисоб рақамларини очиш, жиноий активларни ўтказиш ва ушбу ўтказмаларни асослаш учун сохта ҳужжатларни расмийлаштиришда иштирок этгани айтилмоқда. Иккинчи айбланувчи (Россия телекоммуникация компаниясининг Ўзбекистондаги шўъба корхонасининг собиқ бош директори) The Office`нинг «асосий аъзоси» сифатида айбланмоқда. У, хусусан, Ўзбекистон телекоммуникация соҳасида коррупцион схемалар ишлаб чиқиш ва уларни бошқаришда иштирок этгани айтилмоқда.
Мазкур иш бўйича Швеция, Франция, Норвегия, Нидерландия, АҚШ ва Буюк Британияда бир нечта жиноий иш қўзғатилган. The Office`нинг мавжудлиги ва ушбу жиноий ташкилот томонидан содир этилган кўплаб жиноятлар Швейцарияда ва хорижда чиқарилган бир нечта суд қарорларида тасдиқланган.
Бундан ташқари, Швейцария бош прокуратураси ўзаро ёрдам бўйича 19 мамлакатга ушбу жараёнлар билан боғлиқ кўплаб сўровлар юборган ва қабул қилган.
Швейцария Бош прокуратураси, шунингдек, умумий қиймати 440 млн франкдан (483 млн доллар) ортиқ бўлган активларни мусодара қилиш бўйича сўров ҳам киритган.
Шунингдек, ташкилот ҳар иккала айбланувчига ҳам якуний ҳукм чиқарилгунга қадар айбсизлик презумпцияси амал қилишини эслатиб ўтган.

Федеральная прокуратура Швейцарии (OAG) 28 сентября направила в суд обвинительное заключение по уголовному делу Гульнары Каримовой. Ее обвиняют в участии в преступной организации, отмывании денег, получении взяток и подделке документов. Об этом сообщается на сайте ведомства.
«По завершении уголовного расследования Федеральная прокуратура 28 сентября 2023 года представила в Федеральный уголовный суд обвинительное заключение против дочери бывшего президента Республики Узбекистан Ислама Каримова Гульнары Каримовой», — говорится в сообщении.
Обвинение предъявлено также бывшему генеральному директору узбекского филиала российской телекоммуникационной компании. Его имя и название компании не раскрываются. Судя по всему, это бывший гендиректор дочерней компании МТС в Узбекистане «Уздунробита» Бехзод Ахмедов, который неоднократно фигурировал в материалах по делу Каримовой. В 2019 году власти США обвинили Каримову и Ахмедова в коррупции и отмывании денег.
OAG требует конфискации активов на сумму более 440 млн швейцарских франков (около 480 млн долларов) в рамках этого дела.
Расследование федеральной прокуратуры Швейцарии началось в 2012 году, когда она возбудила уголовное дело в отношении помощника Гульнары Каримовой по фактам подделки документов и отмывания денег, а также против гендиректора узбекского филиала российской телеком-компании в связи с отмыванием денег.
С 2012 по 2014 год дело было расширено, в него включили нескольких подчинённых Каримовой и саму Гульнару Каримову — после того, как с неё сняли иммунитет, связанный с ее дипломатической деятельностью. Речь идёт о работе Каримовой послом Узбекистана в представительстве ООН в Женеве.
С 2018 по 2021 год в рамках расследования за отмывание денег и подделку документов были осуждены четыре лица. Их имена не называются. Власти Швейцарии конфисковали более 340 млн швейцарских франков для возврата в Узбекистан. «Газета.uz» описывала условия возвращения этих средств.
В настоящее время в рамках процесса против Каримовой и второго обвиняемого под арестом остаётся имущество на сумму более 440 млн швейцарских франков.
В 2021 году OAG расширила уголовное дело против Каримовой и бывшего гендиректора по подозрению в получении ими взятки в качестве иностранных должностных лиц. В 2022 году в дело включили подозрение в участии в преступной организации и ее поддержке.
Суть обвинения
Согласно обвинительному заключению, с 2001 по 2013 годы Гульнара Каримова создала и руководила иерархической преступной организацией под названием «Офис» (The Office), в которую вошли несколько десятков человек и большое количество компаний.
В Швейцарии эта организация предположительно начала свою деятельность в 2005 году, чтобы, как отмечает OAG, скрыть капитал, полученный от ее преступных операций, на счетах и в сейфах швейцарских банков, а также через покупку недвижимости.
«Учитывая размер организации, способ ее организации, инфраструктуры, размер активов, которыми она владела, и квалификацию некоторых ее членов, „Офис“ осуществлял свою преступную деятельность как профессиональный бизнес, соблюдая обязательные правила и строгое распределение задач, но при этом прибегая к насилию и запугиванию», — говорится в сообщении OAG.
В ходе расследования прокуроры выявили связи «Офиса» с сотнями компаний, созданными и используемыми, чтобы сохранить непрозрачность структуры. Все они имели банковские счета в различных юрисдикциях в Швейцарии.
Как утверждается в обвинительном заключении, иностранные компании, желающие войти и работать в телекоммуникационном секторе Узбекистана, «были обязаны давать взятки Гульнаре Каримовой через компании „Офиса“», чтобы получить через неё разрешение.
«Гульнара Каримова таким образом использовала свой двойной статус — как дочь президента и как узбекский госслужащий, что позволяло ей оказывать неограниченное воздействие на государственных чиновников, когда дело касалось разрешения компаниям войти в телекоммуникационный сектор и работать в нем», — отмечается в обвинении.
По информации OAG, взятки от телекоммуникационных компаний переводились на банковские счета через несколько стран и различные компании, прежде чем оседали на счетах банков в Швейцарии, открытых на имя компаний «Офиса». Их бенефициарами были «подставные лица», чтобы скрыть истинного получателя, которым была Гульнара Каримова, отмечается в обвинении.
По итогам расследования в Швейцарии были конфискованы активы на сумму около 780 млн швейцарских франков — банковские активы и недвижимость, наличные деньги и ценности, хранимые в банковских сейфах.
• Гульнара Каримова обвиняется в общем руководстве «Офисом». OAG утверждает, что она участвовала в создании этой преступной организации и инициировала ее преступную деятельность. К ней относится открытие банковских счетов в Швейцарии на имя членов и компаний «Офиса», перевод преступных активов, а также составление фиктивных и ложных документов, чтобы обосновать эти переводы.
• Бывший гендиректор узбекской «дочки» российской телекоммуникационной компании обвиняется в том, что был «ключевым членом» «Офиса». Он, по данным прокуратуры, занимался разработкой и реализацией коррупционных схем в телекоммуникационном секторе Узбекистана.
Обвинения в других странах
На основе информации, предоставленной федеральной прокуратурой Швейцарии, были открыты уголовные дела в Швеции, Франции, Норвегии, Нидерландах, США и Великобритании.
«Существование „Офиса“ и множество преступлений, совершенных этой преступной организацией, подтверждены несколькими судебными решениями, вынесенными в Швейцарии и за рубежом», — говорится в сообщении.
Гульнара Каримова в 2015 году была приговорена к пяти годам ограничения свободы, а затем переведена в колонию в 2019 году. В марте 2020 года её осудили ещё на 13 лет и 4 месяца «по фактам хищения государственных средств и заключения сделок вопреки интересам Узбекистана, а также завладения путём вымогательства чужого имущества в особо крупных размерах».
Общая сумма активов во Франции, США, Латвии и других странах, относящихся к Каримовой и возглавляемой ею преступной группе, оценивается почти в 1,4 млрд долларов. Узбекистан пытается вернуть эти средства.