Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 12 сентябрь куни бўлиб ўтган йиғилишда йўл-транспорт ҳодисалари сонини камайтириш чора-тадбирларини назарда тутувчи қарор лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берди. Бу ҳақда «Ўзбекистон 24» телеканали хабар берди.
Давлат раҳбари мазкур вазифани ички ишлар вазири ўринбосари — Жамоат хавфсизлиги департаменти бошлиғи Бекмурод Абдуллаев, ИИВ Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати бошлиғи Олим Саидов ҳамда Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси раиси Жамшид Турсунов зиммасига вилоят ҳокимлари билан биргаликда амалга оширишни юклади.
йўл ўтказгич, светофор, шавкат мирзиёев
«Бир ой ичида барча светофор ва ҳаракатни чекловчи йўл белгиларини ўрганиб, авария билан боғлиқ ҳолатларни камайтириш бўйича таклифлар ишлаб чиқинг», — деди президент.
У ҳужжат лойиҳасига тез-тез тирбандлик юзага келадиган ва авариялар содир бўладиган йўлларда «светофорсиз йўл ўтказгичлар» қуриш бўйича уч йиллик дастурни киритиш бўйича топшириқ берди. Мазкур дастур хорижлик мутахассисларни жалб қилган ҳолда ишлаб чиқилиши керак.
Йиғилишда йўлларга 2500 дан ортиқ камера ва радарлар ўрнатилгани, шунингдек, шаҳарларда транспорт ҳаракатининг рухсат этилган тезлиги 70 дан 60 км/соатга камайтирилгани туфайли камералар ўрнатилган жойларда автоҳалокатлар сони 30 фоизга камайгани таъкидланди. Президент шуларни ҳисобга олиб, ақлли чорраҳа ва ақлли светофор тизимларини янада кенг кўламда жорий этишни давом эттириш зарурлигини таъкидлади.
Бекмурод Абдуллаев телеканалга берган интервьюсида, таҳлилларга кўра, йўл инфратузилмасининг талабга жавоб бермаслиги жами ЙТҲларнинг 48 фоизига сабаб бўлаётганини айтди.
Йиғилиш якунлари ҳақида сўз юритар экан, вилоятлар маъмурий марказларида тирбандликни камайтириш мақсадида «ақлли светофорлар» тизимини жорий этиш, энг гавжум чорраҳаларда йўл ўтказгичлар қуриш режалаштирилганини маълум қилди.
Олим Саидов президент топшириғига кўра, бир ой муддатда Ўзбекистон ҳудудидаги барча йўл белгилари ва светофорлар инвентаризациядан ўтказилиши, гавжум чорраҳаларда «ҳаракатни тўғри ташкил этиш мақсадида светофорлар ўрнига йўл ўтказгичлар ташкил этилишини тасдиқлади.
Яқинда ЙҲХБХ бошлиғи ўринбосари Эрали Бозоров Kun.uz нашрига берган интервьюсида имкон қадар кўпроқ ер усти ва ер ости пиёдалар ўтиш жойлари бўлиши истагини билдирди. «Агар шундай бўлганида, менимча, пиёдалар билан боғлиқ жуда ҳам кўп йўл-транспорт ҳодисаларининг олди олинган бўларди» (бундай эмаслигини кўплаб далиллар мавжуд).
Июль ойида президент Тошкентда 12 та янги йўл ўтказгич қуришни маълум қилган эди. Уларнинг жойлашуви ҳали расман эълон қилингани йўқ. Ўша ойда Шавкат Мирзиёев пойтахт марказидаги Ботир Зокиров ва Навоий кўчалари чорраҳасида йўл ўтказгич қуриш зарурлигини маълум қилди.
«Газета.uz» Тошкент марказидаги йўл ўтказгич шаҳар шароитида пиёдалар учун аввалроқ эълон қилинган устуворлик тамойилларига зид бўлган мунозарали қарор эканини ёзди. Пойтахтда бир нечта йўл ўтказгичлар қурилгач, вазият яхшилангани ёки йўқлиги ҳақида ҳам материал эълон қилгандик.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 12 сентября поручил разработать проект постановления, предусматривающий меры по снижению числа дорожно-транспортных происшествий. Об этом сообщает телеканал «Узбекистан 24».
Глава государства поставил эту задачу перед заместителем министра внутренних дел — начальником Департамента общественной безопасности Бекмуродом Абдуллаевым, начальником Службы безопасности дорожного движения ДОБ МВД Олимом Саидовым и и. о. председателя Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Жамшидом Турсуновым совместно с хокимами областей.
Бекмурод Абдуллаев и Олим Саидов.Бекмурод Абдуллаев и Олим Саидов.
«В течение месяца изучить все светофоры и дорожные знаки, ограничивающие движение, и разработать предложения по снижению количества ситуаций, связанных с авариями», — сказал президент.
В проект документа он поручил включить трёхлетнюю программу строительства «бессветофорных эстакад» на дорогах, где часто образуются пробки и происходят аварии. Эта программа должна быть разработана с привлечением зарубежных экспертов.
На совещании отмечалось, что благодаря установке на дорогах более 2500 камер и радаров, а также снижения разрешённой скорости движения транспорта в городах с 70 до 60 км/ч, количество ДТП в местах, где имеются камеры, снизилось на 30%. С учётом этого президент подчеркнул необходимость продолжить внедрение систем «умный перекрёсток» и «умный светофор» в более широком масштабе.
Бекмурод Абдуллаев в интервью телеканалу сообщил, что, согласно анализу, несоответствие дорожной инфраструктуры требованиям становится причиной 48% всех аварий.
Говоря об итогах совещания, он сообщил, что в административных центрах областей в целях сокращения заторов планируется внедрить систему «умных светофоров», а на самых загруженных перекрёстках будут строиться эстакады.
Олим Саидов подтвердил, что по поручению президента в течение месяца будут проинвентаризированы все дорожные знаки и светофоры на территории Узбекистана, а на загруженных перекрёстках «в целях правильной организации движения вместо светофорных устройств будут создаваться эстакады».
На днях заместитель начальника СБДД Эрали Бозоров в интервью Kun.uz выразил желание, чтобы как можно больше пешеходных переходов были подземными или надземными. «Если бы так было, думаю, это предотвратило бы все ДТП с участием пешеходов» (есть много свидетельств, что это не так).
В июле президент сообщал о планах строительства в Ташкенте 12 новых путепроводов. Их местоположение до сих пор официально не сообщалось. В том же месяце Шавкат Мирзиёев заявил о необходимости строительства путепровода на пересечении улиц Батыра Закирова и Навои в центре столицы.
«Газета.uz» писала, что путепровод в самом центре Ташкента — это спорное решение, которое противоречит заявленным ранее принципам приоритета пешеходов в городской среде. Мы также публиковали материал о том, улучшилась ли ситуация в столице после строительства нескольких путепроводов.