Аскар Шарифжанович Исаков «Ўзтрансгаз» акциядорлик жамияти бошқаруви раиси вазифасини вақтинча бажарувчи этиб тайинланди, деб хабар қилди компания матбуот хизмати.
Аскар Исаков ушбу лавозимга тайинлангунга қадар 2019 йилнинг апрель ойидан буён Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси (Ўзнефтгазинспекция) бошлиғи ўринбосари лавозимида фаолият юритиб келаётганди.
«Ўзтрансгаз» мамлакат газ узатиш тизимининг оператори бўлиб, табиий газни ички бозорга ташиш, шунингдек, Ўзбекистондан газ экспорти ва транзитини таъминлайди.
2021 йил августидан юери Беҳзот Норматов «Ўзтрансгаз» раҳбари лавозимида ишлаб келаётганди, январь ойида эса энергетика инқирози фонида у «Ҳудудий электр тармоқлари» ва «Ўзбекнефтгаз» раҳбарлари билан биргаликда компания вазифасини бажарувчига айланганди.
«Газета.uz» маълумотига кўра, Норматов тахминан 6 ой олдин ўз лавозимини тарк этган, бироқ унинг ишдан кетгани ҳақида расман хабар берилмаган.

Аскар Шарифжанович Исаков назначен временно исполняющим обязанности председателя правления «Узтрансгаза», сообщила пресс-служба компании.
До этого назначение Аскар Исаков с апреля 2019 года работал заместителем начальника Инспекции по контролю за использованием электроэнергии, нефтепродуктов и газа при Министерстве энергетики Узбекистана (Узнефтегазинспекция).
«Узтрансгаз» является оператором газотранспортной системы страны и обеспечивает транспортировку природного газа на внутренний рынок, а также экспорт и транзит газа из Узбекистана.
Главой «Узтрансгаза» с августа 2021 года работал Бехзот Норматов, в январе на фоне энергокризиса он вместе с руководителями «Региональных электрических сетей» и «Узбекнефтегаза» стал исполняющим обязанности компании. Сейчас председателем «Узтрансгаза» указан Ахадхон Исокжонов.
По данным «Газеты.uz», Норматов покинул свой пост около шести месяцев назад, однако официально об его уходе не сообщалось.
Напомним, «Узтрансгаз» по итогам 2022 года вошёл в список самых убыточных компаний с госдолей (-2,17 трлн сумов).