Ўзбекистон Давлат активларини бошқариш агентлиги (ДАБА) Маданий мерос агентлигининг «Шарқ» нашриёт-матбаа ижодий уйи бинолари, жумладан, ҳозирда ЎзА эгаллаб турган 16 қаватли бинони аукциондан олиб ташлашни талаб қилган баёнотига изоҳ берди.
Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41-уй манзилида жойлашган бинолар Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 4 октябрдаги 846-сонли қарори билан Моддий маданий мерос кўчмас мулк объектларининг давлат реестрига киритилган.
2023 йил июндаги кадастр ҳужжатларига кўра объектнинг умумий ҳудуди 28 888 кв метрни, бўш ер майдони 15 211 кв метрни, бино ва иншоотларнинг ҳажми 42 048 кв метрни, шундан 25 024 кв метрни ишлаб чиқариш ва ёрдамчи бинолар ташкил этади ва 3 та алоҳида маъмурий бинолар мавжуд, дея қайд этди ДАБА.
Давактив агентлиги ва Маданий мерос агентлиги раҳбарлари ўртасида ўтказилган мулоқотда объект ҳудудида жойлашган бино-иншоот ёки ер майдонининг қайси қисми (бири) маданий мерос объекти ҳисобланишига аниқлик киритиш бўйича биргаликда иш ташкил этиш келишиб олинди ва бу тўғрисида Давактив агентлигининг мурожаати юборилди.
ўза, шарқ нашриёти, давлат активларини бошқариш агентлиги, модернизм, хусусийлаштириш
Қайд этилишича, «Шарқ» нашриёти бугунги кунда кам қувватда ишламоқда (50 фоиз), бизнес-режа кўрсаткичлари бажарилмай келмоқда, жорий йил ярим йиллик якуни бўйича соф тушуми ўтган йилга нисбатан пасайган, соф фойдаси эса атиги 13,8 млн сўмни ташкил этиб, 80 фоизга камайган.
«Жамиятнинг мавжуд бино-иншоотлари ва ҳудудидан самарали фойдаланилмасада, катта миқдорда мол-мулк ва ер солиғи тўлаб келмоқда. Жумладан, 2022 йил ва 2023 йилнинг ўтган даврида жамият томонидан 3,3 млрд. сўм миқдорида мол-мулк ва ер солиғи тўланган», — дейилади хабарда.
ўза, шарқ нашриёти, давлат активларини бошқариш агентлиги, модернизм, хусусийлаштиришАгентлик маълумотларига кўра, Буюк Турон кўчаси, 41-уйда жойлашган «Шарқ» нашриётининг бино-иншоотлари ва ишлаб чиқариш ускуналари маънан эскирган ҳамда таъмирталаб, аксарияти эса яроқсиз аҳволга келиб қолган. Шунинг учун ҳам уни Учтепа туманидаги Катта Хирмонтепа кўчаси 1-уй манзилидаги «ихчам ва замонавий» бинога кўчирилиши жамият билан келишилган ҳолда амалга оширилмоқда. Ҳозирда у ерда дераза ва эшик конструкциялари учун аксессуарлар, минерал ватадан изоляцион уч қаватли металл панеллар, алюминий композит панеллар ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи Akfa Building Materials компанияси жойлашган.
«Шу билан бирга, Буюк Турон кўчаси, 42-уйда жойлашган Ўзбекистон миллий ахборот агентлиги (ЎзА)нинг маъмурий биноси маданий мерос объекти рўйхатига киритилмаган, аммо ушбу бино Тошкент шаҳрининг тарихий архитектурасини, шу жумладан, муҳим „модернизм“ ёдгорлиги қиёфасини акс эттиришини инобатга олиб, уни сақлаб қолиш мақсадида савдонинг асосий шарти этиб маъмурий бинонинг тарихий қиёфасини сақлаб қолиш белгиланган», дея қайд этди агентлик.
Таъкидланишича, «Давлат мулкини бошқариш тўғрисида»ги Қонуннинг 26-моддасига мувофиқ, хусусийлаштирилмайдиган давлат мулкига эгалик қилишга ва (ёки) ундан фойдаланишга ижара шартномасига ёки давлат мулкини ишончли бошқариш шартномасига, давлат мулкидан текин фойдаланиш шартномасига, давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битимга, шу жумладан концессия шартномасига асосан йўл қўйилиши белгиланган.
Давактив агентлиги Маданий мерос агентлиги билан яқиндан ҳамкорлик ўрнатган ҳолда маданий мерос объектига аниқлик киритилиши, мулкий мажмуани амалдаги қонунчиликка қатъий амал қилган ҳолда шаффоф хусусийлаштириш жараёнини таъминлаши ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида омма хабардор қилиб борилишини билдирди.
Архитектор Ричард Блезэнинг 16 қаватли «Шарк» нашриёт уйи биноси 10 йил аввал нотўғри реконструкция қилинганига қарамай, Тошкент тимсоли бўлиб қолмоқда, дейди архитектура тарихчиси Борис Чухович. «Газета.uz»даги колонкасида у нима учун «Шарқ» бинолари (шу жумладан горизонталь бино) сақланиб қолиши кераклигини ёзади (рус тилида).

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана (АУГА) прокомментировало заявление Агентства культурного наследия, которое потребовало снять с аукциона здания издательства «Шарк», включая 16-этажное здание, ныне занимаемое агентством УзА.
Здания, расположенные по адресу: Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, 41, включены в Национальный реестр объектов недвижимости материального культурного наследия постановлением Кабинета министров №846 от 4 октября 2019 года
Согласно кадастровым документам на июнь 2023 года, общая площадь объекта составляет 28,88 тысячи кв. м., площадь свободного земельного участка — 15,2 тысячи кв. м, зданий и сооружений — 42,05 тысячи кв. м, из них на площади 25,92 тысячи кв. м расположены производственные и вспомогательные здания и имеется три отдельных административных здания, отметили в АУГА.
Руководители двух агентств договорились совместно выяснить, какая часть или какие именно здания, сооружения или земельный участок, расположенные на территории объекта, являются объектами культурного наследия.
культурное наследие, модернизм, приватизация, торги, уза, шарк
В Госактиве отметили, что издательско-полиграфическое предприятие «Шарк» работает на 50% от полной мощности, показатели бизнес-плана не выполняются, чистая прибыль по итогам первого полугодия снизилась на 80% по сравнению с прошлым годом и составила всего 13,8 млн сумов.
«Хотя действующие здания и сооружения общества не используются эффективно, они платят большие суммы налогов на имущество и землю. В частности, за 2022 год и за прошедший период 2023 года уплачены 3,3 млрд сумов налогов на имущество и землю», — говорится в сообщении.
Агентство утверждает, что здания и производственное оборудование «Шарк» «морально устарели» и нуждаются в ремонте, большая часть из них находится «в непригодном состоянии», поэтому предприятие переезжает в «компактное и современное здание» по адресу ул. Катта Хирмонтепа, 1 в Учтепинском районе. Сейчас там находится компания Akfa Building Materials, которая занимается производством аксессуаров для оконных и дверных конструкций, металлических трёхслойных панелей с утеплителем из минеральной ваты, алюминиевых композитных панелей и других продукций.
При этом административное здание УзА, расположенное по улице Буюк Турон, 42, не включено в список объектов культурного наследия, заявили в АУГА.
«Но учитывая, что это здание отражает историческую архитектуру Ташкента, в том числе внешний вид важного памятника модернизма, чтобы его сохранить, главным условием торгов является сохранение исторического облика административного здания (изначального этого требования не было, оно появилось в условии торгов позже — ред.)», — говорится в сообщении.
Госактив напомнил, что согласно статье 26 закона «Об управлении государственным имуществом», владение и (или) пользование госимуществом, не подлежащим приватизации, допускается на основании договора аренды или доверительного управления государственным имуществом, договора о безвозмездном пользовании государственным имуществом, соглашения о государственно-частном партнёрстве, в том числе концессионного договора.
В АУГА заявили, что в сотрудничестве с Агентством культурного наследия внесут уточнение по объекту культурного наследия и обеспечат прозрачный процесс приватизации имущественного комплекса.
16-этажное здание издательства «Шарк» архитектора Ричарда Блезэ, несмотря на неправильную реконструкцию 10 лет назад, остаётся иконой Ташкента, считает историк архитектуры Борис Чухович. В колонке для «Газеты.uz» он пишет, почему здания «Шарк» (включая горизонтальный корпус) должны быть сохранены.